Рішення від 05.03.2025 по справі 520/38160/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

05 березня 2025 року №520/38160/23

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Альянс" до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Фермерське господарство "Альянс", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:

1) скасувати податкове повідомлення-рішення №0239250413 від 07.08.2023 року Головного управління ДПС у Харківській області;

2) скасувати податкове повідомлення-рішення №0381290413 від 30.11.2023 року Головного управління ДПС у Харківській області.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що вважає податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0239250413 від 07.08.2023 року та №0381290413 від 30.11.2023 року, якими до Фермерського господарства "Альянс" застосовано штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, незаконні та підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням процедури прийняття, без урахуванням положень п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, підпунктів 69.1, 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу, пункту 89, 90 розділу 2 ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Представник відповідача, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти позову, просить відмовити у його задоволенні, вказуючи, що відповідач діяв в межах чинного законодавства України, та посилаючись, зокрема, на правомірність прийнятих податкових повідомлень-рішень №0239250413 від 07.08.2023 року та №0381290413 від 30.11.2023 року. Так, стосовно правовідносин щодо несвоєчасної реєстрації чи не реєстрації податкових накладних в період до 27.05.2022 підлягають застосуванню положення п.52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, з 27.05.2022 - пункт 69 розділу ХХ ПК України. Підстав для застосування у відношенні позивача положень пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не має, так як останній не набув статусу платника податків, у якого відсутня можливість виконання податкового обов'язку.

Представником позивача до суду надано відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він підтвердив раніше викладену правову позицію та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач - Фермерське господарство "Альянс", зареєстроване 12.02.2001 як суб'єкт господарювання - юридична особа в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб та громадських формувань за кодом 31374476. Основним видом діяльності товариства за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Співробітниками податкового органу проведено камеральну перевірку Фермерського господарства "Альянс" щодо порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами камеральної перевірки складено акт від 07.07.2023 №21008/20-40-04-13-03/31374476, висновками якого встановлено, що в порушення абз.14 пункту 201.10 статті 201 розділу V, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, Фермерським господарством "Альянс" здійснена несвоєчасна реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування при виникненні податкових зобов'язань за період липень 2022 року - березень 2023 року, зокрема: податкові накладні:

№8 від 31.07.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 19.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 4);

№6 від 09.08.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 02.09.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -31.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 2);

№21 від 23.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 27.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№19 від 30.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 20.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 5);

№13 від 15.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

№14 від 15.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

№20 від 22.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 26.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 11);

№10 від 05.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 25.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 56);

№2 від 13.10.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 29.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -31.10.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 29);

№1 від 02.11.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 01.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 1);

№6 від 15.11.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

№10 від 01.11.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

№6 від 25.10.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 30.11.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15);

№5 від 14.11.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.12.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№7 від 11.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№3 від 01.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№4 від 01.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№2 від 01.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№5 від 03.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№6 від 09.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 12.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.12.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 12);

№26 від 30.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 30.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15);

№25 від 31.12.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 30.01.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15);

№7 від 31.10.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 28.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 133);

№3 від 21.10.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 17.05.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 183);

№17 від 05.11.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 08.06.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 30.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 190);

№3 від 06.01.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.02.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 14);

№4 від 11.01.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 15.02.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 31.01.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 15);

№14 від 09.02.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 15.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10);

№13 від 08.02.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 15.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10);

№16 від 11.02.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 15.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10);

№15 від 10.02.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 15.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 10);

№22 від 28.02.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 20.03.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.03.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 2);

№20 від 24.03.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 20.04.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 2);

№12 від 13.03.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.04.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 9);

№11 від 10.03.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.04.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 9);

№10 від 09.03.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 14.04.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 05.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 9);

№19 від 31.03.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 20.04.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.04.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 2).

07.08.2023 на підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0239250413, яким за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період липень 2022 року - березень 2023 встановлено порушення граничних строків реєстрації у ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених абз.14 п.201.10 ст.201, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до Фермерського господарства "Альянс" застосовано штраф у сумі 410223,61 грн.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням, позивач надіслав скаргу до Державної податкової служби України.

Рішенням ДПС України від 31.10.2023 №32593/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 07.08.2023 №0239250413 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Крім того, 08.11.2023 співробітниками податкового органу проведено камеральну перевірку Фермерського господарств "Альянс" щодо порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами камеральної перевірки складено акт від 08.11.2023 №33719/20-40-04-13-03/31374476, висновками якого встановлено порушення ФГ "Альянс" абз.14 пункту 201.10 статті 201 розділу V, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період січень 2020 року, червень 2022 року, липень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, червень 2023 року, а саме:

№500 від 15.01.2020 (дата реєстрації в ЄРПН - 11.02.2020, граничний термін реєстрації в ЄРПН -31.01.2020, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 11);

№5 від 21.10.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 13.07.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 15.11.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 240);

№57392 від 18.07.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 18.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.08.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3);

№58022 від 16.06.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 18.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -15.07.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 3);

№35 від 02.09.2022 (дата реєстрації в ЄРПН - 07.10.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН -30.09.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 7);

№18 від 30.06.2023 (дата реєстрації в ЄРПН - 19.07.2023, граничний термін реєстрації в ЄРПН - 18.07.2023, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації - 1).

30.11.2023 контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0381290413, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до Фермерського господарства "Альянс" застосовано штраф у сумі 83710,68 грн.

Вважаючи податкові повідомлення-рішення №0239250413 від 07.08.2023 року та №0381290413 від 30.11.2023 року протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

Матеріалами справи встановлено, що позивач порушив терміни реєстрації по 37 податковим накладним за липень 2022 року по березень 2023 року, сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 410223,61 грн та по 6 податковим накладним за період січень 2020 року, червень 2022 року, липень 2022 року, вересень 2022 року, жовтень 2022 року, червень 2023 року сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 83710,68 грн розраховані контролюючим органом на підставі пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України.

Суд зазначає, що 18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року №533- IX.

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з врахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року №540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

- відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

- порушення вимог законодавства в частині:

- обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

- здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;

- порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Так, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.

Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Водночас, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року.

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року № 2260-IX.

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Таким чином, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України встановлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки зокрема щодо дотримання термінів реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Матеріалами справи підтверджено, що податкові накладні/розрахунки коригування складені позивачем в період з 31 липня 2022 року по 30.06.2023 року, а зареєстровані в ЄРПН в період з серпня 2022 року по липень 2023 року (тобто після 15 липня 2022 року), а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Податкова накладна №500 від 15.01.2020 року подана позивачем до податкового органу на реєстрацію 11.02.2020 року також не охоплюється пільговим періодом, визначеного пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідних положень" Податкового кодексу України.

В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" цього кодексу.

Щодо застосування при визначені граничних строків реєстрації спірних податкових накладних, відповідач повинен керуватись п.89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд зазначає наступне.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Закон №2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом №2876-IX) є неможливим.

Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).

Отже в межах спірних правовідносин податкові накладні, які позивач склав в період з 31.07.2022 по 11.01.2023, а зареєстрував в ЄРПН в період з 19.08.2022 року по 08 лютого 2023 року з порушенням строку, визначеного пунктом 201.1 статті 201 ПК України, відповідачем правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Аналогічні висновки містить постанова Верховного Суду від 06.02.2024 по справі №160/10740/23.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також слід зазначити, що підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок № 225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.

Згідно Порядку №225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Судом з матеріалів справи встановлено, що Фермерське господарство "Альянс" до відповідача з заявою про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану не зверталось. Таким чином, враховуючи приписи Порядку №225 вважається таким, що має можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Суд зазначає, що посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З огляду викладене, суд вважає правомірним застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення платником податку строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, з огляду на що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0239250413 від 07.08.2023 року та №0381290413 від 30.11.2023 року є обґрунтованими та не підлягають скасуванню.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного вище, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Фермерського господарства "Альянс" не підлягають задоволенню.

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "Альянс" (вул.Молодіжна, буд.1 А, с.Роздольне, Чугуївський район, Харківська область, 63450, код ЄДРПОУ 31374476) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Григорія Сковороди, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 05 березня 2025 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО