Постанова від 28.02.2025 по справі 185/1802/25

Справа № 185/1802/25

Провадження № 3/185/859/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2025 року м.Павлоград

Дніпропетровської області

Суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Щербина О.О., за участю секретаря Юриної К.І., прокурора Павлоградської місцевої прокуратури Кисельова В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Павлограді Дніпропетровської області справу про адміністративне корупційне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Радгоспне, Близнюківський район, Харківської області, громадянина України, депутата Богданівської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, працюючого головою ФГ “ім. Ів.Кушленка», зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 165 від 17 лютого 2025 року ОСОБА_1 , будучи депутатом Богданівської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме - 13.06.2024 о 15 год. 44 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

Вказане правопорушення вчинено при наступних обставинах.

Відповідно до Рішення Богданівської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області №2-1/8 від 12.11.2020 «Про визнання повноважень депутатів Богданівської сільської ради» було визнано повноваження депутатів Богданівської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області 8 скликання, серед яких і ОСОБА_1 .

Згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій.

Тобто, у ОСОБА_1 , виник обов'язок подати декларацію до 31.03.2024.

За даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 , лише 13.06.2024 о 15:44 год. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування особи.

З протоколу вбачається, що днем виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП вважається дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 17 лютого 2025 року.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав свою провину у вчиненні даного адміністративного правопорушення, зазначав, що якщо воно і було вчинено то не навмисно оскільки він вважав, що подав декларацію вчасно, а причини її не відображення на відповідному сайті НАЗК йому невідомі.

Також, ОСОБА_1 просив закрити провадження у справі, оскільки факт порушення ним вимог антикорупційного законодавства в частині несвоєчасного подання декларації особи, що уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, був виявлений 24 липня 2024 року, про що Дніпропетровською обласною прокуратурою, в сою чергу за повідомленням Павлоградською окружною прокуратурою, було повідомлено Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, а протокол про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП був складений лише в лютому 2025 року, тобто, майже через сім місяців, після його виявлення.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що дата виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата складання протоколу тобто 17 лютого 2025 року, тому просив відмовити у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі за спливом строку. Також зазначив, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, його вина підтверджується матеріалами справи, а тому просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, думку прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені,чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини,що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Так, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, надано: протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 165 від 17.02.2025 року (а.с. 1-11), повідомлення Дніпропетровської обласної прокуратури про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування № № 17-522 ВИХ-24 від 24 липня 2024 (а.с. 15), витяг з рішення про визнання повноважень депутатів Богданівської сільської ради, відповідно до якого визнано повноваження депутатів Богданівської сільської ради по 6 багатомандатних виборчих округах: округ № 5 ОСОБА_1 (а.с. 33), пояснення ОСОБА_1 (а.с. 12-14, 26-28), запит начальника Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровської області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 21.08.2024, про надання інформації та копії документів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (а.с. 29-31); копія відповіді Богданівської сільської ради № 2-14/1370 від 30 серпня 2024 року про направлення на адресу УСР у Дніпропетровської області копії запитуваних документів (а.с. 32), роздруківка з Єдиного державного реєстру декларацій, відповідно до якої слідує, що ОСОБА_1 подав декларацію лише 13.06.2024 року о 15.44 год., тобто несвоєчасно.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно повідомлення за № 17-522 ВИХ-24 від 24 липня 2024 року, факт несвоєчасного подання декларації був виявлений Дніпропетровською обласною прокуратурою (а.с. 15), за повідомленням вказаного органу з боку Павлоградської окружної прокуратури.

Заступник начальника Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 21 серпня 2024 надіслав до Богданівської сільської ради запит про надання інформації та копії документів про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 (а.с. 29-31).

Згідно листа № 2-14/1370 від 30.08.2024 року Богданівська сільська рада надала копії документів та інформацію стосовно депутата Богданівської сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 (а.с. 32), які стосуються його суб'єктності обізнаності із Закону України «Про запобігання корупції», тощо.

Враховуючи те, що Управління стратегічних розслідувань у Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України отримало від Дніпропетровської обласної прокуратури повідомлення від 24.07.2024 року вх. №. 22781, про те що ОСОБА_1 невчасно подав декларацію суд вважає, що станом на 24.07.2024 року правоохоронний орган виявив що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 13 червня 2024 року було подано декларацію особою уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в порядку, визначеному ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином днем виявлення вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП слід вважати 24 липня 2024 року.

При вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.07.2018 (справа № 308/8763/15-а).

Аналіз ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.

З урахуванням вищевикладеного, приймаючи до уваги, що на час розгляду судом матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, сплинув строк притягнення останнього до адміністративної відповідальності, а тому суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 172-6, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити, у зв'язку зі спливом строку протягом якого можливе накладення стягнення за адміністративне правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти дні з дня винесення постанови.

СУДДЯ: ЩЕРБИНА О.О.