Справа № 629/1365/25
Номер провадження 3/629/341/25
05.03.2025 року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Цендра Н.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Лозівського РВП ГУНП в Харківській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Катеринівка, Покровського району, Дніпропетровської області, громадянки України, непрацюючої, перебуваючої у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.184 ч.2 КУпАП, -
встановив:
До Лозівського міськрайонного суду Харківської області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №033629 від 25.02.2025 року - 21.02.2025 року ОСОБА_1 перебуваючи за місцем мешкання неналежним чином виконала батьківські обов'язки по відношенню до неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме не забезпечила належні умови проживання та недбала про здоров'я дитини, фізичний, духовний та моральний розвиток останнього, чим порушила ч.2 ст. 150 Сімейного кодексу України.
Дослідивши матеріали справи приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Відсутність необхідних відомостей не дозволяє суду всебічно, повно й об'єктивно досліджувати обставини справи і винести постанову в точній відповідності з законом, тим самим порушуються положення ст.ст.7, 245, 251, 252 КУпАП.
Згідно з диспозицією ч. 2 ст.184 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинені повторно особою, яку було піддано адміністративному стягненню.
Об'єктивна сторона правопорушення, яка поставлена у вину ОСОБА_1 характеризується протиправними, винними діями матері по відношенню до свого сина щодо ухилення від належного догляду та вихованням за дитиною.
За приписами ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги доправ та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ухилилася від належного догляду та вихованням за дитиною, чим вчинила правопорушення передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП, однак, до протоколу не надано доказів про те, що ОСОБА_1 притягалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Диспозиція ч. 3ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Суд зауважує, що діяння, передбачені ч. 3 ст. 184 КУпАП містять свою диспозицію адміністративного правопорушення, тому надана до матеріалів справи копія постанови відносно ОСОБА_1 про накладення адміністративного стягнення за ч.3 ст.184 КУпАП не може кваліфікувати повторність за ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Правильність та точність складання адміністративного протоколу впливає на набування ним доказової сили, однак, виходячи з приписів статті 251 КУпАП, наявність протоколу не є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Таким чином, інкриміноване ОСОБА_1 діяння згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ №033629 від 25.02.2025 року підпадає під ознаки об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, та у матеріалах справи відсутні інші належні та допустимі докази вини останньої у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглядаючи справу №524/5741/16-а зауважив, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до абзацу другого пункту 12 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 жовтня 2017 року № 11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
В такому випадку, справа про адміністративне правопорушення не може бути розглянута судом та повертається для належного оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
Враховуючи викладене, вважаю необхідним повернути адміністративний матеріал до Лозівського РВП ГУНП України в Харківської області - для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 184, 245, 268, 277, 278 КУпАП, суд, -
Матеріали справи та протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №033629 від 25.02.2025 року складений відносно ОСОБА_1 за ст.184 ч.2 КУпАП повернути до Лозівського РВП ГУНП України в Харківської області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Наталія ЦЕНДРА