Справа № 761/22617/24
Провадження № 3/761/29/2025
24 січня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Слободянюк П. Л., за участю секретаря Власенко В. С., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 483 МК України,
Відповідно до протоколу, 30.03.2023, на митну територію України з території Республіки Польща через пункт пропуску «Краківець-Корчова» Львівської митниці у транспортному засобі, р.н.з НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , який належить ФОП ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), під керуванням водія ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ввезено товари гуманітарної допомоги: «штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки» загальною вагою брутто 4820 кг.
Пропуск вантажу гуманітарної допомоги на митну територію України здійснено у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (далі - Постанова) шляхом надання до митного оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповненої за формою згідно з додатком 1 Постанови. Особою, що здійснювала декларування виступав водій транспортного засобу р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 - громадянин України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Відповідно до наданої Декларації, відправником зазначена компанія Iron Forge Solutions/SCAB, отримувачем - військова частина НОМЕР_6 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), фактичним місцем розвантаження вказано - АДРЕСА_5. Разом з вказаною Декларацією до митниці були надані такі документи: міжнародна автомобільна накладна CMR від 29.03.2023 № б/н, копія витягу експортної декларації країни-відправлення - Польщі MRN23PL301010E0406541.
З метою перевірки законності ввезення товарів на митну територію України 15.12.2023 Координаційно-моніторинговою митницею ініційовано направлення запиту до митних органів Республіки Польща (вих. № 7.9-1/7.9-20-5/26-1/4026).
30.01.2024 до Координаційно-моніторингової митниці надійшла відповідь від митних органів Республіки Польща (лист Департаменту міжнародної взаємодії від 30.01.2024 № 26/26-04/7.9/278) на запит стосовно надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України гуманітарної допомоги (штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки).
Митні органі Польщі до своєї відповіді надали копію-роздруківку експортної декларації № 23PL301010E0406541 від 29.03.2023, згідно якої здійснювалось переміщення товарів з Польщі в Україну транспортним засобом з р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 .
В експортній декларації № 23PL301010E0406541 від 29.03.2023 вказано таке. У графі 2 - відправником зазначено Iron Forge Solution PL Sp.z.o.o. (Saska 103/10, 03-914 WARSZAWA) (Cаска 103-10, 03-914, Варшава). У графі 8 - одержувачем зазначено International Cooperation Office (3 Poliova Street, Hnidyn Village, Kyiv Oblast) (вул. Польова, 3, с. Гнідин, Київська область). Відповідно до графи 31 переміщувались товари гуманітарної допомоги, а саме: штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки, каркаси для рюкзака, загальною вагою брутто - 4820 кг (нетто - 4218 кг) та загальною вартістю 432 970,70 доларів США.
09.02.2024 Координаційно-моніторинговою митницею направлено лист № 7.9-1/7.9-20-5/8.2/386 до військової частини НОМЕР_6 з метою перевірки та підтвердження факту ввезення на її адресу: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ 29990919), товарів гуманітарної допомоги транспортним засобом р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , а саме: «штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки» загальною вагою брутто 4820 кг від компанії-відправника Iron Forge Solutions (ul. Saska, 103/10, Warsaw, Mazoweckie, Postal Code: 03-914 ).
06.03.2024 до Координаційно-моніторингової митниці надійшов лист (вх. № 1090/8.2-15) від Головного управління розвідки Міністерства оборони України, в якому було повідомлено, що інформація про будь-яку співпрацю військової частини НОМЕР_6 з компанією Iron Forge Solutions (ul. Saska, 103/10, Warsaw, Mazoweckie, Postal Code: 03-914) відсутня.
13.03.2023 Координаційно-моніторинговою митницею направлено лист № 7.9-1/20-5/13/757 до ФОП ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) з метою з'ясування всіх обставин ввезення на митну територію України 30.03.2023 товарів гуманітарної допомоги у транспортному засобі з р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_1 .
Згідно з повідомленням про вручення № 06 900 397 538 94 від 16.03.2024, вказаний лист № 7.9-1/20-5/13/757 від 13.03.2023 було отримано ФОП ОСОБА_2 .
Станом на 26.04.2024 жодних відповідей на лист від ФОП ОСОБА_2 до Координаційно-моніторингової митниці не надходило. Про неможливість надати відповідь чи запитувану інформацію повідомлено не було.
20.03.2024 Координаційно-моніторинговою митницею направлено лист № 7.9-1/20-5/14/831 до компанії-отримувача International Cooperation Office (3 Poliova Street, Hnidyn Village, Kyiv Oblast) (вул. Польова, 3, с. Гнідин, Київська область) з метою з'ясування фактів співпраці з компанією Iron Forge Solutions ( ul. Saska, 103/10, Warsaw, Mazoweckie, Postal Code : 03-914) та військовою частиною НОМЕР_6 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ). Лист було повернуто до Митниці із приміткою «за закінченням терміну зберігання».
23.04.2024 Координаційно-моніторинговою митницею направлено лист № 7.9/20-5/10/1328 громадянину України ОСОБА_1 з вимогою прибути до Координаційно-моніторингової митниці для надання пояснень стосовно ввезення на митну територію України 30.03.2023 транспортним засобом з р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 через пункт пропуску «Краківець-Корчова» Львівської митниці на адресу військової частини НОМЕР_6 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) товарів гуманітарної допомоги.
Станом на 26.04.2024 громадянин ОСОБА_1 до Координаційно-моніторингової митниці не прибув. Про можливу дату та час прибуття або про причини неявки повідомлено не було.
Таким чином, згідно з протоколом, товари гуманітарної допомоги, а саме: «штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки, каркаси для рюкзака», які переміщені через митний кордон України на підставі Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповненої за формою згідно з додатком 1 Постанови, та міжнародної автомобільної накладної CMR від 29.03.2023 № б/н, загальною вагою брутто - 4820 кг та вартістю 432 970,70 доларів США, що згідно з курсом НБУ станом на дату переміщення товарів через митний кордон України (30.03.2023) складає - 15 833 132, 30 грн, переміщено через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, таких, що містять неправдиві відомості щодо одержувача.
Отже, як зазначено у протоколі, дії ОСОБА_1 призвели до переміщення товарів гуманітарної допомоги, а саме: «штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки» загальною вагою брутто 4820 кг, загальною вартістю 15 833 132, 30 грн (згідно з курсом НБУ станом на дату переміщення товарів (30.03.2023) через митний кордон України) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача, тобто ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Представник координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України наполягав на наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Оніщук С. П. заперечував щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності через відсутність складу правопорушення, з таких підстав. Як зазначив адвокат, водієм ОСОБА_1 30.03.2023 на митну територію України з території Республіки Польща через пункт пропуску «Краківець-Корчова» Львівської митниці у транспортному засобі «DAF FX», державний номер НОМЕР_3 , із напівпричепом, державний номер НОМЕР_4 , який належить ФОП ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ввезено товари гуманітарної допомоги: «штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки». Відповідно до наданої митної декларації відправником зазначена компанія Iron Forge Solutions/SCAB, отримувачем - військова частина НОМЕР_6 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), фактичним місцем розвантаження вказано - АДРЕСА_5 , що повністю відповідає дійсності. При цьому зазначив, що відповідно до листа військової частини НОМЕР_6 від 30 березня 2023 року № 222/8ц/447 така військова частина просила забезпечити пропуск гуманітарного вантажу через державний кордон, який ввозився окремими транспортними засобами, зокрема «DAF FX», державний номер НОМЕР_3 , із напівпричепом, державний номер НОМЕР_4 . Більше того, відповідно до листа військової частини НОМЕР_6 від 22.10.2024 №222/8ц/3007, такий товар отримано даною військовою частиною, а отже склад інкримінованого правопорушення відсутній.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, через митний кордон України і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8 судам необхiдно враховувати, що пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон є визначенi нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвiл митного органу на пропуск товарiв через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларацiя, контракт, коносамент, лiцензiя, квота, товаросупровiднi документи, дозвiл вiдповiдних державних органів.
Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України - суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 МК України декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Згідно з ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації, при цьому ч. 4 ст. 266 МК України визначає, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідальність за ч. 1 ст. 483 МК України передбачена за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Як зазначено у ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, на підставі сукупності матеріалів справи судом встановлено, що 30.03.2023, на митну територію України з території Республіки Польща через пункт пропуску «Краківець-Корчова» Львівської митниці у транспортному засобі, р.н.з НОМЕР_3 / НОМЕР_4 , який належить ФОП ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), під керуванням водія ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ввезено товари гуманітарної допомоги: «штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки» загальною вагою брутто 4820 кг.
Пропуск вантажу гуманітарної допомоги на митну територію України здійснено у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (далі - Постанова) шляхом надання до митного оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, заповненої за формою згідно з додатком 1 Постанови. Особою, що здійснювала декларування виступав водій транспортного засобу р.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 - громадянин України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Відповідно до наданої Декларації відправником зазначена компанія Iron Forge Solutions/SCAB, отримувачем - військова частина НОМЕР_6 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), фактичним місцем розвантаження вказано - АДРЕСА_5. Разом із вищевказаною Декларацією до митниці були надані такі документи: міжнародна автомобільна накладна CMR від 29.03.2023 № б/н, копія витягу експортної декларації країни-відправлення - Польщі MRN23PL301010E0406541.
Відповідно до листа військової частини НОМЕР_6 від 30 березня 2023 року № 222/8ц/447, така військова частина просила забезпечити пропуск гуманітарного вантажу, який придбано за кошти волонтерської організації, через державний кордон, який ввозився окремими транспортними засобами, зокрема «DAF FX», державний номер НОМЕР_3 , із напівпричепом, державний номер НОМЕР_4 , для подальшої передачі військовій частині.
Також, згідно з листом військової частини НОМЕР_6 від 22.10.2024 №222/8ц/3007 такий гуманітарний вантаж отримано даною військовою частиною.
Дослідивши обсяг доказів, суд звертає увагу, що за своєю правовою природою протокол не є самостійним беззаперечним доказом вини, а обставини, викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які би підтверджували вину особи, що притягається до адміністративної відповідальності і не викликали сумнівів у суду.
Так, суд звертає увагу на те, що докази, долучені до протоколу, беззаперечно не свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки відповідний вантаж одержано військовою частиною НОМЕР_6 , як про це і зазначено у декларації, яка заповнювалась при ввезенні вантажу до України. В контексті відсутності співпраці військової частини НОМЕР_6 з компанією Iron Forge Solutions (ul. Saska, 103/10, Warsaw, Mazoweckie, Postal Code: 03-914) суд бере до уваги, що відповідні товари (штани, взуття, сорочки, парки, спальні мішки) придбавались за кошти волонтерської організації, а не військовою частиною безпосередньо.
За приписами ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясовується, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Згідно з приписами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про сумнівність наявності у діях ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з чим провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись 9, 247, 248, 249, 252, 280, 284 КУпАП, -
Справу щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Павло Слободянюк