Справа № 522/22290/24
Провадження № 3/522/302/25
03 березня 2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Чорнуха Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 185 КУпАП,-
На адресу Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею визначено суддю Чорнуху Ю.В.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 212284 від 05.12.2024, вбачається, що ОСОБА_1 05.12.2024 о 16 год. 25 хв. за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, буд. 44, з явними ознаками алкогольного сп'яніння образливо чіплявся до громадян та працівників ГУНП в Одеській області, а саме поліцейських-постових, ображав їх честь та гідність, погрожував останнім фізичною розправою, кидався в бійку. На законну вимогу поліцейських припинити адміністративне правопорушення не реагував, при цьому висловлювався в грубій формі, погрожував їм фізичною розправою, наносив удари ногами поліцейським, поводив себе зухвало та неохайно, шарпав за форменний одяг. Здійснював злісну непокору законним вимогам ст. л-та поліції Олещенко Р.В. та ст. л-та ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП.
У судове засідання 24.12.2024 ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, клопотання та заяви не подавав. Розгляд справи відкладено на 05.02.2025 у зв'язку з неявкою особи, щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення.
У судове засідання 05.02.2025 ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, клопотання та заяви не подавав. Розгляд справи відкладено на 03.03.2025 у зв'язку з неявкою особи, щодо якої розглядається справа про адміністративне правопорушення.
У судове засідання 03.03.2025 ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, клопотання та заяви не подавав.
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судові засідання не з'являлись, про причини неявки не повідомляли.
Розгляд справи відкладався неодноразово. Суд вживав всіх достатніх та необхідних заходів для забезпечення участі ОСОБА_1 у розгляді справи про адміністративне правопорушення та надання ним пояснень, проте ОСОБА_1 до суду не з'являвся.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях дійшов висновку, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. У п. 41 рішення «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року (Заява N 3236/03) Європейський суд з прав людини зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» зазначено, що недотримання строків розгляду цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.
Враховуючи наведене, з метою недопущення порушення строків розгляду справи суд вважає, що справу можна розглянути за відсутності ОСОБА_1 , на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Приписи ст. 7 КУпАП визначають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність(ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Конституційний Суд України зауважує, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип in dubio pro reo, згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості.
Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу (абз. 2-3 п. 4 рішення Великої Палати Конституційного Суду України у справі від 26.02.2019 року № 1-р/2019).
Верховний Суд в п. 39 постанови від 08.07.2020 року у справі № 463/1352/16-а, провадження № К/9901/21241/18, виклав правовий висновок про те, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно ст. 185 КУпАП злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку - тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 212284 від 05.12.2024, вказано, що ОСОБА_1 05.12.2024 о 16 год. 25 хв. за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, буд. 44, з явними ознаками алкогольного сп'яніння образливо чіплявся до громадян та працівників ГУНП в Одеській області, а саме поліцейських-постових, ображав їх честь та гідність, погрожував останнім фізичною розправою, кидався в бійку. На законну вимогу поліцейських припинити адміністративне правопорушення не реагував, при цьому висловлювався в грубій формі, погрожував їм фізичною розправою, наносив удари ногами поліцейським, поводив себе зухвало та неохайно, шарпав за форменний одяг. Здійснював злісну непокору законним вимогам ст. л-та поліції Олещенко Р.В. та ст. л-та Демченко А.С.
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути єдиним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумнівів у суду.
Наявні у матеріалах справи рапорт ст. л-та поліції Олещенко Р. від 05.12.2024 та протокол АП318 № 006523 від 05.12.2024 у своїй сукупності не доводять поза розумним сумнівом наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП. У протоколі АП318 № 006523 від 05.12.2024 зафіксовано факт затримання особи, але не зазначено обставин та підстав його затримання. Інші докази у матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене, суд вважає недоведеною належними і допустимим доказами поза розумним сумнівом наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, .
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Зі змісту ст. 284 КУпАП вбачається, що постанова про закриття справи виноситься зокрема, при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Таким чином, наявні підстави для закриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 9, 185, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі за № 522/22290/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Юлія ЧОРНУХА