04 березня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1230/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
У поданому адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплат за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, протягом усього періоду його служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, протягом усього періоду його служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень згідно підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, за весь період проходження ним служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023;
- зобов'язати Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 10% надбавку за службу в умовах режимних обмежень згідно підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, за весь період проходження ним служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у невірному нарахуванні та у виплаті ОСОБА_1 протягом усього періоду його служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, неповних сум премій, згідно підпункту 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , за весь період його служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, повні суми премій, згідно підпункту 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у невірному нарахуванні та у виплаті ОСОБА_1 неповної суми одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, у відповідності до розділу VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, а також без урахування повної суми премії, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», при обрахунку якої не врахована надбавка за службу в умовах режимних обмежень;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, у відповідності до розділу VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також з урахуванням повної суми премії, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням при її обрахунку надбавки за службу в умовах режимних обмежень;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у невірному нарахуванні та у виплаті ОСОБА_1 неповної суми компенсації за невикористану відпустку у відповідності до пункту 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», без урахування повної суми премії, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», при обрахунку якої не врахована надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також без урахування додаткової винагороди, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму компенсації за невикористану відпустку у відповідності до пункту 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням повної суми премії, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, з урахуванням при її обрахунку надбавки за службу в умовах режимних обмежень, а також з урахуванням додаткової винагороди, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що при звільненні зі служби в поліції 20.12.2023, відповідач в порушення вимог ст.ст.47 та 116 КЗпП України, не виплатив у повному обсязі усі належні йому суми при звільненні. Так, позивач вказував, що йому протиправно не нараховані та не виплачені доплати за службу в нічний час, не нараховано і не виплачено надбавку за службу в умовах режимних обмежень, відповідно не в повному обсязі виплачені премії, які розраховуються з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень, також не в повному обсязі виплачені одноразова грошова допомога при звільненні зі служби та компенсація за невикористану відпустку, розмір яких також розраховується з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень і премії. Крім того, при розрахунку і виплаті компенсації за невикористану відпустку не врахована додаткова винагорода, встановлена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Позивач вважає наведені вище дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим, посилаючись, зокрема, на приписи Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що звернення позивача до суду з вимогою про зобов'язання ГУНП здійснити перерахунок та виплатити йому суми грошової компенсації за невикористані щорічні основні та додаткові відпустки за період з 2015 по 2023 роки із врахуванням додаткової винагороди, встановленої відповідно до Постанови №168, є передчасним з огляду на те, що позивач не звертався до ГУНП з такими вимогами, а судовому захисту підлягають виключно порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
Щодо виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень відповідач зазначив, що у зв'язку із тим, що відповідних рапортів від керівника структурного підрозділу, в якому проходив службу позивач, до ГУНП не надходило, як передбачено до абз.13 п.7 Розділу II Порядку №260, тому підстави для нарахування та виплати зазначеної вище надбавки були відсутні.
З приводу вимоги позивача про доплату за службу в нічний час, відповідач повідомив, що згідно приписів п.11 Розділу II Порядку №260 облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу. Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. За період служби в ГУНП керівництвом підрозділу, у якому проходив службу позивач, довідки за формою передбаченою Порядком №260 на нього не подавались до фінансового підрозділу і відповідно позивачеві на нараховувалась і не виплачувалась доплата за службу у нічний час.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні правовідносини.
Позивач в період з 07.11.2015 року по 20.12.2023 року проходив службу в ГУНП в Чернівецькій області (а.с.12-13).
14.12.2023 начальником ГУНП в Чернівецькій області прийнято наказ №307о/с, яким позивача звільнено з служби в поліції з 20.12.2023 року, відповідно до п.2 ч.1 ст.77 ЗУ Про національну поліцію (за станом здоров'я) (а.с.21).
Вважаючи, що при остаточному розрахунку при звільненні йому не були виплачені (або не виплачені в повному обсязі) усі суми, зокрема, доплату за службу в нічний час, надбавки за службу в умовах режимних секретних обмежень, премій, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні відпустки, позивач звернувся із цим позовом до суду.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VІІІ (далі - Закон №580-VIII).
Частиною 1 ст.91 Закону №580-VIII встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:
1) службу у святкові та вихідні дні;
2) службу позмінно;
3) службу з нерівномірним графіком;
4) службу в нічний час.
Згідно з ч.1, 2 ст.94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) визначено, що Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання.
Відповідно до п.1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст.94 Закон України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260 від 06.04.2016, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Наказом Міністерства внутрішніх справ №539 від 17.07.2020 року внесені зміни до вказаного Порядку №260.
Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку №260, в редакції Наказу №539, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу.
Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Пунктом 15 Порядку №260 визначено, що у разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.
Проаналізувавши наведені норми, суд зазначає, що за несення служби в нічний час поліцейським обов'язково виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
При цьому суд зазначає, що факт неналежного ведення документообігу Вижницьким РВП ГУНП в Чернівецькій області, а саме не складання та не надсилання довідок обліку несення позивачем служби в нічний час до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час при наявності інших доказів виконання такої роботи.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 11.03.2024 року листом за вих. №2766/123/48/04-2024 Вижницьким РВП ГУНП в Чернівецькій області на адвокатський запит надано представнику позивача інформацію щодо кількості добових чергувань ОСОБА_1 , як слідчого у складі слідчо-оперативної групи за період з 07.11.2015 до 20.12.2023. У вказаному листі повідомлено, що згідно здійснених перевірок книг нарядів Вижницького РВП ГУНП в Чернівецькій області, в яких здійснювались записи протягом часу з 01.01.2018 по 31.12.2023 ОСОБА_1 , як слідчий у складі слідчо-оперативної групи здійснив добових чергувань (протягом часу з 09:00 год. по 09.:00 год. наступної доби), а саме:
- у період часу з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 64 добових чергувань;
- у період часу з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 61 добове чергування;
- у період часу з 01.01.2020 по 31.12.2020 - 61 добове чергування;
- у період часу з 01.01.2021 по 31.12.2021 - 54 добових чергувань;
- у період часу з 01.01.2022 по 31.12.2022 - 71 добове чергування;
- у період часу з 01.01.2023 по 31.12.2023 - 40 добових чергувань.
Крім цього, у вказаному листі поінформовано, що здійснити та встановити кількість добових чергувань ОСОБА_1 протягом часу з 07.11.2015 по 31.12.2017 не представляється можливим, оскільки книги нарядів Вижницького РВП, в яких були здійснені записи на підставі ст.140 Галузевого порядку були знищені, про що складено акт від 17.10.2022 року №10950/123/48/01-2022.
Зазначені вище обставини не спростовані відповідачем у відзиві. Отже, перебування в нічних змінах підтверджується книгами нарядів Вижницького РВП протягом часу з 01.01.2018 по 31.12.2023, в яких здійснювались записи щодо здійснення добових чергувань. Тому відсутність чи не подання до фінансового управління довідок відповідного підрозділу ГУНП про облік несення позивачем в нічний час служби за умови відсутності спростувань з боку відповідача щодо відомостей книг зазначених нарядів, або доказів внесення у них завідомо неправдивих відомостей не є достатньою підставою для допущення спірної бездіяльності.
Разом з тим, доплата за службу в нічний час позивачу не проводилась, що підтверджується самим відповідачем у відзиві.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не здійснював позивачеві доплату за службу в нічний час, чим допустив протиправну бездіяльність. Відтак позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області щодо не нарахування та невиплати доплати за службу в нічний час позивачу за період з 01.01.2018 по 31.12.2023 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Водночас, такі вимоги в частині періоду з 07.11.2015 по 31.12.2017 не підлягають задоволенню, оскільки не має будь-яких документальних підтверджень щодо несення позивачем служби в нічний час у вказаний період.
З приводу позову в частині не нарахування та невиплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень суд зазначає наступне.
Суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулюються Законом України "Про державну таємницю" від 21 січня 1994 року №3855-XII.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.22 Закон України "Про державну таємницю", залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці: форма 1 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "особливої важливості", "цілком таємно" та "таємно"; форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності "цілком таємно" та "таємно"; форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності "таємно", а також такі терміни дії допусків: для форми 1 - 5 років; для форми 2 - 7 років; для форми 3 - 10 років.
Допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Частиною 7 статті 22 Закону України "Про державну таємницю" визначено, що надання допуску передбачає: визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією; перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена; одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці; ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.
Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст.26 Закону України "Про державну таємницю", скасування раніше наданого допуску до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки України у разі виникнення або виявлення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, або після припинення громадянином діяльності, у зв'язку з якою йому було надано допуск, втрати ним громадянства або визнання його недієздатним на підставі інформації, здобутої органами Служби безпеки України або отриманої від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про державну таємницю", у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог закону, Кабінет Міністрів України постановою від 15.06.1994 №414 затвердив Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці (далі - Положення №414).
У пункті 1 Положення №414 зазначено, що воно визначає види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень).
Відповідно до п.2 Положення №414, особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Пунктом 5 Положення №414 визначено, що такими, що постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, вважаються особи, які за своїми функціональними обов'язками або на час виконання робіт згідно з укладеними договорами займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв державної таємниці, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом захисту державної таємниці.
Пунктом 6 Положення №414 визначено, що персональний склад осіб, які працюють в умовах режимних обмежень, та розмір надбавки визначаються керівником відповідного органу законодавчої, виконавчої та судової влади, органу прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, де працюють ці особи.
Надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) виплачується лише за наявності дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, наданого відповідно до законодавства про державну таємницю.
Виходячи з аналізу вказаних норм, надання допуску до державної таємниці, передбачає визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією, зокрема, така необхідність виникає, якщо виконання службових/посадових обов'язків вимагає доступу до державної таємниці.
Робота в умовах режимних обмежень покладає на особу, якій у встановленому порядку надано допуск до державної таємниці встановленої форми, певні зобов'язання та обмеження. Якщо така робота зумовлена виконанням професійних обов'язків (зокрема за відповідною посадою у державному органі), це означає, що в умовах режимних обмежень особа працює постійно, у зв'язку з чим у неї відповідно до статті 30 Закону України "Про державну таємницю" виникає право на отримання компенсації.
Отже, положення статті 30 Закону України "Про державну таємницю", пунктів 2, 5 Положення №414 слід розуміти так, що необхідною умовою отримання компенсації у зв'язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці, є наявність в особи допуску до державної таємниці (на підставі якого надається доступ до державної таємниці), а також виконання робіт/завдань та/або посадових обов'язків, які вимагають доступу до державної таємниці чи з огляду на поставлені завдання передбачають виникнення необхідності у такому доступі.
Вищевказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 25.04.2018 по справі №802/74/15-а.
Якщо особа отримала у встановленому порядку допуск до державної таємниці, працює, зокрема, в державному органі, і характер і умови її праці, з огляду на займану посаду, передбачає режимні обмеження, пов'язані з допуском до державної таємниці, керівник відповідного органу зобов'язаний призначити їй надбавку у розмірі, визначеному Положенням, про що видати відповідний розпорядчий документ.
Вищевказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена в постанові від 27.05.2020 по справі №806/2056/18.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №988 постановлено виплачувати надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Абзацами 10, 11 Порядку №260 передбачено, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється поліцейським за займаною посадою наказом по особовому складу на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів відповідного органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується поліцейським з дня призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, але не раніше дня оформлення допуску до державної таємниці.
Враховуючи наведені правові норми, необхідною умовою отримання компенсації у зв'язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці, є наявність в особи допуску до державної таємниці (на підставі якого надається доступ до державної таємниці), а також виконання робіт/завдань та/або посадових обов'язків, які вимагають доступу до державної таємниці чи з огляду на поставлені завдання передбачають виникнення необхідності у такому доступі.
Відповідно до п.4. Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» - до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Наказом МВС України №499 від 31.12.2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за №205/14896, було затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Наказ МВС України №499 від 31.12.2007 року втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ №1131 від 31.10.2016 року.
Таким чином, до набрання чинності Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 відповідно до п.4. Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» діяв Наказ МВС України №499 від 31.12.2007 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896, яким було затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Отже, в період проходження служби позивачем з 07.11.2015 року по 27.05.2016 року питання нарахування та виплата грошового забезпечення працівникам поліції було врегульовано саме Інструкцією, затвердженою Наказом МВС України №499 від 31.12.2007 року.
Відповідно до п.2.9 Розділу II Інструкції №499 особам рядового і начальницького складу, які проходять службу в умовах режимних обмежень, виплачується надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації, зокрема, відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків. Виплата надбавки особам рядового і начальницького складу за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі затверджених керівниками органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ номенклатури посад осіб рядового і начальницького складу, які підлягають оформленню на допуск до державної таємниці. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється особам рядового і начальницького складу за займаною посадою наказом про особовий склад на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним підрозділом, у рапорті зазначаються: дата оформлення допуску особи рядового чи начальницького складу до державної таємниці, форма допуску, ступінь секретності відомостей, що становлять державну таємницю, з якими за функціональними обов'язками за посадою постійно працює особа рядового чи начальницького складу, номер номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці. Проект наказу про особовий склад погоджується з фінансовим та режимно-секретним підрозділами органів, підрозділів, закладів та установ органів внутрішніх справ. Надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується особі рядового чи начальницького складу з дня призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, але не раніше дня оформлення допуску до державної таємниці.
Відповідно до п.7 Розділу II Порядку №260 поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень, крім поліцейських, які займають посади в режимно-секретних органах, та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень, крім поліцейських, які займають посади в режимно-секретних органах,)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації, зокрема, відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень установлюється поліцейським за займаною посадою наказом по особовому складу на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів відповідного органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується поліцейським з дня призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад, що підлягають оформленню на допуск до державної таємниці, але не раніше дня оформлення допуску до державної таємниці.
Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня призначення на посаду, за якою вона не встановлена; з дня скасування допуску до державної таємниці; з дня закінчення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт.
У листі від 11.03.2024 року за вих. №2766/123/48/04-2024, Вижницьким РВП ГУНП в Чернівецькій області на адвокатський запит представнику позивача надано інформацію про те, що у період проходження служби в Національній поліції України, зокрема, у Вижницькому РВП ГУНП в Чернівецькій області, з 07.11.2015 року по 20.12.2023 року ОСОБА_1 мав допуск до державної таємниці по формі 3, наданий розпорядженням Управління Служби безпеки України в Чернівецькій області. Протягом вищезазначеного періоду проходив службу в умовах режимних обмежень та мав доступ до матеріальних носіїв секретної інформації із найвищим грифом секретності "Таємно" (а.с.20).
Зазначені обставини не спростовані відповідачем в ході судового розгляду. При цьому, доводи відповідача, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень позивачу не здійснювалась, у зв'язку з тим, що такі рапорти щодо встановлення надбавки позивачу не надходили, є необґрунтованими, оскільки, з наявного у матеріалах справи листа Вижницького РВП вбачається, що у період з 07.11.2015 по 20.12.2023 позивач мав доступ до державної таємниці та працював з нею, тому така надбавка мала нараховуватися та виплачуватися позивачу.
Для вирішення питання про те, чи умови праці особи передбачають роботу з відомостями та їх носіями, які становлять державну таємницю, необхідно насамперед з'ясувати обсяг функціональних обов'язків цієї особи за посадою та умови (вимоги, критерії), яким повинна відповідати особа для того, щоб бути призначеною на цю посаду та/або виконувати роботу/завдання, пов'язані з доступом до документів, інших матеріальних носіїв інформації, що становить державну таємницю. Це можна встановити, зокрема, на підставі посадових інструкцій, внутрішніх відомчих документів та/або підзаконних нормативних актів, які містять вимоги для зайняття певної посади у відповідному органі або регламентують порядок виконання робіт/завдань, що вимагають доступу до державної таємниці.
Якщо особа отримала у встановленому порядку допуск до державної таємниці, працює, зокрема, в державному органі, і характер умов її праці, з огляду на займану посаду, передбачає режимні обмеження, пов'язані з доступом до державної таємниці, керівник відповідного органу зобов'язаний призначити їй надбавку у розмірі, визначеному Положенням, про що видати відповідний розпорядчий документ.
Факт невиплати надбавки за роботу в умовах режимних обмежень не є і не може бути свідченням невиконання роботи, пов'язаної з доступом до державної таємниці.
Наведене узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 28 січня 2021 року по справі №240/229/20.
Аналогічна позиція викладена Сьомим апеляційним адміністративним судом, зокрема, у постановах від 16 вересня 2024 року у справі № 120/1779/23, від 18 листопада 2024 року у справі №240/32444/23.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та наведені вище висновки, суд вважає, що є підстави для визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті позивачу 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень за період проходження ним служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, відтак позов у цій частині є обґрунтованим та підлягає задоволенню разом із похідними вимогами зобов'язального характеру.
Оскільки, премії входять до складу грошового забезпечення, поліцейського в силу п.1 Постанови №988 та п.3 розділу І Порядку №260, а нарахування премії згідно із пунктом 12 розділу II проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), отож нарахування та виплата позивачу надбавки за службу в умовах режимних обмежень є підставою для врахування такої надбавки при нарахуванні премії протягом періоду проходження служби. Відповідно позов у цій частині підлягає задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нарахування та виплати сум премій без врахування надбавки за службу в умовах режимних обмежень та зобов'язання перерахувати суми премії, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень та виплатити їх в урахуванням виплачених сум.
Аналогічних висновків суд доходить і з приводу одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби та компенсації за невикористану відпустку.
Так, пунктом 6 розділу VIII Порядку №260 визначено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
З урахуванням наведених вище висновків судом встановлено, що позивачу при звільненні виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні без урахування надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та повної суми премії, що відповідало б вимогам п.6 розділу VIII Порядку №260, відповідно позов в цій частині підлягає задоволенню шляхом визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму одноразової грошової допомоги при звільненні із служби з урахуванням у розрахунку місячного грошового забезпечення надбавки за роботу в умовах режимних обмежень та повної суми премії.
Крім того, згідно наказу ГУНП в Чернівецькій області від 14.12.2023 №307/0с, яким ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції, кількість днів невикористаних ним відпусток склала 146 діб.
У відповідності до абзацу 10 пункту 8 розділу ІІІ Порядку №260 виплата грошової компенсації за невикористану відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до чинного законодавства, на день звільнення із служби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.
Враховуючи попередні висновки щодо протиправності невиплати позивачу за період служби надбавки за службу в умовах режимних обмежень та в свою чергу невиплати в повному обсязі премії, слід прийти до висновку, що позивач мав право на отримання грошового забезпечення, складовими якого, поряд з іншими, є такі надбавка та премія. Відповідно і на компенсацію за невикористану відпустку, яка мала бути розрахована та виплачена з урахуванням таких складових.
Щодо правомірності не включення до складу грошового забезпечення, з якого обраховано позивачу грошову компенсацію за невикористані дні відпусток, додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, суд зазначає таке.
Матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами, що позивач у період з грудня 2021р. по грудень 2022р. (а саме березень-червень 2022р., серпень-грудень 2022р.), з січня 2023р. по грудень 2023р. отримував у складі грошового забезпечення додаткову винагороду, передбачену Постановою №168.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому відповідними Указами Президента України воєнний стан в Україні продовжувався, такий діє і станом на дату розгляду справи.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022р. №64 Про введення воєнного стану в Україні та №69 Про загальну мобілізацію Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 28 лютого 2022р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).
Положеннями пункту 1 Постанови № 168 (в редакції на дату її прийняття) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 внесені, зокрема, такі зміни до постанови №168:
- в абзаці першому пункту 1 постанови слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінено словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць";
- пункт 1 постанови доповнено новим абзацом такого змісту: «Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення»;
- доповнено постанову пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Ця постанова застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 2-1 постанови №168, з метою врегулювання порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року №775 затверджено Порядок та умови виплати поліцейським додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) (далі - Порядок №775).
Пунктом 2 Порядку №775 (у редакції на дату його прийняття, яка діяла з 02.12.2022 року до 01.02.2023 року, що охоплює і спірні правовідносини) було передбачено, що на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії та заходи), перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, ця винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.
Відповідно до пункту 13 Порядку №775 (у редакції на дату його прийняття), виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду.
Відповідно до пункту 13 Порядку №775 (у редакції на дату його прийняття), обрахування часу участі в бойових діях та заходах для виплати додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, здійснюється з урахуванням кількості днів такої участі, а додаткова винагорода до 30000 гривень виплачується поліцейським із розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби з урахування пункту 14 цього Порядку та умов.
Розмір додаткової винагороди до 30000 гривень та додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, за 1 календарний день визначається шляхом ділення максимального розміру (30000 або 100000 гривень) на кількість календарних днів у відповідному календарному місяці та встановлюється у відповідний день залежно від наявності обставин, передбачених пунктом 2 цього Порядку та умов, з урахуванням пункту 14 цього Порядку та умов.
Розмір додаткової винагороди за відповідний календарний місяць визначається як сума встановлених винагород за кожен календарний день.
З аналізу наведених норм, які регламентують порядок виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168, слідує, що ця винагорода виплачувалась поліцейським за наявності певних умов, а саме:
- на період дії воєнного стану;
- пропорційно часу участі у відповідних заходах;
- на підставі наказів командирів (начальників).
Отже, додаткова винагорода, передбачена Постановою №168, не має регулярного характеру та не відноситься до складу місячного грошового забезпечення, як доплата, що має постійний характер.
Відтак, вирішуючи питання щодо того, чи є передбачена Постановою №168 додаткова винагорода у розмірі до 30000 грн. винагородою, яка має постійний характер та чи підлягає включенню до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру грошової компенсації за невикористані дні відпусток, які виплачуються під час звільнення, слід виходити з того, що відповідно до пункту 1 Постанови №168 вказана додаткова винагорода виплачується лише у період дії воєнного стану, тобто виплата винагороди залежить від певних умов та виплачується лише в означений період, а її розмір не є сталим та визначається наказами командирів (начальників) у відповідній сумі, пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Оскільки додаткова винагорода, яка передбачена Постановою КМУ №168, має саме «тимчасовий» характер (виплачується лише у період дії воєнного стану), тому відсутні правові підстави для її включення до складу грошового забезпечення, з якого повинна обраховуватися компенсація за невикористані дні відпусток.
З цього приводу суд вважає за доцільне навести висновки, до яких прийшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 10.12.2024 року у справі №580/9551/23 (адміністративне провадження № К/990/24752/24), предметом спору у якій було правомірність включення додаткової винагороди, встановленої постановою №168 до довідки для обчислення пенсії відповідно до ст.43 Закону №2262-XII.
Так, колегія суддів наголосила, що ..."пункт 1 постанови №168 чітко і однозначно передбачає, що:
- додаткова винагорода за своєю суттю є тимчасовою (непостійною) виплатою військовослужбовця, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану. При цьому, в Академічному тлумачному словнику слово «постійний» визначається, зокрема, як: який триває ввесь час, не припиняючись і не перериваючись;
- розмір додаткової винагороди не є сталим, адже вона виплачується пропорційно в розрахунку на місяць в залежності від виконання завдань та часу приймання військовослужбовцем участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;
- визначається наказами командирів (начальників).
Отже за відсутності принаймні однієї із вказаних умов, виплата додаткової винагороди не здійснюється.
При цьому Суд враховує, що частина 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносить до складу грошового забезпечення щомісячні додаткові види грошового забезпечення (зокрема винагороди, які мають постійний характер).
Водночас, додаткові щомісячні види грошового забезпечення військовослужбовців є чітко унормованими та передбачені пунктом 2 розділу І Порядку № 260, до яких спірна додаткова винагорода, установлена постановою № 168, з огляду на її характер та особливості не включається.
Зазначене сукупно свідчить про тимчасовий характер такої додаткової винагороди, а тому така винагорода, установлена пунктом 1 постанови №168, не є складовою щомісячного додаткового виду грошового забезпечення.
Окрім цього, таке тлумачення вказаної норми (пункт 1 постанови № 168) підтверджується й підходом Держави до вказаної виплати, адже наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 №44 «Про внесення Змін до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 № 177/39233, перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення доповнено додатковою винагородою на період дії воєнного стану.
Так пунктом 2 розділу І порядку № 260 встановлено, що додаткова винагорода на період дії воєнного часу належить до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином Суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою, додаткова винагорода, установлена пунктом 1 постанови №168, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
Отже, у цій частині позовних вимог позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За наведених обставин, підсумовуючи викладені вище висновки, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є частково обґрунтованими, відтак позов підлягає задоволенню частково, з мотивів викладених вище.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів, що ним понесено витрати, пов'язані з розглядом справи матеріали справи не містять, - розподіл судових витрат у даній справі не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплат за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, протягом періоду його служби в Національній поліції України з 01.01.2018 по 31.12.2023.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, протягом періоду його служби в Національній поліції України з 01.01.2018 по 31.12.2023, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень за весь період проходження ним служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023.
5. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень за весь період проходження ним служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023.
6. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 протягом усього періоду його служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, сум премій з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
7. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області, перерахувати та виплатити ОСОБА_1 за весь період його служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 20.12.2023, повні суми премій, згідно підпункту 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
8. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, що полягають у невірному нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 неповної суми одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, без урахування, при її розрахунку, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та без урахування повної суми премії, при обрахунку якої не врахована надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
9. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень та з урахуванням повної суми премії, обчисленої з урахуванням при її обрахунку надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
10. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, які полягають у невірному нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 неповної суми компенсації за невикористану відпустку без урахування надбавки за службу в умовах режимних обмежень та без урахування повної суми премії, при обчисленні якої не врахована надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
11. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму компенсації за невикористану відпустку, з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень та з урахуванням повної суми премії, обчисленої з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
12. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (вул.Головна, буд.24, м. Чернівці, 58008; код ЄДРПОУ 40109079).
Суддя В.О. Кушнір