Рішення від 03.03.2025 по справі 420/18571/24

Справа № 420/18571/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТМАКС» до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТМАКС» з позовною заявою до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.05.2024 року №290/34-00-04-02-01/43738098.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що ним своєчасно, у відповідності до вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, направлено на реєстрацію до ЄРПН зменшуючи розрахунки коригування, складені постачальником товарів/послуг до податкових накладних, якими передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, а тому позивачем не вчинялося податкового правопорушення прострочення строків реєстрації зменшуючих розрахунків коригування до податкових накладних, затримка реєстрації сталася внаслідок затримки складання та направлення цих розрахунків постачальником товарів. В даному випадку вина позивача відсутня, що є підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про застосовування до позивача штрафних санкцій.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивач здійснив реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних з порушенням термінів реєстрації, а тому до нього мають бути застосовані штрафні санкції. При цьому, позивачем не подавалася скарга на покупця з підстав ненадання продавцем розрахунків коригування. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено правомірно та не підлягає скасуванню.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТМАКС» зареєстроване та перебуває на обліку в Південному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків як платник податків, основним видом діяльності позивача є неспеціалізована оптова торгівля.

Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 15 квітня 2024 року проведена камеральна перевірка даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість з питання дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складений акт від 15.04.2024 року №245/34-00-04-02-01/43738098.

Зазначеною перевіркою встановлено, що в порушення п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України позивачем несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування до податкових накладних, складених постачальником товарів/послуг на загальну суму ПДВ 282617,71 грн., в тому числі, - з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів на суму ПДВ 16810,53 грн.; - з порушенням терміну реєстрації до 15 календарних днів (внесено зміни Законом України від 12.01.2023 року №2876-IX, який набрав чинності з 08.02.2023 року) на суму ПДВ 50574,12 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ - 6943,45 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів (внесено зміни Законом України від 12.01.2023 року №2876-IX, який набрав чинності з 08.02.2023 року) на суму ПДВ 54,60 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 8651,67 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів (внесено зміни Законом України від 12.01.2023 року №2876-IX, який набрав чинності з 08.02.2023 року) на суму ПДВ 285,80 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ - 19307,19 грн.; - з порушенням терміну реєстрації від 61 до 365 календарних днів (внесено зміни Законом України від 12.01.2023 року №2876-IX, який набрав чинності з 08.02.2023 року) на суму ПДВ 179990,35 грн.

Позивач не погодився з правомірністю висновків акту перевірки від 15.04.2024 року №245/34-00-04-02-01/43738098 та подав заперечення на акт, однак за результатами їх розгляду Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків висновки акту перевірки залишені без змін.

За результатами перевірки позивачу направлене податкове повідомлення-рішення від 20.05.2024 року №290/34-00-04-02-01/43738098, яким до позивача застосований штраф в розмірі 43291,61 грн.

Позивач не погодився з правомірністю направленого йому податкового повідомлення-рішення та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну та розрахунки коригування до податкових накладних в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим кодексом України термін.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; - для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до положень п. 89, 90 підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими Податковий Кодекс України доповнений на підставі Закону України від 12 січня 2023 року №2876-ІХ, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; - для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відповідно до положень ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

З аналізу зазначених положень законодавства вбачається, що строки реєстрації розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику починають перебіг з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), який і має здійснити таку реєстрацію.

При цьому, несвоєчасне отримання розрахунку коригування від продавця, і як наслідок несвоєчасна його реєстрація, не може бути підставою для застосування до покупця штрафних санкцій.

В даному випадку відповідачем проведена камеральна перевірка виключно на підставі даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яка не містить даних щодо дати направлення позивачу від постачальників розрахунків коригування, при цьому у відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України саме на відповідача, як на суб'єкта владних повноважень, покладений обов'язок довести правомірність свого податкового повідомлення-рішення та правомірність застосування до позивача штрафних санкцій.

Таким чином, відповідач в цих правовідносинах не довів належними доказами протиправну поведінку позивача, несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування з дати їх отримання та не довів порушення позивачем норм Податкового кодексу України.

З матеріалів справи вбачається несвоєчасне направлення зменшуючих розрахунків коригування до податкових накладних постачальниками товару, про що свідчать скріншоти розрахунків коригування з комп'ютерної програми «М.Е.Dос», а також своєчасне з моменту отримання розрахунків коригування позивачем відправлення їх на реєстрацію, про що свідчать відповідні квитанції. Крім того, до суду надані первинні документи щодо підстав складання розрахунків коригування, а саме: повернення товарів та зміна їх ціни (протоколи зменшення ціни, накладні на повернення товару, тощо).

Таким чином, суд не вбачає порушень позивачем вимог податкового законодавства при реєстрації розрахунків коригування, зазначених в акті камеральної перевірки, а тому відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за таке порушення.

Також, слід зазначити, що відповідно до положень п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього). Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з положеннями ст. 112 Податкового кодексу України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Усі сумніви щодо наявності обставин, за яких особа може бути притягнута до відповідальності за порушення податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючий орган, трактуються на користь такої особи.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак суд вважає, що відповідач не довів правомірність свого рішення, що є підставою для його скасування.

Щодо доводів відповідача про те, що позивач мав у відповідності до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України подати заяву зі скаргою на продавця та копії відповідних документів, що буде підставою для проведення документальної позапланової перевірки зазначеного продавця, суд їх вважає безпідставними, оскільки це право платника податків та ця норма не передбачає подання скарги у разі несвоєчасного надіслання покупцю розрахунку коригування, позивачем виконаний свій обов'язок реєстрації розрахунків коригування в строки, які починають перебіг з дати направлення йому цих розрахунків.

При цьому, позивач відобразив зменшення податкового кредиту у періоді, в якому отримав від Постачальника зменшуючи розрахунки коригування.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 20.05.2024 року №290/34-00-04-02-01/43738098 є протиправним та підлягає скасуванню судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТМАКС» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТМАКС» (вул. Маразліївська, буд. 1/20, вхід Ф1, офіс 101, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 43738098) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр-т. Шевченка 15/1, м. Одеса, 65015, код ЄДРПОУ 44104032) про скасування податкового повідомлення-рішення від 20.05.2024 року №290/34-00-04-02-01/43738098 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 20.05.2024 року №290/34-00-04-02-01/43738098.

Стягнути з Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (пр-т. Шевченка 15/1, м. Одеса, 65015, код ЄДРПОУ 44104032) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТМАКС» (вул. Маразліївська, буд. 1/20, вхід Ф1, офіс 101, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 43738098) сплачений судовий збір у розмірі 3028 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА