Ухвала від 04.03.2025 по справі 420/6062/25

Справа № 420/6062/25

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

04 березня 2025 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., вивчивши матеріали позовної заяви акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ» до Міністерства енергетики України про визнати протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ» до Міністерства енергетики України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства енергетики України щодо неприйняття рішення про погодження Акту про списання багатоквартирного будинку з балансу АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» від 16 липня 2024 року;

- зобов'язати Міністерство енергетики України погодити Акт про списання багатоквартирного будинку (м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6) з балансу АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» від 16 липня 2024 року.

В обґрунтування позову зазначено, що на підставі наказу Мінпаливенерго України від 16.07.2001 року № 326, було утворено АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» (попередні назви ВАТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ», ПАТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ») шляхом корпоратизації ДП «ОДЕСЬКА ТЕЦ» на підставі Указу Президента України від 15.03.1993 року № 210 «Про корпоратизацію підприємств», Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 р. №508, наказу Мінекономіки України від 25.05.2000 №93 «Про затвердження переліку підприємств, що підлягають корпоратизації». Під час корпоратизації АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ», багатоквартирний житловий будинок розташований за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6 не увійшов до статутного капіталу Товариства, перебував на балансі Товариства та є об'єктом державної власності в особі Міністерства енергетики України (попередня назва - Мінпаливенерго України). АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ», як балансоутримувач вказаного будинку, надавало послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, на підставі вимог законодавства, що діяло після корпоратизації Товариства.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 308 від 15.08.2013 року було встановлено тариф на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території для АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ». Разом з цим, 1 травня 2019 року набрав чинності новий Закон України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до п.12 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору. Відповідно до п.14 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. АТ «ОДЕСЬКА ТВІД» є суб'єктом господарювання, що здійснює господарську ліцензовану діяльність з виробництва теплової та електричної енергії. Враховуючи норми діючого законодавства, АТ «ОДЕСЬКА ТВІД» не може надавши послуги з управління багатоквартирним будинком. Затверджений ще в 2013 році тариф на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території для АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» є збитковим на теперішній час та складає 2,65 за 1 м.кв, але не може бути переглянутий саме у зв'язку тими, що АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» не може надавати послуги з управління багатоквартирним будинком. Станом на 31.12.2024 року мешканці зазначеного будинку заборгували АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» 455 895,32 грн. за надані послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території, в свою чергу витрати на зазначений будинок, у період з 01.01.2022 р. по 31.12.2024 р., складають 289 619,49 грн.

Всі квартири та нежитлові приміщення даного будинку, за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, що не увійшов до статутного капіталу господарського товариства, утвореного в процесі корпоратизації державного підприємства, перебувають у приватній власності.

Наказом АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» від 01.07.2024 року № 211 було утворено відповідну комісію зі списання багатоквартирного будинку, без представників співмешканців будинку, оскільки кандидатури для участі в комісії надано не було. АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» листом №13/04-1519 від 18.07.2024 року, звернулося до Міністерства енергетики України з проханням погоди Акт про списання багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, з балансу. 07 жовтня 2024 року на адресу Товариства надійшов лист Міненерго №26/1.4-19.3-19359 від 07.10.2024 року з зауваженнями щодо Акту про списання багатоквартирного будинку, на який АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» було надано відповідь листом №13/04-2057 від 16.10.2024 року, з доданням відповідних документів. Листом №26/1.2-19.3-513 від 08.01.2025 року Міністерство енергетики України повідомило АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» про неможливість погодження зазначеного акту списання багатоквартирного будинку з балансу, у зв'язку з не вирішенням питання щодо обрання управителя цього будинку і недопущенням соціальної напруженості серед мешканців будинку, та запропонувало Товариству спільно з Хаджибейською районною адміністрацією Одеської міської ради, у межах компетенції кожної з сторін, сприяти вирішенню порушеного питання щодо призначення управителя зазначеного будинку.

Позивач вказує, що бездіяльність Міністерства енергетики України, що полягає в непогодженні Акту про списання багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6, порушує право АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» реалізувати прийняте Товариством рішення про списання даного багатоквартирного будинку з балансу, як суб'єкта, що не може надавати послуги з управління багатоквартирним будинком відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та несе від цього збитки, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 20.07.2006 у справі "Сокуренко і Стригун проти України" вказав, що фраза "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін "судом, встановленим законом" у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …". Суд дійшов висновку, що національний суд не мав юрисдикції судити деяких заявників, керуючись практикою, яка не мала регулювання законом, і, таким чином, не міг вважатися судом, "встановленим законом".

Отже, поняття "суду, встановленого законом" зводиться не лише до правової основи самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Вирішуючи питання щодо визначення юрисдикції, в межах якої має розглядатись ця справа, суд виходить з такого.

Частиною першою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

Згідно пункту 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 КАС суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з приписами пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Як встановлено з матеріалів справи, предметом спору у цій справі є погодження Акту про списання багатоквартирного будинку (м. Одеса, вул. Комітетська, 4/6) з балансу АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» від 16 липня 2024 року.

При цьому, підставою звернення до суду із цим позовом слугувала бездіяльність Міністерства енергетики України щодо неприйняття рішення про погодження Акту про списання багатоквартирного будинку.

Механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, зокрема щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності врегульований Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301.

Згідно з пунктом 3 вказаного Порядку списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності (далі - балансоутримувач), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку.

У разі коли балансоутримувачем є державне підприємство, установа, організація, що належить до сфери управління міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), комунальне підприємство, установа, організація, що належить до сфери управління органу місцевого самоврядування, або господарське товариство, інша господарська організація чи підприємство, створене внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності, рішення про списання багатоквартирного будинку погоджується з відповідним суб'єктом управління, до сфери управління якого належав такий будинок, органом місцевого самоврядування.

Списання багатоквартирного будинку з балансу здійснюється його балансоутримувачем на підставі прийнятого ним розпорядчого документа (далі - розпорядчий документ).

Відповідно до п. 8 Порядку процедура списання багатоквартирного будинку як об'єкта державної або комунальної власності державним підприємством, установою, організацією, що належить до сфери управління міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), іншим господарським товариством, організацією чи підприємством, створеним внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, вважається закінченою з моменту погодження з відповідним суб'єктом управління, до сфери управління якого належав такий будинок, акта про списання багатоквартирного будинку з балансу.

Спір у цій справі виник між акціонерним товариством «ОДЕСЬКА ТЕЦ», як господарським товариством, створеним внаслідок корпоратизації, яке є балансоутримувачем багатоквартирного будинку, яке не увійшло до статутного капіталу такого господарського товариства та перебуває у нього на балансі (обліку) як об'єкт державної власності, та Міністерством енергетики України, як суб'єктом управління, до сфери управління якого належить такий будинок.

Отже, відповідач у розрізі спірних правовідносинах діє не як суб'єкт владних повноважень при здійсненні управлінських функцій, а як орган управління державним майном.

Відтак, цей спір не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, а стосуються порядку користування і розпорядження державним майном, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

За таких обставин, враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад учасників цього спору, суддя дійшла висновку, що ця справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має бути розглянута за правилами господарського судочинства.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією у подібних правовідносинах, викладеною у постановах Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №401/2611/16-а(2-а/401/4/17), від 23.02.2023 у справі №200/13101/17(2-а/200/1072/17).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 170, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИЛА:

У відкритті провадження по адміністративній справі №420/6062/25 за позовною заявою акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ» до Міністерства енергетики України про визнати протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити акціонерному товариству «ОДЕСЬКА ТЕЦ», що розгляд цієї справи віднесено до суду господарської юрисдикції.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г.В. Лебедєва