05 березня 2025 року Справа № 480/8843/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/8843/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, і просить суд:
- визнати протиправним рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №3 від 15.03.2024 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- зобов'язати Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації прийняти рішення про видачу посвідчення «Учасник ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС у 1986 році категорії 2 серії А» на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що на виконання рішення суду Комісією Сумської ОДА з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи була розглянута заява ОСОБА_1 15.03.2024 комісійно було прийнято рішення про відмову у встановленні позивачеві статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення. Своє рішення комісія обґрунтувала тим, що відсутні нормативно-правові підстави для встановлення такого статусу ОСОБА_1 без конкретизації підстав відмови. Позивач вважає, що має право на встановлення статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення, але рішенням відповідача їй було протиправно відмовлено у встановленні такого статусу.
Ухвалою суду відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що при прийнятті оскаржуваного рішення Департамент діяв у відповідності до норм чинного законодавства та жодним чином не порушив права позивача, а тому вимоги останнього є необгрунтованими та безпідставними.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, позивач 08.05.2023 звернулася до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації із заявою, в якій просила розглянути її документи та встановити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, до якої було додано пакет документів.
Листом від 31.05.2023 № 02.2/1918 Департамент з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації повідомив, що позивачем не надано на розгляд, відповідно до пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, жодного документу, про виконання робіт у населених пунктах зони відчуження.
У подальшому позивач звернулася із заявою від 11.07.2023 до голови Сумської Сумської обласної державної адміністрації, в якій просила допомогти отримати статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом від 31.05.2023 № 599-22 Департамент з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації повідомив, що позивач не надав на розгляд жодного документу про виконання робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у населених пунктах зони відчуження. На підставі вищевикладеного, відповідно до статті 14, 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. №551, відсутні нормативно-правові підстави для встановлення статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС.
Вважаючи, що відповідачем було протиправно не направлено заяву з додатками на розгляд Комісії Сумської обласної державної адміністрації з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, позивач звернулася до суду з позовом.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації, третя особа - Сумська обласна державна адміністрація про визнання дій прта зобов'язання вчинити дії було задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Департаменту з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації щодо не направлення заяви ОСОБА_1 з долученими документами на розгляд Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації.
Зобов'язано Департамент з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з долученими документами, зареєстровану 08.05.2023 за №428-22/Р та вжити відповідні заходи щодо направлення даної заяви на розгляд Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації.
На виконання вказаного рішення суду Комісією Сумської ОДА з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи була розглянута заява ОСОБА_1 .
Так, судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача рішенням відповідача в особі Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, оформленим протоколом від 15.03.2024 №3, відмовлено у встановленні позивачеві статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення. (а.с.12).
Не погодившись із таким рішенням, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
При вирішенні даного спору щодо правомірності оскаржуваного рішення відповідача суд враховує, що у відповідності до вимог ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За приписами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як зазначено в оскаржуваному рішенні та відповідно до доводів відповідача, наведених у відзиві, підставою для ухвалення такого рішення стало те, що "згідно статті 14,15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.1992 №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та вимог пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551, відсутні нормативно-правові підстави для встановлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення.".
Судом встановлено, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації (далі - Сумська ОДА) від 26.10.2016 № 529-ОД (зі змінами) було затверджено Положення про комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Положення).
Відповідно до пункту 1 Положення Комісія з розгляду документів для видачі посвідчень громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Комісія), є органом, що розглядає документи для видачі посвідчень громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 3 Положення встановлено, що основним завданням комісії є розгляд документів, що підтверджують статус для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 4 Положення визначено, що Комісія має право:
1) одержувати в установленому порядку від органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій інформацію та документи, необхідні для вирішення покладених на неї завдань;
2) виносити за поданням обласної адміністрації на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України, спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
3) залучати спеціалістів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) до розгляду питань, що належать до її компетенції.
Основною формою діяльності Комісії є засідання, які проводяться за потребою, але не рідше одного разу на місяць (пункт 5 Положення).
Рішення Комісії оформляється протоколом. Протокол засідання підписується всіма присутніми на засіданні членами Комісії (пункт 8 Положення).
При цьому пунктами 11, 12, 13 Положення визначено, що документи, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подаються на розгляд Комісії на підставі подання районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад.
Копії документів засвідчуються нотаріально або в установленому порядку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій та міських рад.
Заяви з усіма необхідними документами розглядаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення протягом 10 днів та разом з поданням голови районної державної адміністрації, міського голови передаються до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації.
Рішення Комісії про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається в місячний термін з дня надходження необхідних документів до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації і є підставою для видачі або відмови у видачі Сумською обласною державною адміністрацією посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
З матеріалів справи суд вбачає, що позивачем було подано до відповідача заяву від 05.08.2023 з пакетом документів, в якій остання просила розглянути її документи та встановити статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Так, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що до вказаного звернення позивач долучила такі документи, а саме:
копії паспорта громадянина України - у вигляді ID-карти; повторного свідоцтва про розірвання шлюбу; витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження її дошлюбного прізвища;
копію наказу № 20 від 03.05.1986 про направлення до Укркоопспілки Київської області з 03.05.1986 у відрядження терміном на 10 днів (що суперечить зазначеному періоду у документах, а саме: місяць участі);
копію посвідчення про відрядження (дуже не чітка копія) до м. Київ, Облпотребсоюз, де на зворотній стороні зазначено: вибув з Недригайлова 03.05.1986, прибув до м. Київ - 03 числа, а місяць прочитати не вдається, далі пункти і дати прибуття/вибуття неможливо прочитати, кінцевий пункт прибуття с. Недригайлів 15.06.1986;
копію довідки Комбінату громадського харчування від 14.05.1991 № 9 про виконання обов'язків із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04 по 12 червня 1986 року на посаді кондитера кафе «Лісова пісня» м. Полісся (так у документі) Київської області;
копію табелю обліку відпрацьованого часу виданого підприємством громадського харчування Поліської райспоживспілки де відображено 9 днів роботи на посаді кондитера, але не зазначено місяць та рік виконання робіт;
копію табелю обліку відпрацьованого часу виданого комбінатом громадського харчування Недригайлівського району, де відображено 9 днів роботи на посаді кондитера у червні 1986 року у кафе «Лісова Пісня» м. Полісся Київської області;
копію довідки Комбінату громадського харчування с. Недригайлів Сумської області від 25.12.1992 № 138 про виплату заробітної плати у кратному розмірі за виконання обов'язків із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04 по 13 червня 1986 року в м. Полісся Київської області;
копію довідки № 54 виданої виконкомом Недригайлівської райдержадміністрації.
Разом з тим, оскаржуване рішення відповідача не містить жодних обґрунтувань того, які із поданих позивачем документи не відповідають вимогам статті 14 Закону №796-XII щодо визначення осіб, які належать до учасників Чорнобильської катастрофи, і яким чином такі документи повинні містити такі визначення.
Так, у спірному рішенні відповідачем взагалі не надано оцінки вказаним документам і без належного обгрунтування чому вони невраховані при прийнятті рішення про надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з подальшою видачею відповідного посвідчення.
Посилання відповідача у відзиві на те, що вказаним документам вже надавалася оцінка відповідною комісією у 2009 та 2015 роках, і нічого нового позивачем не було надано на розгляд Комісії, суд вважає безпідставними, оскільки предметом розгляду у даній справі є виключно законність і обгрунтованість рішення відповідача від 15.03.2024.
Одночасно суд враховує, що правові норми Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 (надалі - Порядок №551), визначають лише процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Разом з тим, оскаржуване рішення відповідача не містить жодних обґрунтувань того, які із поданих позивачем документів не відповідають таким вимогам п.11 Порядку № 551.
Правові норми п.11 Порядку № 551 взагалі зведені до права уповноважених органів за зареєстрованим або фактичним місцем проживання особи видавати відповідні посвідчення на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
На підставі викладеного, суд доходить висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача прийнято не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), без наведення доводів щодо невідповідності поданих позивачем документів вимогам Закону № 796-XII, упереджено та недобросовісно, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, доводи позивача в цій частині позовних вимог ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Відсутність конкретних обґрунтувань щодо невідповідності поданих позивачем документів вимогам Закону № 796-XII та Порядку №551 в оскаржуваному рішенні відповідача перешкоджає суду зробити висновок про наявність чи відсутність підстав для встановлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення.
Таким чином, суд, керуючись ч.2 ст.9 КАС України, дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом визнання протиправним і скасування рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №3 від 15.03.2024, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і зобов'язання відповідача повторно розглянути подані заяву та документи.
Суд, при зобов'язанні відповідача вчинити певні дії, також враховує, що відповідно до пункту 3 розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації-начальника обласної військової адміністрації від 28.05.2024 № 250-ОД «Про внесення змін до розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 24.03.2020 №118-ОД» Департамент з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації перейменовано в Департамент з питань соціальної політики.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань соціальної політики ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом №3 від 15.03.2024 щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зобов'язати Департамент з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції в особі Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Сумської обласної державної адміністрації (провул. Сурогінський, буд. 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03197871) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з долученими документами, зареєстровану 08.05.2023 за №428-22/Р, про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видачі відповідного посвідчення.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань соціальної політики, ветеранів та реінтеграції Сумської обласної державної адміністрації (провул. Сурогінський, буд. 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03197871) судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька