79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128
25.02.2025 Справа № 914/2553/24
Господарський суд Львівської області у складі судді Морозюка А.Я.,
за участю секретаря Гудими Р.О.
розглянувши у судовому засіданні справу за заявою: ОСОБА_1 , смт. Жвирка Червоноградського району Львівської області
про: неплатоспроможність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
за участю представників:
від кредитора (Закарпатської митниці): не з'явився
від боржника: не з'явився
керуючий реструктуризацією: Коваль В.В. - арбітражний керуючий
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Львівської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), в порядку ст. ст. 115-116 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою суду від 22.10.2024 р. заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність прийнято до розгляду; підготовче засідання суду призначено на 05.11.2024.
Ухвалою від 05.11.2024 відкрито провадження у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 ; введено процедуру реструктуризації боргів боржника; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено керуючим реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Коваля Віталія Валерійовича; попереднє засідання суду призначено на 17.12.2024 р.
Оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 05.11.2024 р. за №74511.
16.12.2024 на адресу суду (поза межами 30-ти денного строку) від Закарпатської митниці надійшла заява про кредиторські вимоги до боржника ОСОБА_1 на суму 96 060 498,02 грн.
17.12.2024 на електронну адресу суду надійшов звіт керуючого реструктуризацією від 16.12.2024 №01-37/914/2553/24/23.
У попередньому засіданні 17.12.2024 судом встановлено, що вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства (30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство) - відсутні. Також судом встановлено, що до суду надійшла заява Закарпатської митниці про кредиторські вимоги до боржника на суму 96 060 498,02 грн., яка подана після спливу 30-ти денного строку з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 , та станом на дату судового засідання не призначена до розгляду.
Ухвалою суду від 17.12.2024, врахувавши, що за день до судового засідання на адресу суду надійшла заява Закарпатської митниці про кредиторські вимоги до боржника, і станом на час судового засідання ще не було вирішено питання призначення її до розгляду, розгляд справи відкладено на 21.01.2025.
Ухвалою суду від 18.12.2024 заяву Закарпатської митниці про кредиторські вимоги до боржника на суму 96 060 498,02 грн. прийнято до розгляду та призначено її розгляд в судовому засіданні на 21.01.2025.
В судовому засіданні 21.01.2025 розглянуто заяву Закарпатської митниці про кредиторські вимоги до боржника на суму 96 060 498,02 грн., за результатами розгляду якої винесено ухвалу про визнання грошових вимог.
Ухвалою суду від 21.01.2025 засідання суду, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі, призначено на 25.02.2025 р.
24.02.2025 керуючий реструктуризацією надіслав на електронну адресу суду клопотання від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/28 про визнання боржника банкрутом і відкриття процедури погашення боргів боржника (з додатками), в якому просить суд визнати банкрутом боржника - ОСОБА_1 і ввести процедуру погашення боргів боржника; керуючим реалізацією майна у справі №914/2553/24 призначити арбітражного керуючого Коваля Віталія Валерійовича. У клопотанні зазначено, що на збори кредиторів єдиний кредитор боржника не з'явився, причини не повідомив, відповідно збори кредиторів не відбулися. Відтак план реструктуризації боргів не погоджений кредиторами, а процедура реструктуризації боргів ОСОБА_1 триває більше 3 місяців. Протягом всієї процедури реструктуризації боргів ОСОБА_1 зарекомендував себе як добросовісний боржник, надавав керуючому реструктуризацією всю необхідну інформацію щодо свого фінансового стану, сприяв у розробленні плану реструктуризації тощо. Станом на сьогоднішній день боржник отримує чистий дохід в розмірі 6 776, 00 грн., а єдиний актив - Мотоцикл Sabur, ALFA, 2011 р.в. не становить великої цінності, пасив згідно реєстру вимог кредиторів становить 96 066 554,02 грн., тому єдиний шлях для максимального задоволення вимог кредиторів є перехід до процедури погашення боргів боржника та визнання боржника банкрутом. До клопотання додано Звіт керуючого реструктуризацією у справі № 914/2553/24 про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/27, Звіт про результати перевірки декларації боржника від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/26, реєстр вимог кредиторів станом на 21.02.2025, план реструктуризації боргів у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 , листи, запити, відповіді, повідомлення.
Також 24.02.2025 керуючий реструктуризацією надіслав на електронну адресу суду клопотання від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/30 та №01-37/914/2553/24/31 про долучення документів, а саме: протокол зборів кредиторів, повідомлення про місце і час проведення зборів кредиторів, рекомендоване повідомлення Укрпошти, дані інвентаризації.
24.02.2025 на адресу суду надійшла заява арбітражного керуючого Коваля В.В. про участь у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 з додатками.
В судовому засіданні 25.02.2025 керуючий реструктуризацією надав пояснення по звіту та доданих матеріалах, просив про перехід до процедури погашення боргів, також просив призначити його керуючим реалізацією майна боржника.
Боржник та кредитор в судове засідання не з'явились, причин неявки суду не повідомили.
Відповідно до ст. 113 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства, боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав; неплатоспроможність - неспроможність боржника (іншого, ніж страховик або кредитна спілка) виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом, або встановлена Національним банком України неплатоспроможність страховика відповідно до Закону України "Про страхування" чи неплатоспроможність кредитної спілки відповідно до Закону України "Про кредитні спілки".
Згідно ч. 2 ст.6 Кодексу України з процедур банкрутства, відповідно до цього Кодексу щодо боржника - фізичної особи застосовуються такі судові процедури: реструктуризація боргів боржника; погашення боргів боржника. Процедура погашення боргів боржника вводиться у справі про неплатоспроможність разом з визнанням боржника банкрутом.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що погашення боргів боржника - судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою задоволення вимог кредиторів за рахунок реалізації майна боржника, визнаного банкрутом у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 209 Господарського кодексу України визначено, нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування визначеної судом ліквідаційної процедури вважається банкрутством.
Відповідно до ч. 4 ст.205 Господарського кодексу України, у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів він може бути оголошений за рішенням суду банкрутом.
В матеріалах справи наявний Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно якого станом на 25.10.2024 відомості по ОСОБА_1 відсутні.
Також в матеріалах справи наявні: лист Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України 08.11.2024 №19-77945/18/24-Вих, з наявною у базі даних інформацією щодо перетинання державного кордону України у період з 05.11.2021 по 05.11.2024 ОСОБА_2 та членами його сім'ї; лист Головного управління ДПС у Львівській області від 26.11.2024 з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за період з 3 кварталу 2021 по 3 квартал 2024 р., та лист Державної податкової служби України від 09.12.2024 №15524/5/99-00-12-04-02-05 з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків за період з 1 кварталу 2021 по 3 квартал 2024 р., з інформацією про доходи боржника та членів його сім'ї, з яких прослідковується, що дохід ОСОБА_1 , зокрема за 2024 рік склав 76 500,00 грн.; лист АТ "Ощадбанк" від 19.11.2024 №46/12-11/142448/2024/65 про відкриті на ім'я ОСОБА_1 рахунки, та залишок коштів на яких на цей час становив 1 223,34 грн.
У звіті про результати перевірки декларації боржника від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/26 керуючий реструктуризацією вказав, що при перевірці декларацій майнового стану боржника за 2021-2024 роки, враховуючи отримані відповіді з реєструючих органів щодо майнового стану боржника та членів його сім'ї, а також, отримані від боржника уточнюючі декларації, станом на 24.02.2025 розбіжностей із даними зазначеними у деклараціях, керуючим реструктуризацією не виявлено.
У звіті керуючого реструктуризацією від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/27 зазначено, що з метою встановлення інформації щодо наявності/відсутності майна боржника, перевірки відповідності відомостей зазначених боржником у поданих деклараціях, керуючим реструктуризації направлено відповідні запити на які надійшли наступні відповіді: Головне управління Держпраці у Львівській області листом від 21.11.2024 № ЗХ/1/18050-24 повідомило про відсутність у власності ОСОБА_1 великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів; Головне управління Держгеокадастру у Львівській області листом від 26.11.2024 № 33-13-0.2-5955-2/24 повідомило про те, що земельних ділянок у власності та користуванні ОСОБА_1 на території області не зареєстровано; Державне космічне агентство України листом від 22.11.2024 № 7118-3.1 повідомило про відсутність у власності ОСОБА_1 зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності; Державне підприємство "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" листом від 26.11.2024 № 8991/3103-04-24 повідомлено, що за результатами іменного інформаційного пошуку станом на 26.11.2024 відомостей про об'єкти інтелектуальної власності, що зареєстровані за ОСОБА_1 , не виявлено; ДП “Український Державний центр радіочастот» листом від 20.11.2024 №80/09.4.2/12354/24 повідомило, що дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв ОСОБА_1 не видавались, присвоєння радіочастот не здійснювалися; Державна митна служба України листом від 28.11.2024 №7.4-3/27/8.19/32495 повідомила про відсутність інформації щодо митного оформлення Галицькою митницею Держмитслужби та Львівською митницею товарів, які переміщуються через митний кордон України ОСОБА_1 ; Регіональний сервісний центр МВС у Львівській області листом від 20.11.2024 №31/28/16-10990-2024 надав Результати аналітичного пошуку ТЗ по "НАІС ДДАІ" МВС України, з інформацію про зареєстрований за ОСОБА_1 транспортних засобів(мотоцикл): Sabur Alfa 70(2011), НОМЕР_2 ; ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області листом від 02.12.2024 №10-15/7537 повідомило про відсутність зареєстрованих за ОСОБА_1 транспортних засобів на території Львівської області; лист Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 08.11.2024 з інформацію про перетинання боржником державного кордону України; Державна авіаційна служба України листом від 25.11.2024 повідомила про відсутність зареєстрованих за боржником повітряних суден; ГУ ДПС у Львівській області листом від 26.11.2024 надало інформацію про доходи боржника та членів його сім'ї за останні три роки; ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 09.12.2024 надало інформацію з реєстру застрахованих осіб на боржника з 01.01.2021 по даний час, в якому одночасно зазначено що ОСОБА_1 як одержувач пенсії в ГУ ПФУ у Львівській області не перебуває.
Також керуючий реструктуризацією надав суду інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 03.10.2024 №397611595, згідно якої за ОСОБА_1 на праві власності зареєстровано житловий будинок, загальною площею 43,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , який набуто у 2022 році на підставі свідоцтва про право на спадщину.
Також у звіті зазначено, що керуючим реструктуризацією щодо ОСОБА_1 здійснено пошук у відкритих реєстрах, зокрема, у спеціальній інформаційній системі Укрпатенту, загальнодоступної інформаційної бази даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, з Порталу єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, Державного реєстру цивільних повітряних суден України, Державного суднового реєстру України. За результатами пошуку у вказаних реєстрах жодної інформації щодо ОСОБА_1 встановити не вдалось.
Окрім цього, керуючий реструктуризацією додав до матеріалів справи Інвентаризаційні описи від 26.12.2024, згідно яких: у ОСОБА_1 , фінансові інвестиції, нематеріальні активи, цінні папери, дебіторська заборгованість, грошові кошти відсутні, кредиторська заборгованість становить 105 766 725,69 грн.(в т.ч. перед Закарпатською митницею - 96 060 498,02 грн., виконавчий збір - 9 606 049,80 грн. та 177,87 грн., ОСОБА_3 - 100 000,00 грн.); у ОСОБА_1 наявні основні засоби, а саме: 1. Житловий будинок, загальною площею 43,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , який набуто у 2022 році у спадщину (даний будинок у ліквідаційну масу не включається у відповідності до ч.6 ст. 131 КУзПБ); 2. Мотоцикл Sabur, ALFA, 2011 р.в. (місце знаходження мотоцикла невідоме).
Загальний розмір визнаних судом вимог кредиторів, відповідно до ухвали суду від 21.01.2025, складає 96 066 554 грн. 02 коп. (в т.ч. 6 056 грн. 00 коп. судового збору).
Отже, фінансовий стан боржника характеризується ознаками неплатоспроможності, майнових активів боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
Пунктом 2 ч. 4 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що в ухвалі за результатами попереднього засідання суду, зокрема, зазначаються, дата засідання господарського суду, яке має відбутися не пізніше 60 днів з дня постановлення такої ухвали, на якому буде розглянуто схвалений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства, основними завданнями зборів кредиторів у процедурі реструктуризації боргів боржника є:1) розгляд звіту керуючого реструктуризацією про результати перевірки декларації про майновий стан боржника; 2) розгляд проекту плану реструктуризації боргів боржника; 3) прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Згідно з ч. 5 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, рішення про схвалення плану реструктуризації боргів приймається конкурсними та забезпеченими кредиторами окремо. План реструктуризації боргів та зміни до нього вважаються схваленими, якщо їх підтримали всі забезпечені кредитори та не менше 50 відсотків конкурсних кредиторів.
Суд відзначає, що матеріали справи не містять погодженого боржником і схваленого зборами кредиторів плану реструктуризації боргів боржника (а відповідно до ч. 1 ст. 126 КУзПБ, план реструктуризації боргів має бути погоджений з боржником, та згідно п. 7 ч. 8 ст. 126 КУзПБ відсутність погодження плану реструктуризації боргів боржником є підставою для відмови у затвердженні плану реструктуризації боргів боржника). Як зазначено у клопотанні керуючого реструктуризацією від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/28 про визнання боржника банкрутом і відкриття процедури погашення боргів боржника та звіті від 24.02.2025 №01-37/914/2553/24/27, на адресу єдиного кредитора - Закарпатської митниці було направлено повідомлення від 29.01.2025 №01-37/914/2553/24/22 про місце і час проведення зборів кредиторів боржника ОСОБА_1 , однак на збори кредиторів 05.02.2025 кредитор боржника не з'явився, причини не повідомив, відповідно збори кредиторів не відбулися. Відтак план реструктуризації боргів не погоджений кредиторами, а процедура реструктуризації боргів ОСОБА_1 триває більше 3 місяців, що також відображено у протоколі №1 зборів кредиторів від 05.02.2025.
Згідно з ч. 11 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо протягом трьох місяців з дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність і введення процедури реструктуризації боргів боржника до господарського суду не поданий погоджений боржником і схвалений кредиторами план реструктуризації боргів боржника, господарський суд має право прийняти рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття процедури погашення боргів боржника відповідно до цього Кодексу або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника у разі, якщо протягом 120 днів з дня відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зборами кредиторів не прийнято рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів боржника.
Отже, оскільки фінансовий стан боржника характеризується ознаками неплатоспроможності, плану реструктуризації боргів боржника, схваленого зборами кредиторів та погодженого боржником, не надано, майнових активів боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів, відтак погашення визнаних судом вимог кредиторів можливе не інакше як через введення процедури погашення боргів боржника.
Таким чином, зважаючи на все вищенаведене, суд дійшов висновку визнати фізичну особу ОСОБА_1 банкрутом та ввести процедуру погашення боргів боржника.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 130 Кодексу України з процедур банкрутства, постановою про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника господарський суд також призначає керуючого реалізацією майна в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства, арбітражний керуючий для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією, у разі відсторонення розпорядника майна або керуючого реструктуризацією від виконання повноважень, керуючий санацією, керуючий реалізацією та ліквідатор призначаються господарським судом за клопотанням комітету кредиторів (у справі про банкрутство юридичної особи) чи зборів кредиторів (у справі про неплатоспроможність фізичної особи).
Згідно з п. 3 ч. 8 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства, до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про звернення у випадках, передбачених цим Кодексом, до господарського суду з клопотанням про призначення керуючого реструктуризацією або керуючого реалізацією.
Клопотання за рішенням зборів кредиторів про призначення керуючого реалізацією не надійшло, кандидатуру арбітражного керуючого зборами кредиторів не запропоновано.
Арбітражний керуючий Коваль В.В., який виконує повноваження керуючого реструктуризацією у даній справі, подав суду клопотання про визнання боржника банкрутом та введення процедури погашення боргів, в якому просив призначити його керуючим реалізацією майна, та надав суду свою заяву про згоду на участь у справі.
З огляду на наведене, враховуючи, що заперечень щодо кандидатури арбітражного керуючого Коваля В.В., а також скарг на дії арбітражного керуючого під час процедури реструктуризації боргів, до суду не надходило, приймаючи до уваги що відсутність клопотання зборів кредиторів про призначення керуючого реалізацією не може бути перешкодою для застосування норм КУзПБ щодо підстав для ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника, та враховуючи відсутність заяв про згоду на участь у справі (на призначення керуючим реалізацією) інших арбітражних керуючих, суд дійшов висновку призначити керуючим реалізацією майна боржника арбітражного керуючого Коваля Віталія Валерійовича.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 113, 114, 123, 130 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.12, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) - визнати банкрутом і ввести процедуру погашення боргів боржника.
2. Керуючим реалізацією майна у справі призначити арбітражного керуючого Коваля Віталія Валерійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №122 від 07.02.2013 р., адреса: АДРЕСА_3 ).
3. Зобов'язати керуючого реалізацією: 1) не пізніше 30 днів з дня введення процедури погашення боргів боржника провести спільно з боржником інвентаризацію майна боржника та визначити його вартість, у відповідності до ч. 2 ст. 130 Кодексу України з процедур банкрутства; 2) здійснити процедуру погашення боргів боржника в порядку, встановленому Кодексом України з процедур банкрутства; 3) надати суду документально підтверджений звіт про виконану роботу з інформацією про фінансове становище і майно боржника при проведенні процедури погашення боргів боржника станом на день подання звіту.
4. Оприлюднити протягом трьох днів з дня прийняття постанови на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) - банкрутом і введення процедури погашення боргів боржника.
5. Засідання суду призначити на: 29.04.25 на 13:20 год. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128.
6. Викликати в судове засідання учасників у справі про неплатоспроможність.
7. Копію постанови надіслати кредитору, банкруту, керуючому реалізацією, Шептицькому відділу державної виконавчої служби у Шептицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Львів) Відділу з питань банкрутства.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, і може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 256, ст. 257 ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://lv.arbitr.gov.ua /sud5015/.
Повну постанову складено 03.03.2025 року.
Суддя Морозюк А.Я.