Справа № 203/6161/24
Провадження № 2/0203/358/2025
15 січня 2025 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Іваницької І.В.,
за участю секретаря судового засідання Кочевської В.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів
29 жовтня 2024 року до Кіровського районного суду міста Дніпропетровська року надійшла вищезазначена позовна заява.
В обґрунтування вимог позову зазначено, що до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (далі по тексту - ЄІБД ВПО) відповідачка разом з сином були внесені 05.04.2022 ЦНАП ВК Канівської міської ради, які на той час фактично проживали за адресою: АДРЕСА_1 .
13.05.2022 відповідачка подала до соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради заяву та повідомила про нове місце фактичного проживання, з метою внесення відповідних змін до ЄІБД ВПО.
Факт внутрішнього переміщення відповідачки та її дитини за адресою: АДРЕСА_2 підтверджується довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 13.05.2022 № 1206-5001567265 та № 1206-5001567538.
03.06.2022 під час перевірки інформації щодо раніше отриманої соціальної допомоги встановлено, що відповідачка та її син отримали призначену управлінням соціального захисту населення Канівської районної державної адміністрації Черкаської області допомогу по 30.06.2022.
На підставі поданої заяви та відповідно до рішення Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради від 27.06.2022, відповідачці було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщених осіб щомісячно з 01.07.2022 по 30.09.2022 в сумі 5 000, 00 грн (заявниці, працездатній особі - 2 000, 00 грн та її сину - 3 000, 00 грн).
Під час проведеної Міністерством фінансів України верифікації в серпні 2024 року було встановлено, що відповідачка разом з сином 16.06.2022 виїхали за кордон та в'їзд на територію України не фіксується. За даними верифікації відповідачка разом з сином перебували за кордоном більше як 30 календарних днів підряд протягом отримання допомоги, а тому з 01.08.2023 їм припинено виплату допомоги.
Рішенням про утримання надміру виплачених сум допомоги від 13.08.2024 №2952804622 відповідачу встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.08.2023 по 29.02.2024 в сумі 35 000, 00 грн та строк їх повернення до 18.10.2024.
Повідомлення про необхідність повернення коштів по допомозі на проживання внутрішньо переміщеним особам 17.09.2024 № 2/2690 відправлено відповідачці на мобільний застосунок «Viber» 17.09.2024 о 10.57 год та доставлено. Відповідачка на отримане повідомлення відповіла того ж дня об 11.07 год про те, що зможе повернути вказану надміру виплачену суму, коли отримує кошти по допомозі при народжені дитини.
Надміру виплачені кошти допомоги в сумі 35 000, 00 грн відповідачкою в добровільному порядку не повернуті.
Посилаючись на викладене, позивач просить суд стягнути з відповідачки на свою користь надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 35 000, 00 грн та судові витрати по справі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.10.2024, цивільну справу №203/6161/24, провадження №2/0203/2185/2024, було розподілено головуючому судді Іваницькій І.В., яка передана канцелярією суду - 30.10.2024.
Відповідно до ч. 8 ст.187 ЦПК України, з метою визначення підсудності, через підсистему «Електронний суд» зроблено запит до Єдиного державного демографічного реєстру щодо місця реєстрації відповідача - ОСОБА_1 , за результатами якого отримано відповідь №878122 від 31.10.2024, яке відповідає адресі, зазначеній у позовній заяві.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 01.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, який визначено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судове засідання позивач явку свого представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 25.11.2024 від представника позивача ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Відповідачка за неодноразовими викликами до суду не з'явилась, відзив на позовну заяву не надала, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином шляхом публікації оголошення на офіційному веб-порталі «Судова влада України». Клопотань про розгляд справи за її відсутності відповідачка не надала, про причини неявки не повідомила.
У відповідності до ч.3 ст.211, ч.4 ст.223, ч.2 ст.247, ст.ст.280, 281 ЦПК України судом було ухвалено про розгляд справи в заочному порядку на підставі наявних в матеріалах справи доказів та без фіксації судового засіданні за допомогою звукозаписувальних технічних засобів.
Перевіривши доводи позовної заяви, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 перебуває на обліку в Південному управлінні соціального захисту населення департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янсько міської ради як отримувач допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII) встановлені гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Згідно ст. 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб регулюється Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі - Порядок №509).
Відповідно до ч.ч.1-4 ст.4 Закону №1706 та п.1 Порядку №509 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно п.2 Порядку №509 для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих Органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
До ЄІБД ВПО відповідачка ОСОБА_1 разом з сином ОСОБА_3 були внесені 05.04.2022 ЦНАП ВК Канівської міської ради, які на той час фактично проживали за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.9 Порядку №509 у разі зміни фактичного місця проживання перебування заявник звертається за довідкою до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання/перебування, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Так, 13.05.2022 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради аби повідомити, згідно Порядку №509, про нове місце фактичного проживання, для внесення відповідних змін до ЄІБД ВПО.
Позивачем були видані відповідачці та її сину нові довідки від 13.05.2022 № 1206-5001567265 та №1206-5001567538 про взяття на облік їх, як внутрішньо переміщених осіб за адресою їх фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 .
Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою КМУ від 20.03.2022 №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (далі - Порядок №332).
Пунктом 3 Порядку №332 (чинного на момент отримання відповідачем допомоги) встановлено, що починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат.
На підставі поданої заяви та відповідно до рішення Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради від 27.06.2022, відповідачці було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщених осіб щомісячно з 01.07.2022 по 30.09.2022 в сумі 5 000, 00 грн (заявниці, працездатній особі - 2 000, 00 грн та її сину - 3 000, 00 грн).
При цьому, відповідно до наданої ЦСЗН КРДА Черкаської області, на запит позивача від 06.06.2022 №4/1592, особової справи отримувача допомоги ОСОБА_1 , у тому числі з атестату №446 від 11.06.2022, що знаходиться в матеріалах, вбачається, що відповідачка за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 отримала призначену допомогу, виплачену по 30.06.2022.
Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідачці та її сину здійснювалися Єдиною інформаційною системою соціальної сфери (ЄІССС) в автоматичному режимі.
Пунктом 1 постанови КМУ від 11.07.2023 №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» визначено, що з 01.08.2023 виплата допомоги не продовжується особам, які перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд (до 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім'ї особи та її родичів. догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров'я, судових та правоохоронних органах, у зв'язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити такі обставини документально).
Міністерство фінансів України здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат відповідно до Закону України від 03.12.2019 №324-IX «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» (далі - Закон №324-IX) та інших нормативно-правових актів Уряду.
До державних виплат, які підлягають верифікації згідно Закону №324-IX, відносяться пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Верифікація - це комплекс заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.
В електронному файлі верифікації зазначено, що відповідачка перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд.
Згідно відповіді Головного центу обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 17.05.2024 №1/1337 позивача повідомлено про те, що в період з 01.07.2022 по 27.05.2024 відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України відповідачкою в базі даних не виявлено.
Разом з тим, згідно відповіді від 30.07.2024 за №4/2267 Головного центу обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України та наданого витягу з Бази даних повідомлено про те, що відповідачка разом з сином 16.06.2022 виїхали за кордон та в'їзд на територію України не фіксується. За даними верифікації відповідачка разом з сином перебували за кордоном більше як 30 календарних днів підряд протягом отримання допомоги, а тому рішенням Південного управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янсько міської ради від 13.08.2024 №о/р2952804622 їм припинено виплату допомоги з 01.08.2023.
Рішенням Південного управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янсько міської ради про утримання надміру виплачених сум допомоги від 13.08.2024 №2952804622 відповідачці встановлено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.08.2023 по 29.02.2024 в сумі 35 000, 00 грн та строк їх повернення до 18.10.2024.
Повідомлення про необхідність повернення коштів по допомозі на проживання внутрішньо переміщеним особам 17.09.2024 № 2/2690 відправлено відповідачці на мобільний застосунок «Viber» 17.09.2024 о 10.57 год та доставлено, що підтверджується роздруківкою скріншоту направлених та отриманих повідомлень. Відповідачка на отримане повідомлення відповіла того ж дня об 11.07 год про те, що зможе повернути вказану надміру виплачену суму, коли отримує кошти по допомозі при народжені дитини. Тобто, відповідачка була обізнана про наявну суму надміру виплачених коштів допомоги.
Однак, надміру виплачені кошти допомоги в сумі 35 000, 00 грн відповідачкою в добровільному порядку не повернуто.
В матеріалах справи відсутні докази щодо неотримання відповідачкою спірних коштів, які були сплачені за період з 01.08.2023 по 29.02.2024.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що внаслідок неповернення відповідачкою надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 35 000, 00 грн позовні вимоги позивача про стягнення таких коштів є цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з відповідачки на користь позивача понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 3 028, 00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 141, 263-265, 280, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1166, 1212-1213 ЦК України, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», суд, -
Позов Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради (код ЄДРПОУ 41490026, місцезнаходження за адресою: 51900, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, проспект Василя Стуса, 10/12) надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 35 000, 00 грн (тридцять п'ять тисяч гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ) на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Кам'янської міської ради (код ЄДРПОУ 41490026, місцезнаходження за адресою: 51900, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, проспект Василя Стуса, 10/12) судовий збір в сумі 3 028, 00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем, третьою особою в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на заочне рішення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини заочного рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У зв'язку з перебуванням судді у відпустці повний текст судового рішення складений 28.02.2025.
Суддя І.В. Іваницька