05 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 531/3325/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №531/3325/24 за позовом ОСОБА_1 до Карлівського сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
04.12.2024 ОСОБА_1 звернулася до Карлівського районного суду Полтавської області з позовом, що заявлений до Карлівського сектору Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (надалі - Карлівський сектор УДМС), в якому просила суд визнати протиправною відмову відповідача у видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, зобов'язавши Карлівський сектор УДМС видати паспорт громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 .
Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує на протиправну, як на її думку, поведінку відповідача, який перешкоджає в реалізації особою права на отримання паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, що не заборонено Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Ухвалою Карлівського районного суду Полтавської області від 09.12.2024 матеріали адміністративної справи №531/3325/24 передано за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду для розгляду по суті.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 справу №531/3325/24 прийнято до провадження, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості другого відповідача Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (надалі - УДМС).
Представник УДМС у наданому до суду 28.01.2025 відзиві на позов просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на те, що законодавством не передбачено можливості обміну паспорта громадянина України у формі ID картки на паспорт у формі книжечки. Позивач за своїм добровільним волевиявленням вже зверталася до УДМС для оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID картки, надавала згоду на обробку персональних даних, а тому їй вже присвоєно унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР), що є незмінним, тоді як можливість видалення такого не передбачена чинним законодавством. Зазначена справа не має ознак типової справи у співставленні зі зразковою справою №806/3265/17 (Пз/9901/2/18), де висновки суду стосуються інших правовідносин, оскільки суд захистив права позивача на виготовлення паспорта у традиційній формі книжечки зразка 1994 року (внутрішніх паспорт громадянина України) виключно з огляду на його релігійні переконання для особи, яка ніколи не зверталася за оформленням біометричних документів (а.с. 24-30).
30.01.2025 до суду надійшли заперечення на відзив, в яких позивач доводила, що звернулася до Карлівського сектору саме із заявою про видачу паспорта у формі книжечки у зв'язку з непридатністю для користування ID картки. При цьому доводи відповідачів щодо факту добровільного волевиявлення та згоди на обробку персональних даних нічим не підтверджені (а.с. 40-44).
Розгляд справи, відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.10.2024 звернулася до Карлівського сектору УДМС із заявою довільної форми, в якій прохала видати їй паспорт громадянина України у формі книжечки (а.с. 32).
До заяви позивач додала власноруч заповнену заяву про видачу паспорта зразка 1994 року у зв'язку з непридатністю для користування, копію паспорта громадянина України у формі ID картки, дві фотокартки розміром 35 х 45 мм, платіжний документ з відміткою банку по сплату державного мита (а.с. 33-35).
15.11.2024 Карлівський сектор УДМС повідомив позивача листом №Ш-7/6/5324-24/5324/6-24, в якому зазначив про відсутність законних підстав для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року у зв'язку з тим, що це не передбачено Тимчасовим порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 14.06.2019 за №620/33591, а також заявницею не подано рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та виплати їй паспорт громадянина України зразка 1994 року (а.с. 36).
Не погоджуючись із правомірністю мотивів відмови, ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, визначені Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (надалі - Закон №5492-VI).
Згідно з пп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, у т.ч. паспорт громадянина України.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону №5492-VI, паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 14 Закону №5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
Відповідно до ч. ч. 1 - 4 ст. 24 цього ж Закону, службовий паспорт України є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та надає право такій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну. Службовий паспорт України є дійсним для виїзду з України в усі держави світу та повернення в Україну з усіх держав світу. Службовий паспорт України оформляється і видається у порядку, встановленому Президентом України. Службовий паспорт України виготовляється у формі книжечки, правий форзац якої містить безконтактний електронний носій, та складається з м'якої обкладинки, 32 або 64 сторінок і сторінки даних.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України" постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII було затверджено, крім іншого, Положення про паспорт громадянина України (надалі - Положення №2503-XII).
Пунктом 3 Положення №2503-XII визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. п. 1 - 4 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (надалі - Порядок №302), паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років.
Пунктом 5 Порядку №302 передбачено, що у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
Обмін паспорта здійснюється у разі непридатності паспорта для подальшого використання (паспорт/фотокартка має пошкодження (та/або відсутня його/її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, власне ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дають змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, зокрема внесення змін до персональних даних особи/найменувань органу/штампа/печатки, пошкодження, які блокують можливість зчитування, а також внесення змін до інформації безконтактного електронного носія) (пп. 5 п. 6 Порядку №302).
Пунктом 21 Порядку №302 передбачено, що у разі виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (крім закінчення строку дії паспорта або обміну паспорта зразка 1994 року за бажанням), документи для його обміну подаються протягом одного місяця з дати настання таких обставин (подій).
Відповідно до пунктів 71 - 73 Порядку №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32-34 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи. Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Як зазначив у відзиві представник відповідача, згідно з обліками ЄІАС УМП ДМС України позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована 09.07.2018 Карлівським сектором УДМС паспортом громадянина України у вигляді картки № НОМЕР_1 , відповідно їй присвоєно УНЗР 19730509-05906, що підтверджується заявою-анкетою №1986781 від 21.06.2018, власноруч підписаною та поданою позивачем до Карлівського сектору та інформацією Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України.
У зв'язку з цим суд з аналізу положень пунктів 5 та 6 Порядку №302 формулює висновок про те, що у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт. Аналогічно, у разі обміну паспорту, замість попереднього видається новий паспорт у формі картки.
При цьому слід зауважити, що нормами Закону №5492-VI, Положення №2503-XII та Порядку №302 не передбачена можливість видачі паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року замість дійсного паспорта громадянина України у формі ІD-картки.
Відтак правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки замість дійсного паспорта громадянина України у формі пластикової ІD-картки відсутні.
Щодо посилань позивача на правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 19.09.2018 за результатами розгляду зразкової справи №806/3265/17, суд зазначає наступне.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17 зазначено, що ознаками цієї типової справи є : а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт; б) відповідач - територіальні органи ДМС України; в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт.
Крім того, за обставинами цієї зразкової справи позивач звернулася із заявою про видачу їй паспорта громадянина України у вигляді книжечки з можливістю вклеювання фотографії, без жодного електронного носія інформації, для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, без зняття біометричної інформації та без внесення відомостей про неї до Єдиного державного демографічного реєстру; така заява мотивована тим, що через свої релігійні переконання позивач відмовляється від присвоєння їй цифрового ідентифікатора особистості у виді УНЗР, від зняття біометричної інформації щодо себе та її подальшого зберігання, використання, обробки в Єдиному державному демографічному реєстрі.
В розріз із наведеним, згідно із встановленими судом обставинами даної справи, відносно ОСОБА_1 вже внесена інформація до Єдиного державного демографічного реєстру за її ж заявою, у вказаному Реєстрі щодо ОСОБА_1 є наявний УНЗР та їй було видано паспорт громадянина України у формі пластикової ІD-картки.
Суд також звертає увагу на те, що Верховний Суд у справі №160/1/21 (постанова від 21.12.2022) погодився з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для видачі особі паспорта громадянина України зразка 1994 року (книжечки), зокрема, у зв'язку із встановленням факту самостійного звернення такої особи у минулому із заявою-анкетою щодо внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та отримання паспорту громадянина України у формі ID-картки.
За таких обставин у ІНФОРМАЦІЯ_2 були відсутні підстави для видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів суду правомірність відмови щодо видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року взамін пошкодженого паспорта у формі ID-картки, тоді як позивачем не наведено обґрунтувань протиправності прийнятого відповідачем рішення, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат, які складаються лише із суми сплаченого позивачем судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №531/3325/24 - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Карлівський сектор Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Полтавський шлях, 54, м. Карлівка, Полтавський район, Полтавська область, 39500).
Відповідач: Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 37829297; вул. Юліана Матвійчука, 63, м. Полтава, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун