Справа №-613/257/25 Провадження №-3/613/134/25
03 березня 2025 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Шалімов Д.В. розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 , вул
за ст. 126 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення , 29 січня 2025 року о 18:25 год. у м. Богодухів по вул. Олександра Чалого, 2 водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21063 д.н.з. НОМЕР_1 , стосовно якого встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами постановою державного виконавця ВДВС у Богодухівському районі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 60186115 від 01 жовтня 2019 року, чим порушив ч.10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух», за що відповідальність передбачена ч.3 ст.126 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За приписами ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Постановою Богодухівського районного суду Харківської області від 06 лютого 2025 року, даний матеріал було повернуто до Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області, для належного оформлення, у зв'язку з тим, що у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 233586 від 29 січня 2025 року зазначено, що ОСОБА_1 обмежений у керуванні транспортним засобом постановою державного виконавця ВДВС у Богодухівському районі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 60186115 від 01 жовтня 2019 року , однак до матеріалів справи додано копію постанови державного виконавця ВП № 60186115 від 06 листопада 2011 року про встановлення тимчасового обмеження боржника ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення, в процесі доопрацювання, було долучено постанову про відкриття виконавчого провадження №60186115 від 01 жовтня 2019 року, при цьому копії постанови державного виконавця від 01 жовтня 2019 року про обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами, до адміністративного матеріалу не додано.
Частиною 3 статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Наведені вище недоліки вказують на невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП (неповне викладення суті адміністративного правопорушення) та унеможливлюють розгляд адміністративного матеріалу по суті.
Без усунення зазначеної вище неповноти і неправильності протоколу про адміністративне правопорушення неможливо виконати вимоги ст. 268 КУпАП, щодо прав особи, яка притягається до відповідальності, а також ст.ст. 245, 280 КУпАП, щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Згідно з п. 24 ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23 грудня 2005 року визнано правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП відповідному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного вважаю за необхідне повернути даний адміністративний матеріал для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 256, 278, 283 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.126 КУпАП повернути до Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя