Постанова від 04.03.2025 по справі 709/194/25

Справа № 709/194/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2025 року селище Чорнобай

Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Шарая Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Чорнобаївського районного суду Черкаської області адміністративні матеріали, що надійшли з Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

УСТАНОВИЛА:

18.02.2025 до Чорнобаївського районного суду надійшли для розгляду адміністративні матеріали за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 23-24/2024 від 12.02.2025, при проведенні відповідно до статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922) моніторингу процедури закупівлі за предметом «ДК 021:2015: 31120000-3-Генератори» (інформацію опубліковано в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prоzогто за номером ID: UA-2024-11-21-013621-а), що проведена Чорнобаївським селищним фізкультурно-оздоровчим клубом (далі Замовник), розташованим за адресою: вул. Спортивна, 5, с-ще. Чорнобай, Черкаська область, виявлено невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону. Перевіркою питання розгляду тендерних пропозицій та визначення переможця процедури закупівлі встановлено, що Замовником 03.12.2023 не відхиллено тендерну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджи буд компані» як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону. Відповідно до пункту 9 розділу І «Загальні положення» тендерної документації учасник повинен надати сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності, проте, ТОВ «Енерджи буд компані» не надано в складі тендерної пропозиції вищезазначеного сертифіката відповідності, що є порушенням підпункту 2 пункту 44 Особливостей. Правопорушення допущено ОСОБА_1 , котрий згідно наказу Чорнобаївського селищного фізкультурно-оздоровчого клубу від 03.01.2022 № 3, визначений уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель, Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 3 ст. 164-14 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, надав письмові заперечення на протокол про адміністративне правопорушення № 23-24/2024 від 12.02.2025, просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Представник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області в судове засідання не з'явився; про день, час місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 37).

У судовому засіданні досліджені надані Управлінням північного офісу держаужитслужби в Черкаській області докази:

- протоко про адміністративне правопорушення № 23-24/2024 від 12.02.2025 стосовно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП (а.с. 6-7);

- висновок про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2024-11-21-013621-а від 06.01.2025, згідно з яким за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Енерджи буд компані» та визначення переможця процедури закупівлі встановлено порушення пункту 43 та підпункту 2 пункту 44 Особливостей. Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області винесено зобов'язання щодо усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: зобов'язано вжити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, недопускати таких порушень у майбутньому, та відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень (а.с. 8-11);

- наказ Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області № 83-3 від 17.12.2024 «Про початок моніторингу процедур закупівель» із додатком, згідно якого розпочато моніторинг процедур закупівеь відповідно до переліку процедур закупівеь (а.с. 12-13);

- запит Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області 262331-14/302-2025 від 21.01.2025 до Чорнобаївського селищного фізкультурно-оздоровчого клубу № 262331-14/302-2025 від 21.01.2025 про підтвердження інформації щодо уповноваженої особи щодо процедури закупівлі UA-2024-11-21-013621-а (а.с.14-17);

- відповідь Чорнобаївського селищного фізкультурно-оздоровчого клубу від 29.01.2025 № 14, за змістом якого уповноваженою особою щодо процедури закупівлі є ОСОБА_1 (а.с. 18-20);

- копію наказу Чорнобаївського селищного фізкультурно-оздоровчого клубу № 3 від 03.01.2022 про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення спрощених процедур закупівель та звіту про договір про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель ОСОБА_1 (а.с. 21);

- копію Положення про уповноважену особу (осіб) (а.с. 22-25);

- копію протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою про намір укласти договір від 03.12.2024 (а.с. 26);

- лист Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 31.01.2025 № 262331-14/441-2025 про запрошення ОСОБА_1 для складання та підписання протоколу (а.с. 27-28);

- копію листа ОСОБА_1 про неможливість прибути для участі у складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 10.02.2025 № 18 (а.с. 30);

- копію акта про неявку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від 12.02.2025 (а.с. 31-320;

- супровідний лист Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 12.02.2025 № 262331-14/562-2025 про надсилання ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення від 12.02.2025 № 23-24/2025 (а.с. 29);

- лист Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 20.02.2025 № 262331-17/684-2025 до Чорнобаївського районного суду Черкаської області у справі № 709/194/25 (а.с. 39-42);

- копію тендерної документації на закупівлю «ДК 021:2015: 31120000-3-Генератори» (а.с. 43-52);

Заслухавши пояснення особи яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши вказані докази у їх сукупності, суддя приходить до висновку, що останні не доводять підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 164-14 КУпАП, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне (порушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.

Як зазначено в ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з вимогами ст. 252 КУпАП орган, посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частина 3 статті 164-14 КУпАП передбачає відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та не оновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації, тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п'ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об'єктом правопорушень, передбачених ст. 164-14 КУпАП, є суспільні відносини в сфері закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Такі закупівлі здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та інших джерел фінансування, що залучаються для цього в порядку, визначеному законом. Сторонами у цих правовідносинах виступають державний замовник, що діє від імені держави, та суб'єкт господарювання виконавець державного замовлення, який може бути будь-якої форми власності. Між такими учасниками укладаються державні контракти договори, в яких визначаються економічні та правові зобов'язання сторін і регулюються їх господарські відносини. При цьому, порядок формування державного замовлення, безпосереднє здійснення закупівлі та виконання зобов'язань учасниками правовідносин має детальну нормативну регламентацію.

Об'єктивна сторона правопорушень, передбачених ст. 164-14 КУпАП, полягає у порушенні законодавства про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Суб'єктивну сторону цього правопорушення становить наявність вини як у формі умислу, так і у формі необережності.

Суб'єктом правопорушення може бути лише посадова особа.

Диспозиція сформульованої в ч. 3 ст. 164-14 КУпАП норми є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад врегульовано Законом України "Про публічні закупівлі" N 922-VIII від 25.12.2015.

Відповідно до п. п. 31 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про публічні закупівлі" тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації ч. 3 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно п. 3-7 Розділ X Прикінцеві та Перехідні положення Закону України "Про публічні закупівлі" установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

При цьому, порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні регулюються Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. N 1178.

Відповідно до п. 3 Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. N 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. N 471) (надалі Особливості N 1178) замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Згідно п. п. 2 п. 41 Особливостей N 1178 змовник відхиляє тендерну пропозицію у разі коли вона не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно абзацу першого частини третьої статті 22 Закону "Про публічні закупівлі" N 922-VIII від 25.12.2015.

Дії особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, підлягають оцінці у контексті положень ст. 9 КУпАП, де закріплено поняття адміністративного правопорушення, яке визначається, як протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, вчинена суб'єктом правопорушення, і за яку передбачено адміністративну відповідальність.

Судом установлено, що ОСОБА_1 будучи згідно наказу № 3 від 03.01.2022 Чорнобаївського селищного фізкультурно-оздоровчого клубу призначеним уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення спрощених процедур закупівель та звіту про договір про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель, 03.12.2023 не відхилив тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі № UA-2024-11-21-013621-а Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджи буд компані» як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації.

Так, тендерна пропозиція переможця закупівлі Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджи буд компані», не відповідала вимогам, визначеним в тендерній документації Замовника відповідно до аб. 1 ч. 3 ст. 22 Закону № 922, і підлягала відхиленню на підставі підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 (далі Особливості), оскільки учасником (ТОВ «Енерджи буд компані») в складі тендерної пропозиції не був наданий сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT) щодо виробника, продукція якого пропонується таким учасником, або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності.

За результатами проведеного Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області моніторингу процедури закупівлі був складений висновок від 06.01.2025, згідно якого виявлено вказане порушення. Одночасно, висновок містить розділ «Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: зобов'язано вжити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, недопускати таких порушень у майбутньому, та відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом 5 робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.

ОСОБА_1 як уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення спрощених процедур закупівель 13.01.2025, тобто протягом 5 робочих днів з дня опублікування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі вжито заходи щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель та оприлюднено цю інформацію в електронній системі закупівель.

Суд урахував положення ч. 9 ст8 Закону України «Про публічні закупівлі», згідно з якою у разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку.

Отже, враховуючи, що ОСОБА_1 були усунуті порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку про результати моніторингу процедури закупівлі від 06.01.2025, він не притягається до адміністративної відповідальності.

Разом з тим, слід звернути увагу на те, що в ході проведення ревізії контролюючим органом при перевірці закупівлі не було встановлено порушень, які мають негативний вплив для бюджету, у протоколі не зазначено щодо неефективного, незаконного, нецільового використання бюджетних коштів, не встановлено обставин що створюють загрозу корупційним діям та зловживанням з боку учасників торгів.

За таких обставин, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 164-14 КУпАП; прямих, безспірних і безсумнівних доказів його вини в ході судового засідання не здобуто та вини в судовому засіданні не встановлено.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення (відсутній умисел та не виявлено неефективного, незаконного, нецільового використання бюджетних коштів, не встановлено обставин що створюють загрозу корупційним діям та зловживанням), провадження по справі слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 280, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 164-14 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л.О. Шарая