Рішення від 04.03.2025 по справі 560/16016/24

Справа № 560/16016/24

РІШЕННЯ

іменем України

04 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області , Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №968120140614 від 06.08.2024 та Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №51975/03-16 від 19.09.2024, зобов'язати зарахувати періоди роботи у органах місцевого самоврядування з 01.03.2007 по 01.05.2016 до стажу державної служби, період служби у лавах Радянської армії з 12.05.1974 по 20.05.1976, зобов'язати призначити, виплатити з 01.08.2024 пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках, виданих виконавчим комітетом Понінківської селищної ради.

В обґрунтування позову зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" із врахуванням наданих ним довідок про заробітну плату. Пенсійні органи відмовили у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що позивач вважає неправомірним.

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області просить відмовити у задоволенні позову. Вказує на відсутність необхідного стажу роботи державного службовця. Посилається на те, що у разі відсутності станом на 01.05.2016 не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби відповідно до пункту 2 Порядку №622, підстави для призначення пенсії державного службовця відсутні.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у відзиві також просить відмовити у позові. Посилається на те, що станом на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу" 01.05.2016 позивач не працював на посадах державного службовця та мав стаж державної служби 10 років 10 місяців. З огляду на це, у останнього відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив по справі не подало.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ з 01 травня 2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889 передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає такі умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.

Згідно із ч.1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (60 років).

Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 стажу державної служби, визначеного пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Отже, у цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема:

сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.

Згідно з п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Судом встановлено, що 30.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №968120140614 від 06.08.2024 відмовлено у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". За результатами розгляду документів встановлено наступне:

- до заяви долучено довідку без номера та дати видачі про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на травень 2024, що не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України №823 від 12.07.2024;

- трудова книжка та відомості про звільнення з роботи відсутні.

Також у рішенні зазначено, що посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування можуть бути зараховані до стажу державної служби по 04.07.2001.

Про прийняте рішення позивач дізнався з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.09.2024 №2200-0306-8/82906. У вказаному листі зазначається, що періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIIІ. Зазначається про відсутність підстав для зарахування періодів роботи з 01.03.2007 по 01.05.2016 у Понінківській селищній раді, як стажу на посадах державної служби.

10.09.2024 ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993, додавши нові довідки про складові заробітної плати.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №51975/03-16 від 19.09.2024 відмовлено у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993. У рішенні зазначено, що на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 №889-VIII "Про державну службу" 01.05.2016 ОСОБА_1 не працював на посадах державного службовця та мав стаж державної служби 10 років 10 місяців (з 01.05.1996 по 28.02.2007), що не є достатнім.

Судом встановлено, що у трудовій книжці ОСОБА_1 від 03.08.1979 НОМЕР_1 містяться наступні записи про його роботу:

- 01.03.2007 - прийнятий на посаду спеціаліста ІІ категорії землевпорядника у Понінківську селищну раду з 13 рангом 7 категорії;

- 16.03.2018 - звільнений із займаної посади за згодою сторін.

Отже, період роботи позивача з 01.03.2007 по 16.03.2018 на посаді спеціаліста ІІ категорії землевпорядника Понінківської селищної ради підлягає зарахуванню до стажу державної служби при вирішенні питання про призначення пенсії згідно з Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, оскільки вказана посада передбачена спеціальним Законом.

Відтак, стаж державної служби ОСОБА_1 відповідно до відомостей трудової книжки разом з тим, що зараховується за цим рішенням, становить понад 20 років. З огляду на це, доводи про відсутність підстав для зарахування окремих періодів роботи позивача в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби є необґрунтованими.

Під час розгляду справи відповідачі не довели відсутність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу".

Що стосується посилань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на те, що заявником долучені довідки про складові заробітної плати без номера та дати видачі станом на травень 2024, постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" № 1-3 від 17 січня 2017 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу".

Водночас, звернувшись до пенсійного органу повторно із заявою про перехід на інших вид пенсії, позивач надав інші довідки (від 10.09.2024), відтак заяви не були ідентичними, отже у позивача виникло право на призначення/перерахунок пенсії з дати повторного звернення 10.09.2024.

Що стосується вимоги щодо зарахування періоду служби в лавах Радянської армії з 12.05.1974 по 20.05.1976, суд виходить з того, що в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація щодо незарахування такого періоду відповідачами, не зазначається про таке ані у рішеннях відповідачів, ані у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Суду не надані належні докази того, що позивачу було відмовлено у зарахуванні цього періоду, у той же час, за наявності достатніх правових підстав цей період зараховується до страхового стажу (стажу, необхідного для призначення пенсії).

Зважаючи на це, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу період його роботи з 01.03.2007 по 16.03.2018 до стажу роботи на посадах державної служби, зобов'язати призначити пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, провести нарахування та виплату пенсії з дати звернення з заявою (10.09.2024).

Оскільки відповідачі не спростували доводи позивача належними доказами і не довели протилежне, позов підлягає задоволенню (частково).

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області №51975/03-16 від 19.09.2024, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №968120140614 від 06.08.2024, прийняті стосовно ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 періоди його роботи з 01.03.2007 по 16.03.2018 до стажу роботи на посадах державної служби, зобов'язати призначити з 10.09.2024 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 №3723-XII, провести нарахування та виплату пенсії, виходячи з розмірів заробітної плати, вказаних у довідках про заробітну плату, виданих виконавчим комітетом Понінківської селищної ради.

У задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 810 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 810 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 810 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 березня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Андрія Саєнка, 10,м. Фастів,Фастівський р-н, Київська обл.,08500 , код ЄДРПОУ - 22933548) Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22,м. Вінниця,Вінницький р-н, Вінницька обл.,21005 , код ЄДРПОУ - 13322403)

Головуючий суддя І.С. Козачок