Справа № 727/2623/25
Провадження № 2-о/727/149/25
04 березня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді: Гавалешка П.С.,
за участю секретаря судового засідання Макаренко Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті,
Заявник звернулася до суду із даною заявою, в якій просить встановити факт смерті її батька ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Старобільськ, Старобільського району, Луганської області, Україна.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_1 , є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 19.02.1980 року, серія НОМЕР_1 .
Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Старобільськ, Луганської області помер її батько, перебуваючи у лікарні. Причиною смерті стало вклинювання мозку G93.5, набряк мозку G93.6, інфаркт головного мозку I63.3. Стверджує, що факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть № НОМЕР_2 від 07.02.2025 року та довідки про смерть № C-00301 від 07.02.2025 року, які не мають юридичної сили.
Зазначає, що відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Отже, свідоцтво про смерть № НОМЕР_2 від 07.02.2025 року та довідка про смерть № C-00301 від 07.02.2025 року використовується на тимчасово окупованій території та не відповідають вимогам законодавства України, а тому відсутні підстави для державної реєстрації смерті її батька - ОСОБА_2 .
Встановлення факту смерті свого батька заявнику необхідно для реєстрації смерті в Єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. А наявні у неї документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті органом РАЦС.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 03 березня 2025 року прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
За правилами ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Факт родинних відносин заявника з померлою особою підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 19 лютого 1980 року, де батьком ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_2 .
З наданих заявником документів, які видані російською мовою, слідує, що згідно справки про смерть від 07.02.2025 року № С-00301, виданого на тимчасово окупованій території, м. Старобільськ, Старобільського району, Луганської області, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причиню смерті являлася вклинювання мозку G93.5, набряк мозку G93.6, інфаркт головного мозку I63.3. Перевірити, ким видані зазначені документи та повноваження осіб, які видали зазначені документи, неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Діюче законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі лікарського свідоцтва про смерть, або на підставі рішення суду. При цьому, видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, тобто без встановлення лікарем факту смерті, забороняється.
Суд зазначає, що письмова відмова органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні відмови реєстрації фактів смерті та народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, при розгляді судом справ про встановлення таких фактів, не вимагається (лист Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 22 квітня 2021 року № 987/0/208-21).
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в таких випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 цього Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року на всій території України введено правовий режим воєнного стану. Крім того м. Старобільськ, Старобільського району, Луганської області є тимчасово окупованою територією України.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Отже, підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин.
Згідно п. 2 ч. 1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації факту смерті її батька.
Враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її батька ОСОБА_2 в м. Старобільськ, Старобільського району, Луганської області підлягає задоволенню, що надасть можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України.
Встановлення даного факту впливає на права та законні інтереси заявниці.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що вимоги заяви підлягають до задоволення.
Згідно ст. 317 ч. 4 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст. 13,89,258,259,264,265,315-319 ЦПК України, статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд,
Заявлені вимоги ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Старобільськ, Старобільського району, Луганської області, Україна.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, ст. п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання цього рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення та підписання до Чернівецького апеляційного суду. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя П.С. Гавалешко