Іменем України
04 березня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/1174/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін матеріали справи
за позовом: Державної екологічної інспекції у Чернігівській області,
вул. Пантелеймонівська, буд. 12, м. Чернігів, 14017, код 38053846
до відповідача: Олишівської селищної ради, вул. Чернігівська, 3, селище Олишівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15575, код 04412544
про стягнення 62881,44 грн.
без виклику сторін
встановив:
26.12.2024 Державна екологічна інспекція у Чернігівській області звернулась з позовом до Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про стягнення шкоди у сумі 62881,44 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища».
Позивач у позовній заяви просить розглянути справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 30.12.2024 відкрите спрощене позовне провадження у справі № 927/1174/24 без повідомлення сторін у справі; встановлено учасникам справи строки для подачі письмових заяв по суті позовних вимог (ухвала суду доставлена позивачу та відповідачу до їх електронних кабінетів в ЄСІТС 30.12.2024 о 14:58, підтверджується довідками про доставку електронного листа).
09.01.2025 від відповідача через систему «Електронний суд» (у встановлений судом процесуальний строк) надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що забір води з артезіанської свердловини з використанням насосного обладнання відповідачем здійснюється в середньодобових об'ємах, що не перевищують 5 кубічних метрів, тому обов'язок отримання дозволу на спеціальне водокористування відсутній, а твердження про порушення ст. 44 та ст. 49 Водного кодексу України є помилковими, оскільки не враховують положення ст. 48 Водного кодексу України.
Позивач у відповіді на відзив №09121 від 13.01.2025 (поданій у належний строк) вказує на те, що плановою перевіркою встановлено забір без приладів обліку води з артезіанської свердловини для задоволення господарсько-побутових потреб з використанням насосного обладнання на території Олишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Олишівської селищної ради (вул. Шкільна, 11) та Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД» (вул. Набережна, 22). Забір води без приладів обліку унеможливлює встановлення фактичного об?єму споживання та підстав стверджувати, що забір води здійснювався в об?ємі до 5 куб.м. на добу. Розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням за відсутності дозвільних документів, проведено виходячи з об?ємів видобутої води відповідно до довідок, наданих Олишівською селищною радою.
20.01.2025 від відповідача через систему «Електронний суд» (у належний строк) надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких відповідач заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві, та зазначив про те, що з метою забезпечення раціонального використання, охорони та здійснення обліку забору підземних вод відповідачем на території спірних об?єктів встановлено прилади обліку, що підтверджується Договорами №05/24-ПР про надання послуг від 16.12.2024 з додатками та Актами здачі-прийняття робіт (наданих послуг) до них.
25.02.2025 позивачем через систему «Електронний суд» подано додаткові пояснення у справі №09/540 від 25.02.2025, у яких позивач, посилаючись на приписи ст. 29, п.4 ч.1 ст. 691 Бюджетного кодексу України, зазначає, що при визначенні напрямків стягнення керується реквізитами рахунків, які відкриті в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Чернігівській області за кодом бюджетної класифікації доходів 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності». У разі задоволення позову стягнуті кошти в сумі 62881,44 грн будуть розподілені у порядку, визначеному законодавством, при цьому 50% стягнутої суми після розподілу надійде на рахунок, де акумулюються кошти спеціального фонду охорони навколишнього природного середовища місцевого бюджету, які територіальна громада зможе використати тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів згідно приписів ч.6 ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін (статті 13, 14 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі, крім випадків, передбачених статтею 252-1 цього Кодексу.
Згідно ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій у справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.
Олишівська селищна рада (код 04412544) зареєстрована як суб'єкт господарювання, номер запису 1000607770006000079, про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відповідну інформацію.
Державна екологічна інспекція у Чернігівській області (код 38053846) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який забезпечує здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища щодо охорони та раціонального використання вод, зокрема, щодо наявності дозволів на спеціальне водокористування.
10.06.2024 та 17.06.2024 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області видано накази № 189 “Про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) Олишівської селищної ради» та №203 “Про продовження терміну проведення планового заходу державного нагляду (контролю) Олишівської селищної ради», а також підписані направлення №19 від 10.06.2024 та №23 від 17.06.2024 на проведення у термін з 11 по 17 червня 2024 та з 18 по 24 червня 2024 року планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Олишівською селищною радою, за результатом якої складений Акт №15/03 від 21.06.2024.
В Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №15/03 від 21.06.2024 зафіксовані такі порушення вимог природоохоронного законодавства: водопостачання об?єктів соціальної інфраструктури - Олишівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, с-ще Олишівка, вул. Шкільна, 11 та Олишівська амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», с-ще Олишівка, вул. Набережна, 22 здійснюється з водозабірної свердловини з вежею Рожновського, розташованої в бетонній шахті у дворі закладів; прилади обліку забору води на свердловині не встановлені, облік кількості забраних вод не здійснюється; паспорт артезіанської свердловини відсутній; вода використовується для задоволення господарсько-побутових потреб закладів. Свердловина передана у комунальну власність Олишівської територіальної громади, відповідно від: - відділу освіти, сім?ї, молоді та спорту Чернігівської РДА у липні 2018 року на підставі рішення 23 сесії 7 скликання від 24.07.2018 Чернігівської районної ради, акт приймання-передачі основних засобів б/н від 26.07.2018; - Чернігівського районного центру ПМСД Чернігівської районної ради Чернігівської області у червні 2019 року на підставі рішення 21 сесії 7 скликання від 21.06.2019 Олишівської селищної ради, Акт приймання-передачі б/н, без дати.
Відповідно до положень Водного кодексу України Олишівська селищна рада є первинним водокористувачем, забір води із свердловини здійснюється у порядку спеціального водокористування без наявності документів дозвільного характеру, а саме дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст. 44, 49 Водного кодексу України.
На підставі зазначеного Акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №15/03 від 21.06.2024, з метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області винесено Вимогу №15/03 від 21.06.2024 щодо приведення у відповідність із законодавством, зокрема: вжиття заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів на підвідомчій території; недопущення самовільного забору підземних вод із водозабірних свердловин, які перебувають у комунальній власності та розташовані на підпорядкованій території; надання Державній екологічній інспекції у Чернігівській області в термін до 10.07.2024 інформації стосовно об?ємів забору води з артезіанських свердловин, розташованих на території Олишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Олишівської селищної ради, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024); Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024). Вимога №15/03 від 21.06.2024 прийнята до виконання секретарем Олишівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області Пекур Л.П., що підтверджується її підписом.
Крім того, щодо секретаря Олишівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області Пекур Л.П. складено протокол №000906 про адміністративне правопорушення від 11.06.2024 та винесено постанову №37/03 від 20.06.2024 про накладення адміністративного стягнення - штрафу який, за доводами позивача, сплачено у добровільному порядку.
Матеріали справи містять відповідь Олишівської селищної ради №02-12/717 від 08.07.2024, за п. 19,20 якої взято під контроль раціональне використання і охорону вод та відтворення водних ресурсів на підвідомчій території; на артезіанських свердловинах, розташованих на території спірних об?єктів, встановлено засоби обліку води та зазначено, що у закладах об?єм забору води та стічних вод не перевищує 5 кубічних метрів на добу, а також довідки №02-12/828 та №02-12/829 від 02.08.2024, надані Олишівською селищною радою на вимогу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, про орієнтовне споживання води з артезіанської свердловини, що знаходиться на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024) та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024).
З метою добровільного відшкодування збитків, заподіяних державі самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, Олишівською селищною радою на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024) та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024), позивачем складено претензії №10/2322 від 13.08.2024 на суму 60397,92 грн та №10/2323 від 13.08.2024 на суму 2483,52 грн, які разом з розрахунками збитків направлені Олишівській селищній раді рекомендованою поштовою кореспонденцією 13.08.2024 та отримані радою 15.08.2024 (а.с. 32-36).
У відповідях на вищезазначені претензії від 26.08.2024 №02-12/912 та №02-12/913 відповідач зазначив, що середньодобові об?єми забору води не перевищують 5 кубічних метрів, що не потребує отримання дозволу на спеціальне водокористування.
У листі №02-12/1187 від 07.11.2024, адресованому Олишівською селищною радою Державній екологічній інспекції у Чернігівській області, зазначено, що для забезпечення раціонального використання і охорони підземних вод проведено заміри труб для встановлення засобів обліку води з артезіанської свердловини, що знаходиться у с-щі Олишівка на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22 та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11.
Відповідач у добровільному порядку шкоду, заподіяну державі самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування на загальну суму 62881,44 грн не відшкодував, що стало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, всебічно та повно дослідивши обставини справи, надані сторонами докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наведених нижче підстав.
За приписами ст. 2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також, зокрема, водним законодавством.
Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (зокрема, води) (ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Частинами 1,3 ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
У відповідності до ст.1 Водного кодексу України використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.
Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів (ч.1 ст. 48 Водного кодексу України).
Згідно з п.9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Виходячи з приписів ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
За нормами ст. 10 Водного кодексу України до відання селищних рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить: здійснення заходів щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів; вирішення інших питань у галузі регулювання водних відносин у межах своєї компетенції.
Порядок видачі дозволів на спеціальне водокористування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 13.03.2002, визначає процедуру видачі водокористувачам дозволів на спеціальне водокористування (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання у водні об'єкти забруднюючих речовин, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Частиною 1 статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування майнової шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти, як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Загальною підставою деліктної відповідальності є протиправне, шкідливе, винне діяння особи, яка завдала шкоду (цивільне правопорушення).
Винне діяння - це усвідомлений, вольовий вчинок людини, зовні виражений у формі дії (активного поводження) або бездіяльності (пасивного поводження).
Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Бездіяльність - це пасивна форма поведінки особи, що полягає в невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах. Бездіяльність тотожна дії за своїми соціальними та юридичними властивостями, тобто вона суспільно небезпечна і протиправна, є свідомим і вольовим актом поведінки людини. Бездіяльність відрізняється від дії зовнішньою, фізичною стороною. При бездіяльності особа не робить певної дії, яку вона за даних конкретних умов повинна була і могла вчинити для запобігання заподіянню шкоди охоронюваним законом суспільним відносинам.
Наявність реальної можливості діяти певним чином полягає в тому, що особа в даній конкретній ситуації мала реальну можливість діяти, тобто виконати активні дії і запобігти тим самим злочинним наслідкам. При оцінці можливості (чи неможливості) виконати покладені на особу обов'язки слід враховувати конкретну обстановку, умови місця і часу, зміст обов'язків, покладених на особу. Враховуються і її суб'єктивні можливості щодо виконання необхідних дій.
У спірних деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести належними та допустимими доказами факт заподіяння шкоди та її розмір, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та наявність причинно-наслідкового зв'язку між такою поведінкою та заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина в заподіянні шкоди.
Питання про наявність або відсутність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою має бути вирішено судом шляхом оцінки усіх фактичних обставин справи.
При цьому за зобов'язанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, цивільне законодавство (статті 614, 1166 Цивільного кодексу України) передбачає презумпцію вини правопорушника.
Суд установив, що на території Олишівської селищної ради, яка є первинним водокористувачем, під час планового заходу державного нагляду (контролю) зафіксовано факт водопостачання на об?єкти соціальної інфраструктури - Олишівську ЗОШ І-ІІІ ступенів, с-ще Олишівка, вул. Шкільна, 11 та Олишівську амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», с-ще Олишівка, вул. Набережна, 22 без приладів обліку забору води на свердловині, за відсутності обліку кількості забраних вод та за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням приписів ст. 44,49 Водного кодексу України, про що складено Акт №15/03 від 21.06.2024 та Вимогу №15/03 від 21.06.2024 щодо приведення у відповідність із законодавством.
Факт виявленого правопорушення свідчить про те, що відповідачем не здійснено заходів щодо контролю та раціонального використання і охорони водних ресурсів з свердловин, які передані у комунальну власність відповідача та які знаходяться на підвідомчій йому території, а саме Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, с-ще Олишівка, вул. Шкільна, 11 та Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», с-ще Олишівка, вул. Набережна, 22.
Інформація відповідача, викладена у відповіді Олишівської селищної ради №02-12/717 від 08.07.2024 на Вимогу №15/03 від 21.06.2024, про взяття під контроль раціонального використання і охорону вод та відтворення водних ресурсів на підвідомчій території, а також встановлення на артезіанських свердловинах, розташованих на території спірних об?єктів, засобів обліку води (п. 19,20), на дату її надання не відповідала дійсності, оскільки у листі №02-12/1187 від 07.11.2024 на вимогу №15/03 від 21.06.2024 відповідач повідомив Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області про те, що для забезпечення раціонального використання і охорони підземних вод проведено лише заміри труб для встановлення засобів обліку води з артезіанської свердловини, що знаходиться у с-щі Олишівка на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22 та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11.
Посилання відповідача на факт укладення Договорів №05/24-ПР про надання послуг від 16.12.2024 з додатками до них та Акти здачі-прийняття робіт (наданих послуг) від 16.12.2024, що підтверджують встановлення приладів обліку на території Олишівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Олишівської селищної ради (вул. Шкільна, 11) та Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД» (вул. Набережна, 22) судом до уваги не приймаються, оскільки зазначені докази підтверджують виконання робіт 16.12.2024, в той час коли розрахунок розміру збитків здійснено за період до 21.06.2024.
Суд констатує, що в матеріалах справи відсутній дозвіл на спеціальне водокористування та забір води з артезіанської свердловини з використанням насосного обладнання на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22 та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11 в селищі Олишівка, а також докази вчинення відповідачем дій, спрямованих на отримання такого дозволу.
Твердження відповідача про те, що забір води з артезіанської свердловини з використанням насосного обладнання здійснюється в середньодобових об'ємах, що не перевищують 5 кубічних метрів, тому обов'язок отримання дозволу на спеціальне водокористування відсутній, судом до уваги не приймається, оскільки надані Олишівською селищною радою на вимогу Державної екологічної інспекції у Чернігівській області довідки №02-12/828 та №02-12/829 від 02.08.2024 містять дані про орієнтовне споживання води з артезіанської свердловини, що знаходиться на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024) та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024), що виключає можливість точного визначення середньодобового об'єму споживання води з артезіанської свердловини на зазначених об?єктах.
Наведені обставини в їх сукупності суд вважає належним підтвердженням протиправної поведінки відповідача, яка полягає в неналежному виконанні ним як первинним водокористувачем своєчасного врегулювання водних відносин у межах його компетенції та недопущення самовільного забору підземних вод із водозабірних свердловин, які перебувають у комунальній власності та розташовані на підпорядкованій території відповідача, що є підставою для покладення на первинного водокористувача цивільно-правової відповідальності.
Претензії Державної екологічної інспекції у Чернігівській області №10/2322 від 13.08.2024 на суму 60397,92 грн та №10/2323 від 13.08.2024 на суму 2483,52 грн про відшкодування збитків, заподіяних державі самовільним використанням водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування Олишівською селищною радою на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024) та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024), залишені відповідачем без задоволення, нараховані збитки у добровільному порядку не відшкодовані.
Щодо розрахунку шкоди.
Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо). У відносинах, що розглядаються, шкода - це не тільки обов'язкова умова, але і міра відповідальності, оскільки за загальним правилом завдана шкода відшкодовується в повному обсязі.
Позивач самостійно здійснив розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів за відсутності дозволу на спеціальне водокористування Олишівською селищною радою на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024) та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024), з урахуванням вимог Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783 (зі змінами) та орієнтовних даних споживання води з артезіанської свердловини, що знаходиться на території Олишівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини КНП «Чернігівський РЦ ПСМД», вул. Набережна, 22, с-ще Олишівка (за період з 21.06.2019 по 21.06.2024) та Олишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, вул. Шкільна, 11, с-ще Олишівка (за період з 26.07.2018 по 21.06.2024), наданих безпосередньо Олишівською селищною радою у довідках №02-12/828 та №02-12/829 від 02.08.2024.
Заперечень щодо правомірності проведення розрахунку, правильності обчислення та розміру заподіяної шкоди від відповідача не надходило.
Відповідно до п. 9 Положення про Державну екологічну інспекцію в Чернігівській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.03.2023 № 45, Держекоінспекція пред?являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.
Причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що шкода стала об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.
Внаслідок протиправної бездіяльності первинного водокористувача у вигляді невчинення дій, направлених на забезпечення належного раціонального використання і охорони вод має місце забір води за відсутності приладів обліку та дозволу на спеціальне водокористування та заподіяна шкода.
Виною є психічне ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності та її наслідків, виражене в формі умислу або необережності.
Зважаючи на усвідомлення відповідачем ризику здійснення незаконного та нераціонального забору води, суд вважає, що відповідач передбачав можливість настання шкідливих наслідків, але легковажно розраховував на їх відвернення.
Згідно з приписами частин 1, 2 статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частини 1 статті 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Факт самовільного використання водних ресурсів без відповідного дозволу на спеціальне водокористування є самостійною підставою для відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.06.2018 у справі №910/8682/116.
Щодо розподілу стягуваної шкоди суд зазначає, що пунктом 7 частини 3 статті 29 Бюджетного кодексу України визначено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 671 цього Кодексу) є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 4 частини 1 статті 691 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва та Севастополя) - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
За загальним правилом обов'язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред'явлений позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він заперечує проти позову.
За статтею 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
За приписами частин 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Виходячи зі змісту статей 13, 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона на підставі належних, допустимих, достовірних та вірогідних доказів повинна довести правомірність заявлених нею вимог або заперечень.
Судом вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з'ясування всіх питань, винесених на судовий розгляд.
Враховуючи зазначене вище, інші пояснення відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки не спростовують викладені висновки суду.
За наведених обставин суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, підлягають задоволенню у повному обсязі.
При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Відповідно до п. 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається в спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, за рахунок відповідача позивачу відшкодовуються судові витрати по сплаті судового збору в сумі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, частиною 2 статті 178, статтями 233, 238, 241, 247, 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Олишівської селищної ради (вул. Чернігівська, 3, селище міського типу Олишівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15575, код 04412544) 62 881, 44 грн шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності на рахунок: ГУК у Черніг.обл/тг с-щ Олиш/24062100, р/р UA788999980333169331000025687, код отримувача 37972475.
3. Стягнути з Олишівської селищної ради (вул. Чернігівська, 3, селище міського типу Олишівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15575, код 04412544) на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Пантелеймонівська, буд. 12, м. Чернігів, 14017, код 38053846) 3028,00 грн судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.
У зв?язку з навчанням судді у період з 24.02.2025 по 28.02.2025 рішення складено та підписано 04.03.2025.
Суддя М.О. Демидова