Постанова від 04.03.2025 по справі 157/1375/24

Справа № 157/1375/24

Провадження №3/157/37/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2025 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, що надійшли від ВПД № 1 (м. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинській області та Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовець, постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 жовтня 2023 року підданий адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 130 КпАП України у виді штрафу у розмірі 17000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік,

за частинами 1, 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 197859 від 28 серпня 2023 року зазначається, що ОСОБА_1 28 серпня 2023 року о 22 год 29 хв у м. Камені-Каширському по вул. Ковельській керував автомобілем марки «ВАЗ», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота на відстані, від проходження тесту у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України.

Крім того, ОСОБА_1 11 серпня 2024 року о 12 год 26 хв по вул. Відродження у м. Камені-Каширському керував трактором марки «Т-25», без реєстраційного номерного знаку, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, тобто повторно протягом року вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке встановлена ч. 2 ст. 130 КпАП України.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про час, дату та місце розгляду справ, причину неявки не повідомив і заяви про відкладення розгляду справ не подав.

Знаючи про складення протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 130 КпАП України та ч. 2 ст. 130 КпАП України, що підтверджується доданими до протоколів про адміністративні правопорушення відеозаписами, ОСОБА_1 не інформував завчасно суд про своє бажання взяти участь у судовому засіданні, заяву про відкладення розгляду справи не подавав.

Крім того, в ході вжиття судом заходів щодо сповіщення ОСОБА_1 про час, дату та місце розгляду справ було отримано повідомлення від командира в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_2 від 19.11.2024 № 7622 та від директора КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради» ОСОБА_3 від 05.02.2025 № 01/01-09/460, згідно з якими ОСОБА_1 10 червня 2024 року самовільно залишив військову частину, у якій проходив військову службу, з 14 листопада 2024 року по 25 грудня 2024 року проходив лікування у КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Волинської обласної ради, після чого за медичною допомогою не звертався.

За таких обставин, доходжу висновку про можливість розгляду справи у відсутності ОСОБА_1 , який повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи, однак не з'явився до суду, причину неявки не повідомив.

Відповідно до вимог ст. 245 КпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 7 КпАП України передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно із ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ч. 1 ст. 266 КпАП України особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Пунктами 2 та 3 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ №1452/735 від 09.11.2015 року, встановлено, що огляду на стан алкогольного сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Відповідно до п. 1 Розділу 2 цієї ж Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.

Отже, із змісту зазначених правових норми вбачається, що оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції підлягають лише особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, тобто наявні визначені законом ознаки алкогольного сп'яніння.

До протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 197859 від 28 серпня 2023 року додано СD-диск, на якому наявні два відеофайли, на першому відеозаписі, тривалістю 3 хвилини, відображені події руху та зупинки автомобіля марки «ВАЗ», номерний знак НОМЕР_1 , з другого відеозапису, тривалість 36 секунд, вбачається, що поліцейський без зазначення жодних ознак сп'яніння ОСОБА_1 запропонував останньому пройти тест для визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, на що ОСОБА_1 відмовився, після чого поліцейський запропонував останньому пройти тест для визначення стану алкогольного сп'яніння в медичному закладі, на що ОСОБА_1 відмовився, після чого поліцейський повідомив, що буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ст. 130 КпАП України.

Таким чином, встановлено, що поліцейський лише формально зазначив у протоколі про адміністративне правопорушення ознаку алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота), її виявлення у водія, інформування водія про наявність такої ознаки чи інших ознак алкогольного сп'яніння відеозапис не містить, а також матеріали справи не містять акта огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який відповідно до Інструкції повинен був би складений поліцейським.

За таких обставин, у ОСОБА_1 не виникло обов'язку щодо проходження зазначеного огляду.

Таким чином, доходжу висновку про відсутність у поліцейського підстав для проведення огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.

Застосування поліцейським під час проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння особи, яка керувала транспортним засобом, технічних засобів відеозапису регламентується Інструкцією із застосуванням органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026.

Згідно з п. 5 Розділу II зазначеної Інструкції, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

Вищезазначений відеозапис не відповідає вимогам зазначеної Інструкції, на ньому не відображені усі події, починаючи з моменту спілкування поліцейського з водієм до остаточного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

З огляду на вищенаведені порушення вимог законодавства поліцейським СРПП ВПД № 1 (сел. Рожище) Луцького РУП ГУНП у Волинської області Вавриком О.В. доходжу висновку, що у матеріалах справи № 157/1684/23 відсутні належні, достатні, допустимі та достовірні докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України, а тому провадження щодо нього належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Разом з тим, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КпАП України, про що складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 573902 від 11 серпня 2024 року, підтверджується доданими до протоколу про адміністративне правопорушення та дослідженими доказами.

З дослідженого відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом, було зупинено працівником поліції, на пропозицію поліцейського після виявлених і повідомлених йому ознак алкогольного сп'яніння, зокрема, запах алкоголю з порожнини рота, ОСОБА_1 відмовився в пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального приладу та у найближчому лікувальному закладі.

З протоколу про адміністративне правопорушення та направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 серпня 2024 року вбачається, що у ОСОБА_1 була виявлена така ознака алкогольного сп'яніння як різкий запах алкоголю з порожнини рота та ОСОБА_1 було направлено на огляд на стан алкогольного сп'яніння до КНП «Камінь-Каширська ЦРЛ», від проходження огляду останній відмовився.

Постановою Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 12 жовтня 2023 року, яка набрала законної сили 24 жовтня 2023 року, ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення 28 серпня 2023 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України, та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Постановою інспектора Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Бегаля Ю.П. серії ЕНА № 2806946 від 18 серпня 2024 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 20400 грн за ч. 4 ст. 126 КпАП України, а саме за те, що останній 11 серпня 2024 року о 12 год 26 хв по вул. Відродження у м. Камені-Каширському керував трактором марки «Т-25», без реєстраційного номерного знаку, будучи позбавленим права керування транспортним засобом на підставі постанови Камінь-Каширського районного суду Волинської області 28 серпня 2023 року, чим порушив п. 2.1. «а» Правил дорожнього руху.

Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України, доведена, а тому до нього належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 у дохід держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, п. 1 ч. 1 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки.

На підставі частини другої статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу 68000 (шістдесят вісім тисяч) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Матеріали справ про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 № 157/1684/23 (провадження № 3/157/1/25) за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та № 157/1375/24 (провадження № 3/157/37/25) за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження, об'єднаному провадженню присвоїти № 157/1375/24 (провадження № 3/157/37/25).

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: О.В. Антонюк