про зміну способу і порядку виконання судового рішення
05 березня 2025 року Справа № 480/5707/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 задоволено позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
19.01.2022 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
У подальшому, від представника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій просить встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/5707/21 про зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум, визначивши, стягнути з Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 заборгованість недоплаченої грошової допомоги за 2021 рік в сумі 7354,00 грн.
Заява обґрунтована тим, що до Відділу надійшло повідомлення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, в якому зазначено, що департаментом виконано нарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у розмірі 7354,00 грн, а сума перерахованих коштів буде виплачена у разі їх надходження. У державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника, у зв'язку з чим у державного виконавця виникає необхідність у зверненні до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Ухвалою суду від 25.09.2025 вищевказана заява призначена до розгляду у відкритому судовому засіданні на 05.03.2025.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином. З урахуванням положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, дослідивши документи, надані на підтвердження обставин, викладених у ній, та матеріали адміністративної справи, суд дійшов до таких висновків.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
19.01.2022 позивачу видано виконавчий лист, який пред'явлено для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішення Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 24.01.2022 відкрито виконавче провадження ВП №68328767 з примусового виконання виконавчого листа №480/5707/21.
Судом встановлено, що зазначене рішення суду виконано частково, про що Депертамент соціального захисту населення Сумської міської ради, листами від 09.02.2022, від 19.10.2023 та від 12.11.2024, повідомило відділ примусового виконання рішень, а саме про те, що департаментом виконано нарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у розмірі 7354,00 грн. (на момент нарахування допомоги розмір мінімальної пенсії за віком становив 1769,00 грн., а отже, 1769,00 грн. х 5 - 1491,00 грн. = 7354,00 грн.). Боржник також повідомив, що Департаментом включено ОСОБА_1 до черговості виконання грошових зобов'язань, які виникли на підставі рішень суду щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня під номером 759 та сформовано потребу у коштах, яку направлено до регіонального органу соціального захисту населення для наступного фінансування видатків, пов'язаних із виконанням рішення суду. Після надходження фінансування департаментом будуть одразу здійснені дії з перерахування коштів ОСОБА_1 на його особовий рахунок відповідно до умов Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 (зі змінами).
У зв'язку з таким повідомленням боржника держаний виконавець звернувся до суду із заявою щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду.
Згідно ч. 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Враховуючи викладене, з огляду на положення ч.3 ст.378 КАС України, якими встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №480/5707/21 - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 у справі № 480/5707/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії шляхом стягнення з Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 заборгованість недоплаченої грошової допомоги за 2021 рік в сумі 7354,00 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.М. Кунець