25.02.2025 Єдиний унікальний номер 205/17443/24
Провадження №2/205/1687/25
(заочне)
25 лютого 2025 року місто Дніпро
Ленінський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Дорошенко Г.В.,
за участю секретаря судового засідання Гузь Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дніпро цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи,
Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_1 довідкою органу соціального захисту населення від 24.05.2022 №1204-5001637165 взята на облік як особа, яка залишила або покинула своє місце проживання у зв'язку з обставинами, зазначеними у ст.1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо-переміщених осіб» до АДРЕСА_1 .
04.03.2024 відповідач звернулась до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зазначивши відомості про осіб, як входять до складу сім'ї, зокрема неповнолітніх дітей, які перемістились разом із внутрішньо переміщеною особою: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до Порядку надання допомоги проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою КМУ від 20.03.2022 №332 в редакції постанови КМУ від 11.07.2023 №709 зі змінами (далі - Порядок №332), за результатами розгляду заяви, відповідачу було призначено допомогу у розмірі 13000 грн, починаючи з 01.03.2024.
Згідно з п. 24 Порядку №332 у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи.
25.07.2024 здійснено верифікацію за результатами якої виявлено невідповідність за кодом 430 - за даними Адміністрації Державної прикордонної служби України отримувач або уповноважена особа перебувала за кордоном більше як 30 календарних днів підряд, чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Перетини (виїзд - в'їзд) 30.04.2024.
За результатами верифікації, Правобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги, на яку відповідач не мала права, за період з 01.06.2024 по 31.07.2024 у розмірі 26000 грн 00 коп.
Правобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради 29.08.2024 засобами поштового зв'язку на адресу відповідача було направлено повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 26000 грн.
Надміру виплачені кошти державної допомоги відповідачем в добровільному порядку не повернуто.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд, стягнути з відповідача надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 26000,00 грн. та судові витрати по справі.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.12.2024 року відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась шляхом направлення повісток та розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, відповідно до приписів ч. 11 ст. 128 Цивільного процесуального кодексу України, тому вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, відзив не подав, будь-яких заяв від нього не надходило, тому суд, відповідно до ч. 4 ст. 223, ч. 1 ст. 280, ст. 281 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у ній даних чи доказів та за згоди позивача постановити заочне рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до довідки від 24.05.2022 року №1204-5001637165 відповідач ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та взята на облік за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до п.1 Порядку 332, в редакції, що діяла на момент призначення відповідачці допомоги, цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога). Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
04.03.2024 відповідач звернулась до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зазначивши відомості про осіб, як входять до складу сім'ї, зокрема неповнолітніх дітей, які перемістились разом із внутрішньо переміщеною особою: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з п. 3 Порядку №332 ( в редакції від 01.03.2024) з 01.11.2023 допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначається з 1 листопада 2023 призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожного члена сім'ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
Відповідно до Порядку №332 в редакції постанови КМУ від 11.07.2023 №709 зі змінами, за результатами розгляду заяви, відповідачу було призначено допомогу у розмірі 13000 грн, починаючи з 01.03.2024.
При зверненні до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідача було ознайомлено з п.п. 7, 8 Порядку №332, про що свідчить власний підпис ОСОБА_1 (а.с. 12-13).
Пунктом 23 Порядку №332 визначено, що для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".
За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики із використанням функціоналу Єдиної системи.
Пунктом 24 Порядку №332 визначено, що у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи. У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/ продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв'язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку.
25.07.2024 здійснено верифікацію за результатами якої виявлено невідповідність за кодом 430 - за даними Адміністрації Державної прикордонної служби України отримувач або уповноважена особа перебувала за кордоном більше як 30 календарних днів підряд, чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Перетини (виїзд - в'їзд) 30.04.2024.
Відповідно до п. 6 Порядку 332 (в редакції від 28.03.2024), якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
Пунктом 8 Порядку №332 передбачено, що нарахування та виплата допомоги уповноваженій особі або отримувачу припиняється та більше не призначається/поновлюється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо її повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
Обґрунтованими причинами вважаються службове відрядження, оздоровлення дітей, супроводження дітей під час участі в міжнародних змаганнях або участь у відповідних змаганнях, стажування, навчання, лікування, реабілітація, хвороба особи або члена сім'ї, смерть членів її сім'ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, відвідування закладів охорони здоров'я, судових та правоохоронних органів, через які особа не за власним бажанням могла бути відсутньою за місцем проживання/перебування, що підтверджується документально.
Відповідно до п.9 Порядку №332 уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Згідно п.22 Порядку №332 з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".
Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.
За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики.
Враховуючи результати верифікації державних виплат Міністерства Фінансів України, у зв'язку з перебуванням відповідача за межами території України більш як 30 календарних днів підряд протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, Правобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги, на яку відповідач не мала права, за період з 01.06.2024 по 31.07.2024 у розмірі 26000 грн 00 коп.
Листом від 29.08.2024 року відповідача повідомлено, що в результаті верифікації виявлено, що не має правових підстав на отримання допомоги внутрішньо-переміщеним особам, а також про переплату, яка виникла, у зв'язку з тим, що втрачено право на отримання виплати з 01.06.2024 року.
Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Суд враховує, що відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та у встановленому п.9 зазначеного вище Порядку не повідомила позивача про них, а саме: про її виїзд за кордон.
Внаслідок цього, допомога, нарахування якої здійснювалось у призначеному розмірі централізовано в програмному комплексі Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, продовжувалась здійснюватися до моменту виявлення позивачем відповідного факту.
За вказаних вище обставин та наведених вище положень законодавства, позовні вимоги підлягають задоволенню та отримані відповідачем за період з 01.06.2024 по 31.07.2024 кошти в сумі 26000 грн, підлягають стягненню з неї на користь позивача, як набуті без достатньої правової підстави.
Вирішуючи питання в частині розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.141, 263-265 ЦПК України,
Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особизадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської радинадміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 26000 (двадцять шість тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської радисудові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.
Заочне рішення може бути переглянуто Ленінським районним судом м. Дніпропетровська за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи:
Позивач Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, адреса: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, 1А, електронна пошта: right.uszn@dmr.dp.ua, наявний електронний кабінет.
Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , адреса реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 .
Суддя Г.В.Дорошенко