05 березня 2025 року справа № 580/237/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом Керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
09.01.2025 Керівник Золотоніської окружної прокуратури (19700, Черкаська обл., м.Золотоноша, вулиця Шевченка, будинок 153; код ЄДРПОУ 02911119) в інтересах держави (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (19740, Черкаська обл., Золотоніський р-н., с.Зорівка, вул.Шевченка, буд.45; код ЄДРПОУ 34117490) (далі - відповідач) про:
визнання протиправною бездіяльності щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі відповідача;
зобов'язання відповідача на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі відповідача.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач всупереч вимог закону не затвердив плани проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, які перебувають на його балансі.
Ухвалою суду від 14 січня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю десять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та повідомлено сторін про строки для надання клопотань про виклик їх у судове засідання. Згідно з даними рекомендованого повідомлення вказану ухвалу відповідач отримав 17.01.2025.
Відповідач правом подати відзив не скористався, про причини суд не повідомив.
Оскільки сторони клопотань про розгляд справи з їх повідомленням (викликом у судове засідання) суду не надали, з огляду на відсутність необхідності призначення експертизи, виклику та допиту свідків суд вирішив розглянути справу у спрощеному провадженні без їх виклику (у письмовому провадженні).
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Згідно з листами відповідача від 28.09.2023 № 708/02-34, від 13.11.2024 № 972/02-34 дитячий майданчик по вул. Шевченка у с. Хрущівка Золотоніського району Черкаської області передано на баланс Зорівської сільської ради від Лукатівської сільської ради згідно з актом передачі від 31.12.2020. Технічна інвентаризація та паспортизація на цей об'єкт не проводилася.
Відповідно до листа відповідача від 19.11.2024 № 986/02-34 у його власності перебувають дитячі, ігрові майданчики та елементи дитячих (спортивних) майданчиків, розташовані за адресою: вул. Ростанців, 1, с.Зорівка Золотоніського району Черкаської області, вул.Шевченка у с.Хрущівка Золотоніського району Черкаської області, вул. Воскобійника с. Кривоносівка Золотоніського району Черкаської області, вул. Шкільна с.Богданівка Золотоніського району Черкаської області згідно з додатком 1. Технічна інвентаризація та паспортизація не проводилася у зв'язку з відсутністю коштів у бюджеті громади.
З огляду на відсутність проведення технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаних дитячих, ігрових та спортивних майданчиків позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.
Благоустроєм населених пунктів відповідно до визначення, закріпленого у ст. 1 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV “Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон №2807-IV), є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, треба розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин 1, 2 ст.20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Згідно з ч.1 ст.10 Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 ч.1 ст.13 Закону №2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою відповідно до п.8 ч.1 ст.21 Закону №2807-IV є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Отже, вказані вище дитячі, ігрові та спортивні майданчики є об'єктами благоустрою.
Пунктом 5 ч.2 ст.18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону №2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року №550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція №550).
Згідно з п. 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою треба розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п.1.4 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту відповідно до п.44 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Пунктом 1.5 Інструкції №550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Проаналізувавши вказані вимоги законодавства суд дійшов висновку, що організація благоустрою, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту є обов'язком відповідача.
Відповідач у зазначених вище листах визнає факт не проведення технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаних об'єктів благоустрою - дитячих, ігрових та спортивних майданчиків.
Тому обґрунтованими є доводи позивача щодо протиправності спірної бездіяльності відповідача.
Частиною 2 ст.6 Закону України “Про охорону дитинства» передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відповідно до ч.2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що відсутність затверджених заходів щодо інвентаризації об'єкта благоустрою, зважаючи на цільове призначення вищезгаданих об'єктів, сприяє порушенню прав його користувачів на безпечні умови для життя і розвитку.
Тому суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог і наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.
Керуючись ст.ст.6, 14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов Керівника Золотоніської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911119) в інтересах держави задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Зорівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області (19740, Черкаська обл., Золотоніський р-н., с.Зорівка, вул.Шевченка, буд.45; код ЄДРПОУ 34117490) щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, які перебувають на її балансі.
Зобов'язати Зорівську сільську раду Золотоніського району Черкаської області (19740, Черкаська обл., Золотоніський р-н., с.Зорівка, вул.Шевченка, буд.45; код ЄДРПОУ 34117490) на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих, ігрових та спортивних майданчиків, які перебувають на її балансі.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 05.03.2025.