Справа № 522/22640/24
Провадження № 3/522/303/25
03 березня 2025 року суддя Приморського районного суду міста Одеси Чорнуха Ю.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
На адресу Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого за ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно автоматизованого розподілу судової справи головуючим суддею визначено суддю Чорнуху Ю.В.
З протоколу серії ВАД № 614476 від 05.12.2024 вбачається, що 05.12.2024 о 12:00 годині, знаходячись за адресою: м. Одеса, вулиця Українських героїв, 6, неповнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , палила електронну сигарету, чим порушила ст. 175-1 КУпАП, але у зв'язку з тим, що не досягла віку, до відповідальності притягається мати за ст. 184 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення було призначено до розгляду на 16.01.2025. У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, причини неявки до суду не повідомила, заяви та клопотання не подавала. У зв'язку з відсутністю доказів належного повідомлення особи про судове засідання, розгляд справи відкладено на 10.02.2025.
У судові засідання 10.02.2025, 03.03.2025 ОСОБА_1 не з'явилась, причини неявки до суду не повідомила, заяви та клопотання не подавала.
Суд вживав всіх достатніх та необхідних заходів для забезпечення участі ОСОБА_1 у розгляді справи про адміністративне правопорушення та надання нею з приводу цього відповідних пояснень, проте ОСОБА_1 до суду не з'являлась, справа про адміністративне правопорушення відкладалась неодноразово.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях дійшов висновку, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Європейський суд з прав людини у п. 41 рішення «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року (Заява N 3236/03) зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Крім того, відомості про розгляд справи про адміністративне правопорушення саме Приморським районним судом м. Одеси містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 614476 від 05.12.2024, примірник якого отримала ОСОБА_1 , про що свідчить підпис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що справу можна розглянути за відсутності ОСОБА_1 , на підставі наявних у справі доказів.
Згідно ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини у справі, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Суд враховує, що є неприпустимим спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративне правопорушення та ігнорування прав осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Конституційний Суд України зауважив на тому, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип in dubio pro reo , згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості.
Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу (абз. 2-3 п. 4 рішення Великої Палати Конституційного Суду України у справі від 26.02.2019 року № 1-р/2019).
Верховний Суд в п. 39 своєї постанови від 08.07.2020 року у справі № 463/1352/16-а, провадження № К/9901/21241/18, зробив наступний правовий висновок про те, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП, є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх.
У протоколі серії ВАД № 614476 від 05.12.2024 зазначено, що 05.12.2024 о 12:00 годині, знаходячись за адресою: м. Одеса, вулиця Українських героїв, 6, неповнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , палила електронну сигарету, чим порушила ст. 175-1 КУпАП, але у зв'язку з тим, що не досягла віку, до відповідальності притягається мати за ст. 184 КУпАП.
В тексті протоколу відсутні відомості за якою саме частиною статті 184 КУпАП кваліфіковано діянь ОСОБА_1 .
Стаття 184 КУпАП не передбачає можливість притягнення до відповідальності батьків за вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки правопорушення, відповідальність за які передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення, якщо вони не досягли віку, після досягнення якого настає адміністративна відповідальність.
За таких обставин, відсутні підстави вважати, що ОСОБА_1 вчинила діяння, які містять склад адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 1 п. 3 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) при наявності обставин, передбачених ст. 247 КУпАП, виносить постанову про закриття справи.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст 23, 184, 247,250-252,280,283,284 КУпАП, суд
Провадження у справі № 522/22640/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Юлія ЧОРНУХА