05.03.2025
Справа № 721/1283/24
Провадження № 3/721/65/2025
Іменем України
Суддя Путильського районного суду Чернівецької області Проскурняк С.П., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1(смт.Путила) Вижницького РВП ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою - АДРЕСА_1 , за ст.156 ч.1 КУпАП, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення від 23.11.2024 року серії ВАВ №139377, вбачається, що 23.11.2024 року о 11 год. 54 хв. продавець ОСОБА_1 перебувала на робочому місці в магазині «Гірська Казка», за адресою: с. Шепіт вул.Головна,52, здійснювала роздрібну або оптову торгівлю електронних сигарет, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, чим своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КпАП України.
В попередньому судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснила, що електронні сигарети лежали на вітрині, однак вона їх нікому не продавала. Також просила провадження у справі за ч.1 ст.156 КпАП України закрити у зв'язку із відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення, вилучені речові докази повернути.
Дослідивши матеріали справи та заперечення захисника, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа), відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
При цьому, відповідно до ст. 279 КУпАП, судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення провадиться в межах обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення та у відношенні особи, щодо якої цей протокол був складений.
Згідно диспозиції ч.1 ст.156 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
З об'єктивної сторони правопорушення, передбачене ч.1 ст.156 КУпАП, вчиняється у формі роздрібної або оптової торгівлі предметами (товарами), які чітко визначені у диспозиції статті.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ч.1 розд.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального від 19.12.1995 року( зі змінами) (чинний на час вчинення правопорушення) оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
Як зазначено у протоколі, ОСОБА_1 здійснювала роздрібну або оптову торгівлю електронних сигарет без марок акцизного податку.
Разом з тим, у протоколі не вказано та із матеріалів справи не вбачається, який саме вид торгівлі здійснювала ОСОБА_1 - роздрібну чи оптову, а встановлення таких обставин є необхідною складовою для висновку про наявність складу правопорушення у діях особи.
Окрім того, у справі відсутні докази, що ОСОБА_1 здійснювалася торгівлю взагалі, оскільки немає даних про фактичний продаж (оптовий чи роздрібний) цього товару іншим особам-фізичним чи юридичним (пояснення свідків, відеофіксація, тощо у справі відсутні).
Отже, факт здійснення ОСОБА_1 роздрібної або оптової торгівлі не доведений наявними у справі доказами.
Також у справі відсутні докази, що ОСОБА_1 була відповідальною особою в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: с. Шепіт вул.Головна,52, чи є суб'єктом підприємницької діяльності та здійснює діяльність у цьому магазині.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 вказала, що не здійснювала продаж електронних сигарет.
Як вже було зазначено вище, ч.1 ст.156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю товарами, перелік яких чітко визначений диспозицією цієї статті, а саме - 1) алкогольними напоями, 2) тютюновими виробами, 3) рідинами, що використовуються в електронних сигаретах - без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ст.1 розд.1 Закону України«Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального від 19.12.1995 року»( зі змінами) (чинний на час вчинення правопорушення), тютюнові вироби - це сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Терміни «електронна сигарета», «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому Кодексі України.
Відповідно до п.14.1.56-3 ст.14 Податкового кодексу України, електронна сигарета - це виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин.
Згідно п.14.1.56-4 цієї ж статті ПКУ, рідини, що використовуються в електронних сигаретах - це рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
Отже, поняття «електронна сигарета» та «рідини, що використовуються в електронних сигаретах» є різними за змістом та мають різний правовий статус у розумінні закону.
Диспозицією ч.1 ст.156 КУпАП встановлена відповідальність за торгівлю (оптову чи роздрібну) рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, однак не передбачена відповідальність за торгівлю електронними сигаретами.
За таких обставин протокол складений за дії - торгівлю електронними сигаретами - які диспозицією цієї статті закону не передбачені як правопорушення.
Окрім того, згідно п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України, до підакцизних товарів, які маркуються марками акцизного податку, належать, зокрема, рідини, що використовуються в електронних сигаретах, однак не належать самі електронні сигарети.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Вийти за межі протоколу на погіршення становища особи суд не вправі.
Зважаючи на викладене та практику Європейського суду з прав людини, який у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п.21-22 рішення у справі «Надточій проти України», п.33 рішення у справі «Гурепка проти України»), що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку у цій справі представляє особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Крім того, у своїх рішеннях, зокрема по справам «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року Європейський суд з прав людини неодноразово вказує, що оцінюючи докази суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростованих презумпцій.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом.
Оскільки дії ОСОБА_1 зазначені у протоколі про адміністративні правопорушення, не підтверджені у судовому засіданні, суд вважає, що її вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.156 КпАП України, не доведена поза розумним сумнівом, у зв'язку із чим провадження у даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу та події адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.156, 221, 247, 251, 284, 294 КпАП України, суд, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.156 ч.1 КпАП України закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
Вилучені електронні сигарети торгової марки «ELFBAR», в кількості 7 штук, які упаковані в поліетиленовий пакет, скріплений биркою з підписами понятих та переданий згідно квитанції №25 від 30.11.2024 року до кімнати зберігання речових доказів відділення поліції №1 (смт.Путила) Вижницького РВП ГУНП в Чернівецькій областіповернути ОСОБА_2 .
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Путильський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: С.П. Проскурняк