Рішення від 05.02.2025 по справі 908/2950/24

номер провадження справи 24/224/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2025 Справа № 908/2950/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни, за участю секретаря судового засідання Коваль А.К., розглянувши матеріали справи № 908/2950/24

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “КАПІТАЛ-ХОЛДІНГ СА» (69120, м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 18, кв. 54, код ЄДРПОУ 33328196)

про стягнення грошової суми

за участю представників:

від позивача: Масалов К.О., довіреність від 22.05.2024

від відповідача: Бєлан С.В., ордер № 1044686 від 15.11.2024

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “КАПІТАЛ-ХОЛДІНГ СА» про стягнення з відповідача 79107,28 грн заборгованості за договором оренди землі № 041026100533 від 28.12.2009, за період з 01.01.2018 по 31.12.2021.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.11.2024, наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Азізбекян Т.А.

Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором оренди землі №041026100533 від 28.12.2009 (договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.02.2010 за № 041026100533) щодо сплати орендних платежів. Позивач зазначає, що відповідач за розрахунковий період з січня 2018 року по грудень 2021 року включно не в повному обсязі сплатив орендну плату, в розмірі, який відповідає встановленій у договорах оренди ставці - 3% від розміру нормативної грошової оцінки (враховуючи рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7) з урахуванням коефіцієнту індексації, як то передбачено умовами договору та положеннями ст. ст. 288-289 ПК України. У зв'язку з чим, за відповідачем у період з 01.01.2018 по 31.12.2021 рахується заборгованість зі сплати орендної плати за земельну ділянку загальною площею 4,4538 га, кадастровий номер 2310100000:04:043:0001 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Центральна, 11 в розмірі 79107,28 грн. Посилаючись на приписи ст. ст. 11, 16, 377, 509, 525, 526, 530, 651, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, ст.ст. 83, 120, 206 Земельного кодексу України, Закону України “Про оренду землі», позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 24/224/24. Судове засідання призначено на 09.12.2024.

25.11.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній не погоджується з розрахунком заборгованості за Договором за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 в розмірі 79107,28 грн, так як для розрахунку позивачем використано НГО в цінах 2024 року (24842405,64 грн), яка у 2018-2021 роках ще не існувала і нікому не була відома, з посиланням на Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-2300044212024 від 25.03.2024, якого також не існувало у спірний період (в 2018-2021 роках) і який не міг бути використаний будь-ким для розрахунку та сплати орендної плати за Договором за минулі роки. У позивача, за відсутності конкретних даних щодо розміру нормативної грошової оцінки землі саме у спірні періоди часу оренди (з 01.01.2010 по 31.12.2021), підтверджених належними доказами, були відсутні підстави застосовувати в розрахунку (обчисленні розміру орендної плати) розмір нормативної грошової оцінки землі в цінах 2024 року на підставі Витягу № НВ-230044212212024 від 25.03.2024, з подальшим діленням його на коефіцієнти індексації за попередні роки (2023 - 2021), тобто у зворотному порядку, оскільки вказані коефіцієнти індексації, у силу приписів чинного законодавства України, завжди застосовуються лише ретроспективно в кумулятивному (накопичувальному) порядку. Позивач мав діяти у межах чинного законодавства та за відсутності даних про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, чинної в період з 01.01.2018 по 31.12.2021, використати в цей період нормативну грошову оцінку, визначену (зафіксовану) у договорі оренди землі шляхом застосування до неї кумулятивного значення коефіцієнтів індексації.

27.11.2024 позивачем подана суду відповідь на відзив, в якій вважає, що доводи відповідача про належне виконання зобов'язань за Договором оренди землі № 041026100533 від 28.12.2009 та відсутності обов'язку сплачувати недоотримапу позивачем орендну плату за землю за 2018-2021 роки з урахуванням нової введеної в дію НГО земельних ділянок на території міста Запоріжжя безпідставними та необгрунтованими.

В судовому засідання 09.12.2024 оголошено протокольну перерву до 27.12.2024.

11.12.2024 позивачем подані суду письмові пояснення, які залучено до матеріалів справи.

19.12.2024 відповідачем подана суду заява про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 12000,00 грн.

27.12.2024 відповідачем подано суду уточнення до заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, згідно яких просить суд стягнути з позивача 18000,00 грн.

В судовому засіданні 27.12.2024 оголошено протокольну перерву до 21.01.2025.

14.01.2025 відповідачем подано суду уточнення до заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, згідно яких просить суд стягнути з позивача 15000,00 грн.

В судовому засіданні оголошено протокольну перерву до 05.02.2025.

Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового засідання 05.02.2025 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Позивач підтримав вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.

Відповідач проти позову заперечує, свою правову позицію виклав у відзиві на позовну заяву.

В засіданні 05.02.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

УСТАНОВИВ:

Запорізькою міською радою (Орендодавець, позивач у справі) та товариством з обмеженою відповідальністю “Капітал-Холдінг СА» (Орендар, відповідач у справі) укладений договір оренди землі № 041026100533, що зареєстрований в Реєстраційній службі Запорізького міського управління юстиції Запорізькій області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 23.02.2010 (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1 Договору Орендодавець, відповідно до рішення тридцять п'ятої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №72/99 від 28.10.2009, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування оздоровчого комплексу “Вогник», яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Центральна, 11.

Згідно із п. 3 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 4,4538 га.

На земельній ділянці знаходяться наступні об'єкти: будівлі і забудови Орендаря (п. 4 Договору).

Згідно із п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 8965054,02 грн. в цінах 2009 року.

Відповідно до п. 8 Договору договір укладено на дев'ятнадцять років.

За визначенням п. 9 Договору, оренда плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 268951,62 грн., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.

Пунктом 10 Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно із п. 11 Договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

На виконання умов Договору Запорізька міська рада передала Орендарю земельну ділянку загальною площею 4,5438 га, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:04:043:0001 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Центральна, 11, а Орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним сторонами та скріпленим печатками сторін Актом приймання-передачі земельної ділянки.

Власником земельної ділянки загальною площею 4,4538 га, кадастровий номер 2310100000:04:043:0001 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Центральна, 11 є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, що підтверджується Інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 02.05.2024.

Департаментом правового забезпечення Запорізької міської ради 13.09.2024 на адресу відповідача направлено претензію № 01/02-11/2137 від 12.09.2024 про сплату заборгованості з орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності.

03.07.2024 Департамент правового забезпечення Запорізької міської ради звернувся до відповідача з пропозицією «Про внесення змін до договору оренди землі» від 19.06.2024 № 3826/01/01-07, в якій повідомлено, що згідно з інформацією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) за 2016 становить 1.06, за 2017-2020 становить 1.00, за 2021 - 1.10, за 2022 - 1.15 та за 2023-1.051. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя була розроблена у 2013 році відповідно та затверджена рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки чемель міста Запоріжжя» (введена в дію з 01.01.2016). Станом на теперішній час інша технічна документації не була розроблена, а рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 не змінювалось та не скасовувалось. Запорізькою міською радою отримані дані нормативної грошової оцінки щодо спірної земельної ділянки у формі відповідного витягу. До пропозиціє надано проект додаткової угоди із розрахунком та витягом НГО до договору оренди землі від 23.02.2010 № 041026100533.

Відповідно до листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 18.10.2021 №11832/5/08-01-04-07 (витяг з листа щодо відповідача додається) ТОВ “Капітал - Холдінг СА» за період 2018-2021 років було нараховано та сплачено наступні суми зі сплати оренди за землю:

за 2018 рік - 548 899,22 грн (з них 8537,39 грн за земельну ділянку, що не входить до предмету спору - з кадастровим номером 2310100000:04:042:0001);

за 2019 рік - 548 899,22 грн (з них 8537,39 грн за земельну ділянку, що не входить до предмету спору - з кадастровим номером 2310100000:04:042:0001);

за 2020 рік - 503 157,62 грн з урахуванням наданої пільги за березень 2020 року (з них 7825,94 гри. за земельну ділянку, що не входить до предмету спору - з кадастровим номером 2310100000:04:042:0001);

за 2021 рік - 548 899,22 грн. (з них 8537,39 грн. за земельну ділянку, що не входить до предмету спору- з кадастровим номером 2310100000:04:042:0001).

Тобто, усього за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:04:043:0001 відповідач за 2018-2021 роки сплатив: 548 899,22 грн*3 (однакова сума за 2018, 2019, 2021 роки) + 503 157,62 грн (за 2020 рік) - (8537,39 грн*3 +7825,94 грн, що були сплачені за користування іншою земельною ділянкою) = 2116417,11 грн.

Водночас, позивач зазначає, що для визначення НГО земельної ділянки, яка є предметом укладеного договору оренди землі між сторонами, в цінах 2018-2021 років необхідно зробити індексацію НГО, встановлену у доданому із листом-пропозицією про внесення змін до договору оренду землі від 19.06.2024 витягу № НВ-2300044212024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в цінах 2024 року від 25.03.2024 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:043:0001, шляхом поділу НГО в цінах 2024 року на коефіцієнти індексації НГО попередніх 2023, 2022, 2021 років, які дорівнюють 1,051; 1,15; 1,1.

Таким чином НГО земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:043:0001 в цінах 2018-2021 років (оскільки коефіцієнт індексації НГО за 2017-2020 був 1,0, тому орендна плата за ці роки однакова) дорівнює:

НГО в цінах 2024 року / К (2023-2021) = 24 842 405,64 грн / 1,051 / 1,15/ 1,1 = 18 685 314,29 грн = НГО в цінах 2018-2021 років.

Тож, орендна плата, яка за умовами договору дорівнює 3% НГО, за 2018-2021 роки повинна була сплачуватись у наступному розмірі:

НГО в цінах 2018-2021 років * 3% = 18 685 314,29 грн * 0,03 = 560 559,42 грн.

Водночас, оскільки у 2020 році відповідач був звільнений від сплати оренди за землю за березень місяць, то у 2020 році орендна плата повинна була сплачувати лише за 11 місяців у розмірі:

Оренда за 2020 рік / 12*11 (розрахунок щодо кількості місяців) - 560 559,42 грн /12 *11 = 513 846,13 грн.

Тож, усього за новою затвердженою НГО відповідач мав сплатити за 2018-2021 роки орендну плату у розмірі:

560 559,42 грн *3 (2018,2019,2021 роки) + 513 846,13 грн. (2020 рік) = 2 195 524,39 грн.

Позивач, враховуючи відомості податкового органу, приписи чинного законодавства, а також наявний витяг НГО в цінах 2024 року, розраховує недоотримані від відповідача кошти з орендної плати за договором за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 наступним чином:

2 195 524,39 грн (сума, яку повинен був сплатити відповідач згідно затвердженою новою НГО за 2018-2021 роки) - 2 116 417,11 грн (сума сплачена орендарем до місцевого бюджету м. Запоріжжя за 2018-2021 роки за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:04:043:0001), відповідно борг (недотримана орендна плата) складає 79107,28 грн.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язання щодо сплати орендних платежів у визначений договором строк стало підставою для звернення позивача до суду за захистом порушених прав та інтересів територіальної громади.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини пов'язані з орендою землі унормовані, зокрема, спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України.

Згідно ст. 1 Закону України “Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відповідно до ст. 3 вказаного Закону об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Статтею 13 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із ст. 15 вказаного Закону істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За визначенням ч. 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ “Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до пп. 14.1.147 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з пп. 270.1.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Статтею 24 Закону України “Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу Україні орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користуванню земельною ділянкою.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» (https://zp.g.ov.ua/uk/sessions/45/resolution/4150), згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.

Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.

Вказаним рішенням міської ради від 30.06.2015 №7, зокрема вирішено:

Ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 року;

Нормативна грошова оцінка земель м. Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.

Визнати рішення Запорізької міської ради від 03.03.2008 №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки.

Доручити Управлінню з питань внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради довести до відома землевласників, землекористувачів та орендарів про необхідність отримання витягів з нормативної грошової оцінки земель для розрахунку розміру плати за землю шляхом опублікування у місцевих засобах масової інформації та розміщення на офіційному веб-сайті Запорізької міської ради в зв'язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя.

Водночас, за посиланням на офіційному сайті позивача (https://zp.gov.ua/uk/page/yak-otrimati-vityag-pro-normativnu-groshovu-ocinku-zemli) розміщено відповідні роз'яснення щодо того, як отримати витяг про нормативну грошову оцінку землі.

30.06.2015 (https://zp.gov.ua/uk/documents/item/4153) Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю).

Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564).

Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_lctv8454oljoglo5810p7g8qq2tm6.pdf) річний розмір орендної плати для земельної ділянки, що є предметом укладеного сторонами договору, зокрема у відповідності до п. 9 договору, складає 3% від нормативної грошової оцінки.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.

Згідно із ч.і ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

ТОВ «Капітал-Холдінг СА» не зверталось до Запорізької міської ради із заявою про внесення змін до пункту 5 та 9 Договору оренди землі № 041026100533 та укладання додаткової угоди щодо зміни розміру орендної плати за договором оренди землі після затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя у 2015 році.

Відповідно до п.12 Договору розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати та в інших випадках передбачених законом.

Крім того, згідно із п. 30 Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

В даному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором.

Проте, відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі у відповідності до нової НГО з 2016 року, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість зокрема, за період 01.01.2018 по 31.12.2021 року у розмірі 79107,28 грн.

Суд зауважує, що на відповідача покладено обов'язок відповідно до п 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, де зазначено: «Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями».

Суд наголошує на тому, що задекларовані відомості відповідача жодним чином не свідчать про виконання зобов'язань за укладеним сторонами Договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 з урахуванням введення позивачем на території м.Запоріжжя нової НГО земельних ділянок.

Тож, з 01.01.2016 згідно вищевказаного рішення міської ради від 30.06.2015 № 7 мала вже індексуватись та застосовуватись для обчислення розміру орендної плати НГО, розрахована і актуальна до вказаного рішення Орендодавця, а не на момент укладення Договору у 2009 році, оскільки нормативна грошова оцінка, на підставі якої формувався витяг щодо земельної ділянки, яка є предметом укладеного договору оренди землі між сторонами, в цінах 2009 року втратила чинність з 1 січня 2016 року.

У пункті 3 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Частинами першою та третьою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

У статті 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно із ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України, яка кореспондується з приписами ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно із частинами першою - третьою статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частини перша та друга статті 648 ЦК України).

Відповідно до частин першої - третьої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно із частиною першою статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

У постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду, виснувала, що за загальними правилами договори укладаються сторонами цивільних правовідносин, різновидами яких є правовідносини, які виникають з договорів оренди землі, на принципах рівності сторін, свободи договору, з урахуванням обов'язкових вимог щодо такого виду договорів та зазначенням його істотних умов і у відповідній формі.

За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди, землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку. її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частиною третьою статті 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати,за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній-владності, здійснюються, виключно у грошовій формі.

Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.

Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель».

Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»).

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також; розмір орендної плати.

Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Тобто, з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки (вказана правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі № 914/2848/22).

Оскільки відповідач у 2018-2021 роках орендну плату за користування земельною ділянкою сплачував не в повному обсязі згідно з введеною в дію з 01.01.2016 позивачем нової НГО земельних ділянок на території м. Запоріжжя, заборгованість (недотримана орендна плата), що підлягає стягненню за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 з відповідача становить 79107,28 грн.

Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельної ділянкою за договором.

Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Факт порушення відповідачем умов, визначених змістом зобов'язання, та факт несплати відповідачем орендних платежів у визначений Договором строк та розмірі є доведеним. Доказами, наданими позивачем, повністю підтверджуються викладені у позовній заяві обставини.

Відповідач, визнані судом обгрунтованими, позовні вимоги належними і допустимими доказами, в розумінні ст., ст. 76, 77 ГПК України, не спростував, доказів, які могли б свідчити про своєчасне та повне виконання ним зобов'язання по оплаті орендної плати, або наявності підстав для звільнення його від такого обов'язку, не надав.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача 79107,28 грн заборгованість зі сплати орендної плати за земельну ділянку загальною площею 4,4538 га, кадастровий номер 2310100000:04:043:0001 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Центральна, 11 за період з 01.01.2018 по 31.12.2021.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Холдинг СА» (код ЄДРПОУ 33328196, адреса: 69120, м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 18, кв. 54) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі № 041026100533 від 23.02.2010 за період з 01.01.2018 по 31.12.2021 в розмірі 79 107 (сімдесят дев'ять тисяч сто сім) грн. 28 коп.) на розрахунковий рахунок UА508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 1.801 0600.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал-Холдинг СА» (код ЄДРПОУ 33328196, адреса.: 69120, м. Запоріжжя, вул. Авраменка, буд. 18, кв. 54) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UА 058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 05.03.2025.

Суддя Т.А. Азізбекян