Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 березня 2025 року Справа № 520/31592/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, у якому просить (з урахуванням уточнених вимог 11.02.2025): - визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату раніше призначеного ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 14 лютого 2024 року - виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 3028 грн., встановленого на 01 січня 2024 року абз. 4 статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» та суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, у розмірі 369037,5 грн; - зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (з урахуванням виплачених раніше сум) з 14 лютого 2024 року - виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 3028 грн., встановленого на 01 січня 2024 року абз. 4 статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» та суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, у розмірі 369037,50 грн; - вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що позивач був призначений суддею Дзержинського районного суду Харкова указом Президента України від 27.06.1996. Надалі обраний безстроково на посади судді апеляційного суду Харківської області та Вищого спеціалізованого суду України відповідно. 13.02.2024 рішенням Вищої ради правосуддя ОСОБА_1 звільнений з посади судді Вищого спеціалізованого суду України за власним бажанням. Наказом № 23-К його відрахували зі штату суду. Рішенням пенсійного органу від 04.04.2024 ОСОБА_1 призначено довічне грошове утримання у розмірі 62% суддівської винагороди. 24.07.2024 Харківський окружний адмінсуд визнав дії пенсійного органу протиправними і зобов'язав виплатити 80% винагороди. Другий апеляційний адмінсуд залишив рішення без змін. 14.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до ПФУ через вебпортал електронних послуг з проханням перерахунку утримання на 80% суддівської винагороди. 11.11.2024 ПФУ відмовив через відсутність підстав для перерахунку. Позивач вважає відмову ПФУ протиправною. Просить позов задовольнити. У відповідності до ст. 139 КАС України здійснити розподіл судових витрат.
Відповідачем подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого Постановою ПФУ від 25.01.2008 № 3-1. Перерахунок проводиться у разі зміни розміру складових суддівської винагороди. Про наявність підстав для перерахунку ПФУ повідомляється відповідними органами, такими як Конституційний Суд, Верховний Суд, Державна судова адміністрація тощо. Звернення за перерахунком подається разом із заявою та довідкою про суддівську винагороду. Заяву можна подати через вебпортал або поштою. Позивач не подавав заяви відповідної форми та оновленої довідки про розмір довічного грошового утримання, тому його звернення розглянуте за Законом України «Про звернення громадян». ПФУ не має підстав для перерахунку пенсії, оскільки базовий розмір посадового окладу судді залишився на рівні 2102 грн. Також не надходили довідки про суддівську винагороду. Кошти ПФУ використовуються на виплату пенсій та соціальних послуг, і не можуть бути використані на інші цілі. Просить у позові відмовити.
25.11.2024 ухвалою судді адміністративний позов залишено без руху для усунення недоліків викладений у мотивувальній частині цієї ухвали.
10.12.2024 ухвалою суду адміністративний позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов наступного з огляду на таке.
ОСОБА_1 указом Президента України від 27 червня 1996 року № 482/96 призначений на посаду судді Дзержинського районного суду м. Харкова. Постановою Верховної Ради України від 7 червня 2001 року № 2521-ІІІ обраний на посаду судді цього суду безстроково. Постановою Верховної Ради України від 16 березня 2006 року № 3564-ІV обраний суддею апеляційного суду Харківської області безстроково. Постановою Верховної Ради України від 18 квітня 2013 року № 206-VІІ обраний на посаду судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 13 лютого 2024 року № 403/0/15-24 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у зв'язку з поданням заяви про відставку» Позивача було звільнено з посади судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у зв'язку з поданням заяви про відставку.
Рішенням Київського об'єднаного управління ПФУ м. Харкова від 4 квітня 2024 року № 204750019377 «Про призначення пенсії» позивачу з 14 лютого 2024 року призначено щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 62% суддівської винагороди, що складає 158832,38 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24 липня 2024 року по справі № 520/14712/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківський області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області щодо призначення судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 14.02.2024 року у розмірі 62% винагороди судді, який працює на відповідній посаді; зобов'язано ГУ ПФУ в Харківській області провести перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з дати призначення 14.02.2024, із розрахунку 80% від суддівської винагороди судді, визначеної у довідці Верховного Суду № 905/0/2-21 від 28.02.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи із загального стажу роботи судді, що має право на відставку, 35 років 10 місяців 23 дні (строк роботи на посаді судді 27 років 7 місяців 16 днів; робота на посадах прокурорів і слідчих прокуратури 4 роки 5 місяців 17 днів; половина строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі 1 рік 3 місяці 20 днів; період проходження строкової військової служби 1 рік 11 місяців 16 днів; стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), наявність якого відповідно до вимог закону надавала право для призначення на посаду судді, 6 місяців 9 днів), з урахуванням виплачених сум. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.10.2024 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
14 жовтня 2024 року позивач через вебпортал електронних послуг ПФУ звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області (далі за текстом також - Відповідач) із заявою, в якій просив провести йому перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, обчисленої з урахуванням прожиткового мінімуму на 01 січня 2024 року.
11 листопада 2024 року до електронного кабінету позивача надійшла відповідь листом 07.11.2024 № 31811-32973/С-03/8-2000/24, в якій відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку, у зв'язку з ненаданням позивачем довідки про суддівську винагороду судді у відставці. Відповідачу не надходили повідомлення про наявність підстав для перерахунку, а також у зв'язку із тим, що розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 2021 року не змінювався.
Позивач не погодившись із діями відповідача щодо відмови провести йому перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, звернувся до суду з даним позовом.
Згідно зі ст. 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя.
Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
Згідно ч. 1 ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 135 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» базовий розмір посадового окладу судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду складає 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
В свою чергу, Закон України «Про прожитковий мінімум», відповідно до статті 46 Конституції України, дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.
Згідно з ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
В свою чергу, ст. 7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2024 рік», зокрема, встановлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3028 гривень; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні.
Між тим, згідно ч. 4 ст. 142 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, судді Конституційного Суду України територіальними органами Пенсійного фонду України затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 09 лютого 2023 року № 7-2) (далі Порядок № 3-1)
Згідно п. 1 розділу IV Порядку № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться відповідно до частини четвертої статті 142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини другої статті 27 Закону України «Про Конституційний Суд України» органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання.
Про наявність підстав для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання (зміну розміру складових суддівської винагороди працюючого судді, винагороди працюючого судді Конституційного Суду України) Пенсійний фонд України повідомляється Конституційним Судом України, Верховним Судом, Вищим судом з питань інтелектуальної власності, Вищим антикорупційним судом - щодо суддів цих судів, Державною судовою адміністрацією України - щодо суддів місцевих та апеляційних судів, судів, що перебувають в процесі ліквідації, у місячний строк з дня виникнення таких підстав.
Відповідно до п. 2 розділу IV Порядку № 3-1, Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів після отримання повідомлення інформує органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, про підстави для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання та про необхідність підготовки списків одержувачів щомісячного довічного грошового утримання (далі - список).
Згідно з п. 3 розділу IV Порядку № 3-1, органи, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, протягом 5 робочих днів з дня надходження інформації Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку та подають їх відповідним судам, ліквідаційним комісіям, що здійснюють заходи із ліквідації відповідних судів, або територіальним органам Державної судової адміністрації України (далі - відповідні органи).
Відповідно до п. 4 розділу IV Порядку № 3-1, на підставі списків відповідні органи видають довідки про суддівську винагороду працюючого судді / довідки про винагороду працюючого судді Конституційного Суду України за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди / винагороди судді Конституційного Суду України, що враховується для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання, для кожного судді, зазначеного в списку.
Відповідні органи можуть звертатись до органів, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, із запитами щодо отримання додаткових відомостей, необхідних їм для видачі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
Згідно з п. 5 розділу IV Порядку № 3-1, довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України надсилаються відповідними органами органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, який надав список, та судді у відставці (судді Конституційного Суду України), щодо якого видана довідка, у місячний строк з дня надходження списку.
Відповідно до п. 6 розділу IV Порядку № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці, судді Конституційного Суду України), або за зверненням судді у відставці, судді Конституційного Суду України.
Звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України, в тому числі через вебпортал або засобами Порталу Дія з використанням суддею електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), або надсилання поштою.
Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання приймається органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, за наявності в судді всіх необхідних документів та оформляється відповідно до вимог розділу III цього Порядку.
Днем звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання вважається день прийняття органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду / довідки про винагороду судді Конституційного Суду України.
У разі надсилання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання і документів для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення цієї заяви (у разі подання заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації цієї заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення тексту документа та його реквізитів).
Згідно з п. 7 розділу IV Порядку № 3-1, документи про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання розглядає орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до п. 8 розділу IV Порядку № 3-1, орган, що приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про перегляд щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням його розміру або про відмову в перегляді щомісячного довічного грошового утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно з п. 9 розділу IV Порядку № 3-1, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.
У разі якщо внаслідок перерахунку розмір щомісячного довічного грошового утримання зменшується, щомісячне довічне грошове утримання виплачується в раніше встановленому розмірі, про що орган, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, повідомляє суддю.
Суд відмічає, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області щодо відмови позивачу, як судді у відставці, в здійсненні перерахунку довічного грошового утримання у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2024 року, а як наслідок збільшення розміру складових суддівської винагороди суддів, які працюють на аналогічних посадах.
В даному випадку, позивач вважає, що він з 14 лютого 2024 року має право на отримання довічного грошового утримання, розмір якого має розраховуватись з використанням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028, грн), а не розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді (2102,00 грн), що визначені у ст. 7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Крім того, позивач вважає, що пенсійний орган зобов'язаний здійснити відповідний перерахунок довічного грошового утримання без довідки про суддівську винагороду, складеної уповноваженим органом станом на 01 січня 2024 року.
Так, вищевикладеними положеннями Конституції України встановлено, що розмір винагороди судді встановлюється виключно законом про судоустрій.
В свою чергу, вищевикладеними положеннями ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що базовий розмір посадового окладу судді вищого спеціалізованого суду складає 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Тобто, закони України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про прожитковий мінімум» не передбачено існування будь-якого альтернативного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а як наслідок і обов'язку застосування такої величини.
В даному випадку, зменшений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб для обрахунку розміру суддівської винагороди у відповідний період встановлювався лише в ЗУ «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Тому, суд вважає, що саме Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» запроваджено альтернативний підхід до розрахунку суддівської винагороди у відповідному періоді, який відрізняється від механізму розрахунку суддівської винагороди, встановленому ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».
В свою чергу, враховуючи вищевикладені приписи Конституції України, що для визначення розміру базового посадового окладу судді з 01 січня 2024 року має застосовуватись розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений станом на 01 січня 2024 року.
При цьому, у зв'язку збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений станом на 01 січня 2024 року, мав збільшиться розмір суддівської винагороди працюючих суддів, а як наслідок судді у відставці отримали право на перерахунок довічного грошового утримання на підставі положень ч. 4 ст. 142 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».
З іншого боку, щодо обраного позивачем способу реалізації свого права на здійснення перерахунку довічного грошового утримання, суд зазначає наступне.
Процедура перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці детально не врегульована ЗУ «Про судоустрій і статус суддів».
В свою чергу, відповідна процедура перерахунку щомісячного довічного грошового утримання визначена у розділі IV Порядку № 3-1, який є чинними нормативно-правовим актом та має застосовуватись головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківської області у своїй діяльності.
Між тим, з аналізу вищевикладених положень Порядку № 3-1 вбачається, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проводиться органом, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, на підставі довідки про суддівську винагороду надісланої відповідним органом (без звернення судді у відставці), або за зверненням судді у відставці.
При цьому, звернення судді за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання здійснюється шляхом подання до органу, що призначає щомісячне довічне грошове утримання, заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та довідки про суддівську винагороду судді у відставці.
Тобто, наявність довідки про суддівську винагороду, складеної уповноваженим органом, є обов'язковою умовою для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду від 13.09.2023 у справі № 240/44080/21: - Законом України «Про судоустрій і статус суддів» закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; - суддівська винагорода не може обчислюватися із застосуванням величини, відмінної від тієї, що визначена Законом України «Про судоустрій і статус суддів»; - зміна Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» складової для визначення базового розміру посадового окладу судді, є порушенням гарантії незалежності суддів.
Суд установив, позивач до заяви про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці не додано довідки про суддівську винагороду судді у відставці, складеної станом на станом на 13.02.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року та таких відомостей не містить довідка від 28.02.2024 № 905/0/2-24.
Враховуючи викладене, за відсутності довідки про розмір суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 13.02.2024, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2024, суд прийшов переконання, що пенсійний орган не мав правових підстав для здійснення перерахунку розміру довічного грошового утримання позивача.
Суд вважає помилковими посилання позивача на правові позиції Верховного Суду (зокрема, постанови від 27 жовтня 2022 року, у справі № 640/10564/21, постанови від 12 вересня 2023 року, у справі № 540/7777/21), оскільки відповідні висновки Верховного Суду не є релевантними до спірних правовідносин.
В даному випадку, висновки Верховного Суду про те, що подача довідки про суддівську винагороду працюючого судді не є юридичним фактом, з яким пов'язується виникнення права на перерахунок грошово утримання, так як суддівська винагорода визначається безпосередньо законом, побудовані та тому, що спір у цих справах виник у зв'язку з припиненням Верховного Суду України та подальшим визначенням суб'єкта, який має підписувати довідку колишнім суддям цього суду, а також правомірності відмови у такому перерахунку з мотивів підписання довідки неналежною особою.
Тобто, висновки суду про можливість здійснення перерахунку довічного грошового утримання суддів стосувались особливостей правового статусу колишніх суддів Верховного Суду України та відсутності його належного нормативного регулювання.
Між тим, суд зазначає, що обставин, які ускладнюють чи унеможливлюють отримання позивачем оновленої довідки, судом не встановлено.
Підсумовуючи викладене, суд погоджується з доводами відповідача про те, що позивачем порушено вимоги Порядку №3-1, а саме під час звернення за перерахунком довічного грошового утримання не надано довідку про суддівську винагороду судді у відставці.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 139 КАС України, оскільки у позовні відмовлено, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у адміністративному позові ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Судові витрати понесені ОСОБА_1 - покласти на останнього.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, будинок № 5, код ЄДРПОУ 14099344.
Повне судове рішення складено суддею 04.03.2025.
Суддя М. І. Садова