Рішення від 25.02.2025 по справі 205/17441/24

25.02.2025 Єдиний унікальний номер 205/17441/24

Провадження №2/205/1686/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

25 лютого 2025 року місто Дніпро

Ленінський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Дорошенко Г.В.,

за участю секретаря судового засідання Гузь Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дніпро цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

ВСТАНОВИВ:

Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Вперше відповідач звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та документами 09.08.2023, вдруге - 02.02.2024, на підставі чого призначена соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. ОСОБА_1 роз'яснювалось про обов'язок надавати повну та достовірну інформацію про себе та осіб, які входять до складу його сім'ї, про їхні доходи та майновий стан. 30.04.2024 відповідач надав до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради заяву, в якій зазначив, що з 1991 року перебуває у зареєстрованому шлюбі, однак тривалий час не проживає з дружиною. На підставі зазначеного управлінням було визначеного обсяг надміру сплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2023 по 30.06.2024 в розмірі 24631 грн. Правобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради 08.08.2024 засобами поштового зв'язку на адресу відповідача було наслано повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 24631 грн. Надміру виплачені кошти державної допомоги відповідачем в добровільному порядку не повернуто.

Посилаючись на викладене, позивач просив суд, стягнути з відповідача надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 24631 грн та судові витрати по справі.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.12.2024 року відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Представник позивача у судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, відповідно приписів ч. 11 ст. 128 Цивільного процесуального кодексу України, тому вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, відзив не подав, будь-яких заяв від нього не надходило, тому суд, відповідно до ч. 4 ст. 223, ч. 1 ст. 280, ст. 281 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у ній даних чи доказів та за згоди позивача постановити заочне рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 09.08.2023 ОСОБА_1 звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Подаючи заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_1 був попереджений про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. (а.с. 11-12).

02.02.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Подаючи заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_1 був попереджений про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. (а.с. 13-14).

До заяв відповідачем було подано відповідно 09.08.2023 та 02.02.2024 декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги. У деклараціях ОСОБА_1 зазначив, що він не одружений (а.с. 15-16).

Про обізнаність щодо умов призначення допомоги та про обов'язок надавати повну та достовірну інформацію свідчить власний підпис ОСОБА_1 в заявах про призначення допомоги.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям передбачена та призначається згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою КМУ від 24.02.2023 (в редакції постанови КМУ від 22.07.2020 № 632 - далі Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Пунктом 5 Порядку передбачено зокрема, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку про доходи за шість місяців перед місяцем звернення (за наявності), у разі коли для обчислення сукупного доходу враховуються шість місяців перед місяцем звернення;

Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування. До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування). Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Рішенням Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради ОСОБА_1 на підставі поданих документів призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2023 по 31.12.2023 у розмірі 2093 грн, з 01.01.2024 по 31.01.2024 у розмірі 2361 грн, з 01.02.2024 по 31.07.2024 у розмірі 2361 грн (а.с.17).

30.04.2024 ОСОБА_1 надав до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради заяву, в якій зазначив, що з 1991 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , однак тривалий час разом не проживають (а.с.17).

В п.16 Порядку зазначено, що виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється , якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Враховуючи зазначене, Правобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради було визначено обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2023 по 30.06.2024 в розмірі 24631 грн (а.с.19).

В п. 25 Порядку зазначено, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Листом від 08.10.2024 року, відповідача повідомлено, що в результаті верифікації виявлено, що не має правових підстав на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також про переплату, яка виникла, у зв'язку з тим, що втрачено право на отримання виплати з 30.06.2023 року.

Частиною 1 ст.1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога малозабезпеченим сім'ям, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Суд враховує, що відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної соціальної державної допомоги та не повідомив позивача про них, а саме: не зазначив в декларації члена сім'ї - дружину.

Внаслідок цього, допомога, нарахування якої здійснювалось у призначеному розмірі централізовано в програмному комплексі Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, продовжувалась здійснюватися до моменту виявлення позивачем відповідного факту.

За вказаних вище обставин та наведених вище положень законодавства, позовні вимоги підлягають задоволенню та отримані відповідачем за період з 01.08.2023 по 30.06.2024 кошти в сумі 24631 грн, підлягають стягненню з нього на користь позивача, як набуті без достатньої правової підстави.

Вирішуючи питання в частині розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.141, 263-265 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської радинадміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'яму розмірі 24631 (двадцять чотири тисячі шістсот тридцять одна) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської радисудові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Заочне рішення може бути переглянуто Ленінським районним судом м. Дніпропетровська за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про учасників справи:

Позивач Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, адреса: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова, 1А, електронна пошта: right.uszn@dmr.dp.ua, наявний електронний кабінет.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації як ВПО: АДРЕСА_2 , електронний кабінет відсутній, електрона пошта невідома.

Суддя Г.В.Дорошенко