Справа № 758/794/25
3/758/1436/25
03 березня 2025 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Подільського управління поліції ГУ НП в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ №584882, 04.01.2024 року, близько 19 год. 31 хв., за адресою: м. Київ, вул. Енергетиків, 31 , громадянка ОСОБА_1 не виконала батьківських обов'язків по вихованню сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразилось в тому, що син знаходився за вищевказаною адресою на недобудові, де міг травмуватися, завдати шкоди власному здоров'ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 184 КУпАП як невиконання батьками обов'язків щодо виховання дітей.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, вказала що в цей час була на роботі, пояснила що у неї троє дітей, про яких вони з чоловіком піклуються та належним чином виконує батьківські обов'язки.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
До матеріалів справи долучено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №584882 від 09.04.2025 року, письмові пояснення ОСОБА_1 та її сина ОСОБА_2 , витяг Армор, а саме рапорт від 04.01.2025 року про затримання неповнолітніх.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей тягне за собою попередження або накладення штрафу.
З огляду на те, що диспозиція вказаної статті є бланкетною, необхідно встановити чи порушила особа норму спеціального закону, яку саме та в чому полягає суть цих порушень, із відповідним посиланням на ці норми як протоколі так і в постанові суду.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до сімейного життя. Зобов'язані поважити дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано, які саме батьківські обов'язки порушила ОСОБА_1 . З її пояснень встановлено, що 04.01.2025 року, о 14 год. 00 хв. її неповнолітній син ОСОБА_2 повідомив, що пішов гуляти. Близько 21 год. 30 хв. ОСОБА_3 повернувся додому. Надалі працівники поліції повідомили їй, що її син разом зі своїм товаришем перебували на недобудові за адреою: м. Київ, вул. Електриків, 31, внаслідок чого була проведена профілактична бесіда щодо недопущення подібних випадків в майбутньому.
З наявних матеріалів не знайшло свого підтвердження вчинення ОСОБА_1 дій, які є об'єктивною стороною правопорушення, зокрема чи ухилялася взагалі від виконання батьківських обов'язків, які саме дії вчинила чи не вчинила, спрямовані на ухилення від виховання, які обов'язки порушила в даному конретному випадку.
З огляду на наведене, суд вважає, що докази, надані на підтвердження вини ОСОБА_1 , не доводять поза розумним сумнівом її винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд вважає за необхідне провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 9, 247, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя Л. В. Казмиренко