Справа № 210/1113/25
Провадження № 1-в/210/227/25
іменем України
28 лютого 2025 року
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1
секретаря судових засідань ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника державної установи «Криворізька виправна колонія (№80)» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду у відношенні:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, освіта професійно-технічна, до засудження працював не офіційно, раніше мешкав за адресою: АДРЕСА_1 .
Раніше не судимий.
По теперішній справі засуджений: 05.06.2023 року Жовтневим районним судом міста кривого Рогу Дніпропетровської області за ч. 1 ст. 121 КК України до позбавлення волі на строк 2р., -
В провадження судді 27.02.2025 року надійшло подання начальника державної установи «Криворізька виправна колонія (№80)» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_4 .
Подання обґрунтовує тим, що 15.02.2025 року з державної установи ««Криворізька виправна колонія (№80)» звільняється ОСОБА_4 , який засуджений за ч. 1 ст. 121 КК України.
Разом з поданням інспектором ОСОБА_5 подано заяву про розгляд справи без участі засудженого та представника адміністрації.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» (далі Закону) адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Пунктом «б» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами, засудженими до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Пунктом «в» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами засудженими до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення;
Пунктом «г» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами засудженими до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Пунктом «ґ» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами засудженими засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи.
Пунктом «д» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами засудженими до довічного позбавлення волі.
Пунктом «е» ст. 3 Закону передбачено встановлення адміністративного нагляду за особами засудженими звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів подання ОСОБА_4 засуджений за ч. 1 ст. 121 КК України, раніше не судовимий,маю позитивну характеристику.
Зважаючи на викладене вище, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні подання.
Відповідно до ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 537,539 КПК України, суд, -
Подання начальника державної установи «Криворізька виправна колонія (№80)» підполковника внутрішньої служби ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду у відношенні: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1