Справа № 201/2514/25
Провадження № 1-кс/201/985/2025
04 березня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22024130000000312 від 27.05.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Гречишкине Новоайдарського району Луганської області, громадянки України, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),
Прокурор звернувся до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий вказав на те, що слідчим відділом 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів Луганської обласної прокуратури та Щастинської окружної прокуратури Луганської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000312 від 27.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом добровільного зайняття громадянкою України, ОСОБА_4 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посади «начальника» «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» (/мовою оригіналу/ «Отдел по обеспечению жизнедеятельности с. Муратово, с. Капитаново, с. Путилино, с. Гречишкино, с. Дубовое, с. Окнино»), що є структурним підрозділом «Адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава. Суверенітет України поширюється на всю її територію. Україна є унітарною державою. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтями 132-134 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Луганська область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
24.02.2022 Російською Федерацію (далі - РФ) здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово постійно продовжувався указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025) із затвердженням відповідними Законами України.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 03.03.2022 та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку РФ проти України Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області (у тому числі смт. Новоайдар, с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине), з 25.02.2022 є тимчасово окупованою РФ територією України (дата окупації визначена Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією»).
Згідно з ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Тимчасова окупація РФ територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація РФ - сукупність державних органів і структур РФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована РФ територія України- це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
З 23.09.2022 по 27.09.2022 на усій тимчасово окупованій території Луганської області та на так званих «закордонних дільницях» на території РФ було проведено незаконний референдум з питання «входження Луганської Народної Республіки до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації».
30 вересня 2022 року було підписано так званий «Договір між Російською Федерацією та Луганською Народною Республікою про прийняття до Російської Федерації Луганською Народною Республікою та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта» (мовою оригіналу: «Договор между Российской Федерацией и Луганской Народной Республикой о принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республикой и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта»), який у подальшому ратифіковано федеральним законом держави-агресора, внаслідок чого з листопада 2022 року розпочалася перереєстрація та створення нових незаконних органів державної влади у тому числі так званих органів місцевого самоврядування так званої «ЛНР», як суб'єкта РФ.
Так званим «законом «Луганської народної республіки» № 428-ІІІ від 13.03.2023 «Про створення на території Луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», створено т.зв. «Муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», з адміністративним центром у смт Новоайдар Щастинського району Луганської області.
Рішенням незаконного органу влади - «ради муніципального утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки» від 01.11.2023 № 1, для виконання повноважень, визначених законодавством РФ та так званої Луганської народної республіки, утворено так звану «Адміністрацію муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу - Администрация муниципального округа муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ Луганской народной республики) із визначеним місцем розташування у смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області, вул. Незалежності (колишня - Пролетарська), 2.
У структурі так званої «Адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки» яка відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є окупаційною адміністрацією держави-агресора, утворено структурні підрозділи, у тому числі «відділ по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» (мовою оригіналу - «Отдел по обеспечению жизнедеятельности с. Муратово, с. Капитаново, с. Путилино, с. Гречишкино, с. Дубовое, с. Окнино»), до основних завдань якого віднесено реалізацію окремих повноважень адміністрації в межах визначених населених пунктів.
У період з вересня по листопад 2023 року включно, більш точні дату та час під час досудового розслідування встановити не виявилось можливим, у громадянки України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виник злочинний умисел, направлений на зайняття керівної посади в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Луганської області, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
В період з листопада 2023 по березень 2024 року, більш точні дату та час під час досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - РФ та підконтрольної їй так званої «Луганської народної республіки», в порушення вимог Конституції та Законів України умисно, добровільно зайняла керівну посаду у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посаду «начальника» «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» (/мовою оригіналу/ «Отдел по обеспечению жизнедеятельности с. Муратово, с. Капитаново, с. Путилино, с. Гречишкино, с. Дубовое, с. Окнино»), що є структурним підрозділом «Адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 27 (7952) від 05.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 03.02.2025, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 10.02.2025 о 10:00 годині, 11.02.2025 о 10:00 годині, 12.02.2025 о 10:00 годині, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000312 від 27.05.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної.
В жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
13 лютого 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимогст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (13.02.2025 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-greciskinii-irini-oleksiyivni-ta-povistka-pro-viklik-na-1802205-19022025-20022025-o-10-00-god та в газеті «Урядовий кур'єр» № 33 (7958) від 13.02.2025 за посиланням https://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2025-02-12/33_7958r.pdf).
З метою допиту підозрюваної та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 13.02.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_4 на 18.02.2025 о 10:00 годині, 19.02.2025 о 10:00 годині, 20.02.2025 о 10:00 годині на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-greciskinii-irini-oleksiyivni-ta-povistka-pro-viklik-na-1802205-19022025-20022025-o-10-00-god та в газеті «Урядовий кур'єр» № 33 (7958) від 13.02.2025 за посиланням https://ukurier.gov.ua/media/newspaper/adv/2025-02-12/33_7958r.pdf).
В жодний із призначеного час підозрювана ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 21.02.2025, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у тому числі:
Повідомленням Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про виявлення кримінального правопорушення.
Протоколом огляду від 20.09.2024 сайту так званої «Адміністрації Новоайдарського району Луганської народної республіки», яким оглянуто інформацію про структурні підрозділи «Адміністрації Новоайдарського району лнр», посадових осіб та засобів зв'язку, де зазначено, що керівником структурного підрозділу окупаційної адміністрації ? «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» є ОСОБА_4 , номер телефону НОМЕР_1 .
Протоколом огляду від 24.09.2024, публікацій, розміщених у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського муніципального округа» 08.05.2024 об 11:15 щодо привітання ветеранів війни, а також передачі вітальних листів від президента російської федерації володимира путіна та голови лнр леоніда пасічника, де «Голова Ради Новоайдарського муніципального округу ОСОБА_6 , начальник ВЖД ОСОБА_7 , а також учні Гречишкінської школи, напередодні святкування 79-ї річниці Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні, привітали ветерана ВВВ ОСОБА_8 . Вони передали вітальні листи від президента рф володимира володимировича путіна, від голови лнр леоніда івановича пасічника, а також вручили подарунки та квіти», а також 14.05.2024 о 16:34 розміщена публікація щодо встановлення знаку в пам'ять про загиблих воїнів так званої «СВО», де «на урочистій церемонії відкриття пам'ятного знака взяли участь депутати Ради Новоайдарського муніципального округу, співробітники ВЖД та військовослужбовці». На фото, які додано до публікацій, зображено у тому числі, ОСОБА_4 .
Протоколом огляду від 24.09.2024 публікацій, розміщених у телеграм-каналі «Рада муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ лнр» 08.03.2024 о 12:21 щодо привітання ветерана війни з міжнародним жіночим днем 8 березня спільно з «начальником ВЖД с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине»; 06.04.2024 о 14:33 щодо покращення зовнішнього вигляду центрального парку в рамках акції «Чиста республіка» «силами працівників ВЖД». На фото, які додано до публікацій, зображено у тому числі, ОСОБА_4 .
Протоколом огляду від 07.02.2025 публікацій, розміщених у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 27.11.2023 об 11:16 год щодо ІІ Конференції Новоайдарського місцевого відділення всеросійської партії «єдина росія», на якій розглядались програми, цілі партії та її проєкти; 07.08.2024 о 15:03 год щодо ІІІ Конференції Новоайдарського місцевого відділення всеросійської партії «Єдина Росія», на якій звернуто увагу на ключові досягнення, серед яких: вибори президента рф, «на яких практично 100% жителів Новоайдарщини проголосували за володимира володимировича путіна», також зазначено про необхідність агітації населення щодо участі у вказаній партії; 23.08.2024 о 12:56 год щодо спільного засідання керівництва окупаційної влади в смт. Новоайдар за участю керівників так званих «ОЖД» для посилення роботи з максимального охоплення населення в забезпеченні паспортами громадянина рф або видами на житло; 27.09.2024 о 19:47 год щодо ХХ сесії ради Новоайдарського муніципального округу, на якій, зокрема, відбулась церемонія вручення партійних квитків новим членам партії «Єдина Росія»; 28.09.2024 об 11:13 год щодо проведеної окупаційною владою урочистої церемонії вручення паспортів громадян рф. На фото, які додано до публікацій, зображено у тому числі, ОСОБА_4 .
Висновком за результатами проведення портретної експертизи від 07.02.2025 № 112, відповідно до якої, на фото, що є додатками до оглянутих публікації, зображено ОСОБА_4 .
Протоколами допиту свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_4 була призначена на посаду «керівника» «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине».
Протоколами пред'явлення особи до впізнання за фотознімками свідкам ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , згідно з якими свідки впізнали ОСОБА_4 .
Повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 13.02.2025.
Факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:
Протоколом огляду від 20.09.2024 сайту так званої «Адміністрації Новоайдарського району Луганської народної республіки», де оглянуто інформацію про структурні підрозділи «Адміністрації Новоайдарського району лнр», посадових осіб та засобів зв'язку, де зазначено, що керівником структурного підрозділу окупаційної адміністрації ? «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» є ОСОБА_4 , номер телефону НОМЕР_1 , оскільки вказаний орган окупаційної влади створений та діє на тимчасово окупованій території.
Протоколом огляду від 24.09.2024, публікацій, розміщених у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського муніципального округа» 08.05.2024 об 11:15 щодо привітання ветеранів війни, а також передачі вітальних листів від президента російської федерації володимира путіна та голови лнр леоніда пасічника, а також 14.05.2024 о 16:34 щодо встановлення знаку в пам'ять про загиблих воїнів так званої «СВО», де «на урочистій церемонії відкриття пам'ятного знаку взяли участь депутати Ради Новоайдарського муніципального округу, співробітники ВЖД та військовослужбовці». На фото, які додано до публікацій, зображено у тому числі, ОСОБА_4 , оскільки оглянуті події відбувалися саме на тимчасово окупованій території.
Протоколом огляду від 24.09.2024 публікацій, розміщених у телеграм-каналі «Рада муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ лнр» 08.03.2024 о 12:21 щодо привітання ветерана війни з міжнародним жіночим днем 8 березня спільно з «начальником ВЖД с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине»; 06.04.2024 о 14:33 щодо покращення зовнішнього вигляду центрального парку в рамках акції «Чиста республіка» «силами працівників ВЖД». На фото, які додано до публікацій, зображено у тому числі, ОСОБА_4 , оскільки оглянуті події відбувалися саме на тимчасово окупованій території.
Протоколом огляду від 07.02.2025 публікацій, розміщених у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського муніципального округа» 27.11.2023 об 11:16 год щодо ІІ Конференції Новоайдарського місцевого відділення всеросійської партії «Єдина Росія», на якій розглядались програми, цілі партії та її проєкти; 07.08.2024 о 15:03 год щодо ІІІ Конференції Новоайдарського місцевого відділення всеросійської партії «Єдина Росія», на якій звернуто увагу на ключові досягнення, серед яких: вибори президента РФ, «на яких практично 100% жителів Новоайдарщини проголосували за володимира володимировича путіна», також зазначено про необхідність агітації населення щодо участі у вказаній партії; 23.08.2024 о 12:56 год щодо спільного засідання керівництва окупаційної влади в смт. Новоайдар за участю керівників так званих «ОЖД» для посилення роботи з максимального охоплення населення в забезпеченні паспортами громадянина РФ або видами на житло; 27.09.2024 о 19:47 год щодо ХХ сесії ради Новоайдарського муніципального округу, на якій, зокрема, відбулась церемонія вручення партійних квитків новим членам партії «Єдина Росія»; 28.09.2024 об 11:13 год щодо проведеної окупаційною владою урочистої церемонії вручення паспортів громадян РФ. На фото, які додано до публікацій, зображено у тому числі, ОСОБА_4 , оскільки оглянуті події відбувалися на тимчасово окупованій території.
Протоколами допиту свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_4 була призначена на посаду «керівника» «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» на тимчасово окупованій території.
Інформацією Державної прикордонної служби України, відповідно до якої громадянка України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 08.11.2017 не перетинала державний кордон України та лінію розмежування з тимчасово окупованою територією.
Інформацією ДСЗН Луганської ОДА, відповідно до якої ОСОБА_4 не значиться як внутрішньо переміщена особа.
Згідно з відомостями, наданими Головним управлінням Пенсійного фонду України, останні звітні відомості щодо застрахованої особи, ОСОБА_4 , надходили від страхувальника Новоайдарська селищна рада за вересень 2022 року.
Інформацією Новоайдарської селищної військової адміністрації Луганської області встановлено, що ОСОБА_4 з 04.01.2021 займала посаду касира Новоайдарської селищної ради, згодом з 16.03.2021 - посаду діловода Новоайдарської селищної ради, в період з 01.03.2022 по 30.09.2022 підозрювана фактично не працювала у селищній раді, але відповідно до чинного законодавства отримувала виплату в вигляді простою. Разом з тим з 01.10.2022 трудові відносини з останньою призупинені.
Також, відповідно до інформації АТ «КБ Приватбанк», до документів якої здійснено тимчасовий доступ на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська № 201/15309/24 від 09.12.2024, ОСОБА_4 значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , тобто місцем реєстрації є тимчасово окупована територія Луганської області.
Інформацією Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на виконання доручення прокурора щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_4 встановлено, що остання перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме фактично мешкає за адресою АДРЕСА_1 .
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 21.02.2025, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, відноситься до тяжких злочинів.
Таким чином, у ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, як тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого злочину, який відноситься до категорії тяжких (ч. 5 ст. 111-1 КК України), вагомість наявних достатніх доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, неприбуття на виклики до прокурора (викликалася двічі, кожного разу на три дати), при цьому не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у ОСОБА_4 зареєстроване місце проживання у населеному пункті Луганської області, який наразі є тимчасово окупованою територією, з 08.11.2017 лінію розмежування остання не перетинала. Вказане свідчить про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, у тому числі на тимчасово окупованій території України або РФ.
Також необхідно врахувати спосіб вчинення злочину - дії вчинені умисно, добровільно, під час воєнного стану, у співпраці з окупаційною владою, що має негативні наслідки для всієї України в цілому, знаходиться на окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що спонукатиме до втечі і переховування у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить поведінка підозрюваної, яка будучи громадянкою України та, яка тривалий час перебувала на посаді в органі місцевого самоврядування України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, маючи умисел на добровільне зайняття громадянкою України посади в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, вступила у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації, та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Тобто існує обґрунтований ризик зайняття ОСОБА_4 інших посад у незаконних органах окупаційної влади, а також продовження перебування підозрюваної на посаді «начальника» «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине», на якій (яких) ОСОБА_4 продовжить вчиняти дії, які шкодять національній безпеці України.
Крім того, у ОСОБА_4 відсутні стійкі соціальні зв'язки на території, підконтрольній українській владі, оскільки наявність рухомого та нерухомого майна на зазначеній території не встановлена; офіційно на території, підконтрольній українській владі, остання трудові відносини не оформлювала.
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що незастосування запобіжного заходу або застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, до підозрюваної фактично призведе до її переховування від органів досудового розслідування та/або суду, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності, а також до продовження протиправної поведінки і вчинення інших злочинів.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник у судовому засіданні просив винести рішення на розсуд суду.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Встановлено, що слідчим відділом 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів Луганської обласної прокуратури та Щастинської окружної прокуратури Луганської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000312 від 27.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом добровільного зайняття громадянкою України, ОСОБА_4 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посади «начальника» «відділу по забезпеченню життєдіяльності с. Муратове, с. Капітанове, с. Путилине, с. Гречишкине, с. Дубове, с. Окнине» (/мовою оригіналу/ «Отдел по обеспечению жизнедеятельности с. Муратово, с. Капитаново, с. Путилино, с. Гречишкино, с. Дубовое, с. Окнино»), що є структурним підрозділом «Адміністрації муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 27 (7952) від 05.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 03.02.2025, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 10.02.2025 о 10:00 годині, 11.02.2025 о 10:00 годині, 12.02.2025 о 10:00 годині, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000312 від 27.05.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної.
У жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
13 лютого 2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Прокурором повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (13.02.2025 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-greciskinii-irini-oleksiyivni-ta-povistka-pro-viklik-na-1802205-19022025-20022025-o-10-00-god та в газеті «Урядовий кур'єр» № 33 (7958) від 13.02.2025 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6
З метою допиту підозрюваної та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 13.02.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_4 на 18.02.2025 о 10:00 годині, 19.02.2025 о 10:00 годині, 20.02.2025 о 10:00 годині на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-greciskinii-irini-oleksiyivni-ta-povistka-pro-viklik-na-1802205-19022025-20022025-o-10-00-god та в газеті «Урядовий кур'єр» № 33 (7958) від 13.02.2025 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6
У жодний із призначеного час підозрювана ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 21.02.2025, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допитів свідків, протоколами оглядів публікацій на сторінках Інтернет (Берклійський Протокол), іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.
Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, як тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого злочину, який відноситься до категорії тяжких (ч. 5 ст. 111-1 КК України) та неприбуття на виклики до прокурора (викликалася двічі, кожного разу на три дати), при цьому не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить поведінка підозрюваної, яка будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, маючи умисел на добровільне зайняття громадянкою України посади в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, підозрюється у вступі у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації, та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільному зайнятті посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_4 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваної, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд
Клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22024130000000312 від 27.05.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Обрати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 15:50 годині 04.03.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1