Справа № 420/35734/24
28 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України в якому позивач просить суд:
визнати незаконним та скасувати рішення Пенсійного фонду України № 2800-030201-8/43391 від 16.07.2024 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року, з дати виходу позивача на пенсію.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 18.06.2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року. У відповідь на заяву позивача, Відповідач надав рішення про відмову у перерахунку пенсії № 2800-030201-8/43391 від 16.07.2024 року в якому зазначено, що позивачу відмовлено у перерахунку пенсії оскільки довідки № 35, № 120 не підтверджено первинними документами, підстави для їх врахування при обчисленні розміру пенсії відсутні. Позивач вважає рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним та таким, що підлягає скасуванню, у зв'язку із чим звернулась до суду з даним позовом.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від представника відповідача ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що оскільки Позивач виявив бажання обчислити розмір пенсійного забезпечення із урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000, то підтвердження архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 № 35 та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 № 120 первинними документами є обов'язковою умовою. В разі неможливості проведення перевірки довідок про заробітну плату органами Пенсійного фонду України (втрата документів, надання відмови у допуску до проведення перевірки) або не надання копій первинних документів - такі довідки не можуть бути враховані при обчисленні пенсії.
Від представника відповідача Пенсійного фонду України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що Листом Пенсійного Фонду України від 19.08.2024 № 2800-030201-8/50306 за результатами розгляду звернення, що надійшло 20.07.2024 на веб-портал за № ВЕБ-28000-Ф-С-24-120299 (вх. № 40336/М-2800-24 від 22.07.2024) Позивача повторно повідомлено, що умови та порядок обчислення заробітної плати визначено статтею 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що довідки про заробітну плату за будь-які 60 місяців страхового стажу по 30.06.2000 враховуються при обчисленні пенсії за умови їх підтвердження первинними документами. Також, відповідачем наголошено, що Пенсійним фондом України не приймалося жодних рішень з питань пенсійного забезпечення Позивача, в розумінні припису статті 19 КАС України, які можуть бути оскаржені до суду, а лист Пенсійного фонду України від 16.07.2024 № 2800-030201-8/43391 є відповіддю на звернення Позивача, що надана в порядку Закону України “Про звернення громадян». Зазначений лист, не породжує прав та обов'язків для Позивача, сам по собі не є управлінськими рішеннями, а є фізичним носієм інформації, що містить відповідь на поставлені питання Позивачем та правову позицію Фонду.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив на позовну, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_1 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням архівних довідок Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 16.07.2023 року № 2800-030201-8/43391 Пенсійний Фонду України повідомив, що позивач отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії обчислено з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати, визначеної за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2018. Відповідно до статті 40 Закону, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Для обчислення розміру пенсії позивачем надано, зокрема, архівні довідки від 20.02.2019 № 35 (видана Світлодолинською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області) про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років (далі довідка - № 35), від 01.10.2021 № 120 (видана Терпіннівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області) про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року (далі - довідка № 120). Оскільки довідки № 35, № 120 не підтверджено первинними документами, підстави для їх врахування при обчисленні розміру пенсії відсутні.
Вважаючи неправомірною відмову в перерахунку пенсії з урахуванням архівних довідок, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 8 Закону України № 1058-IV передбачено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Приписами статті 26 Закону № 1058 передбачено право на призначення пенсії за віком особи після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 23.01.2019 отримує пенсію за віком обчислену відповідно Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Диспозицією підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року та, за бажанням пенсіонера, може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якими можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).
За змістом пункту 2.10 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Порядку № 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) вбачається, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відомості про дохід особи підтверджуються на підставі відповідних довідок, виданих на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17 та від 18.10.2018 у справі №539/758/15-а, від 15.01.2021 у справі №357/2591/17.
Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у первинних документах відносно позивача за відповідний період.
При цьому, суд зазначає, що саме на відповідача покладено обов'язок при призначенні (перерахунку) пенсії позивачу щодо здійснення перевірки допустимості документів, поданих разом із заявою для призначення пенсії, та обґрунтованість видачі таких з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Як установлено судом, позивач неодноразово звертався до пенсійного органу із заявами, в яких просив здійснити перерахунок пенсії та зарахувати стаж та заробітну плату згідно з архівними довідками Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року.
Суд встановив, що позивачем надано пенсійному органу довідку Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідку Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року.
Суд врахував, що у вказаних довідках зазначено підстави їх видачі з посиланням на архівні фонди з номерами справ та їх аркушами. Довідки підписані уповноваженими особами та скріплені гербовими печатками.
Стосовно викладених у Листі відповідача від 16.07.2023 року № 2800-030201-8/43391 доводів, а саме, що архівні довідки від 20.02.2019 № 35 (видана Світлодолинською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області) про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років (далі довідка - № 35), від 01.10.2021 № 120 (видана Терпіннівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області) про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року (далі - довідка № 120). Оскільки довідки № 35, № 120 не підтверджено первинними документами, суд зазначає наступне.
Так, Пенсійним фондом України у Листі відповіді від 16.07.2023 року не наведено будь-яких посилань на невідповідність довідок чинному законодавству (або їх недостовірності).
Відповідно до вищезазначених приписів Порядку № 22-1 працівник пенсійного органу під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів та відповідність оформлення таких вимогам законодавства з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, а тому сумніви останнього щодо обґрунтованості видачі документів, зокрема, довідки про заробітну плату для нарахування пенсії, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у врахуванні такої при призначенні (перерахунку) пенсії.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 44 Закону №1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
У постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Вказана позиція також підтримана Верховним Судом у постановах від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17, від 03.06.2021 у справі №127/8001/17.
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 23.12.2020 у справі №520/7125/17 посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Крім того, позивач як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Неврахування пенсійним органом довідок Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року, є порушенням конституційних прав позивача на отримання пенсійного забезпечення на рівні визначеному чинним законодавством України.
З урахуванням викладеного, суд вважає протиправною відмову відповідача у врахуванні при обчисленні розміру пенсії позивача архівних довідок Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідку Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року.
Разом з тим, що згідно з п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі Порядок №22-1), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
На підставі абз.3 п.4.3. Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Отже, належним суб'єктом перерахунку пенсії у встановленому порядку є відповідний орган Пенсійного Фонду України, який має з такого питання прийняти відповідне рішення протягом 10 днів з часу прийняття заяви.
Відповідно до вимог Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5, наказ, розпорядження, постанова, рішення акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб'єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Отже, рішення про перерахунок позивачу пенсії за наслідками розгляду поданих документів мають оформлятись розпорядчим індивідуальним правовим актом, а саме рішенням відповідного територіального управління Пенсійного фонду України, в даному випадку - Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області.
Однак прийняття такого рішення за заявою позивача від 18.06.2024 відповідачами суду не доведено.
Доводи відповідачів, що позивач не звертався із заявою встановленої форми, суд вважає необґрунтованими, оскільки зміст поданої позивачем заяви очевидно дає змогу оцінити намір заявника на врахування стажу та заробітку на підставі архівних довідок, які долучені до заяви.
Отже, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі №748/696/17.
Проаналізувавши вищевказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправні дії щодо відмови Листом від 16.07.2023 року № 2800-030201-8/43391, на заяву позивача від 18.06.2024 року, щодо здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року.
Виконуючи завдання адміністративного суду, передбачене у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку для належного судового захисту порушених прав позивача необхідно визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо відмови Листом від 16.07.2023 року № 2800-030201-8/43391 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оскільки протиправні дії Пенсійного фонду України полягають у прийнятті Листа від 16.07.2023 року № 2800-030201-8/43391 про відмову у перерахунку пенсії, та яка наслідок у неприйнятті ним рішення у визначений законом строк, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, як відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України, прийняти відповідне рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 18.06.2024 року з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо відмови листом від 16.07.2023 року № 2800-030201-8/43391 у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, як відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України, розглянути повторно заяву ОСОБА_1 від 18.06.2024 щодо перерахунку пенсії з урахуванням архівної довідки Світлодолинської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 20.02.2019 року № 35 про заробітну плату за періоди з січня 1985 року по грудень 1987 року та за окремі місяці 1975-1978 років, та довідки Терпіннівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області від 01.10.2021 року № 120 про заробітну плату за період з січня 1985 року по грудень 1987 року, та прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка