Рішення від 28.02.2025 по справі 340/4822/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4822/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. НАУМЕНКА, розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

до відповідача-2: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 )

до відповідача-3: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльністю Комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 у не прийнятті рішення про відстрочку від мобілізації за зверненням ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , від 27.05.2024року;

2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняти рішення за зверненням ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , від 27.05.2024року та направити довідку за адресою: АДРЕСА_1 ;

3) визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_4 у направленні ОСОБА_1 на проходження ВЛК та отримання військово-облікового документу протиправними;

4) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 утриматися від дій щодо направлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 на проходження військово-лікарської комісії;

5) визнати дії ІНФОРМАЦІЯ_2 у не розгляді скарги ОСОБА_1 14.06.2024 року протиправними;

6) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 14.06.2024 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ним до ІНФОРМАЦІЯ_1 було подано заяву про надання відстрочки від призову разом з документами, що підтверджують обставини, які є законною підставою для отримання відстрочки і виключають призов на військову службу під час мобілізації, проте відповідач не надав відстрочку, натомість направив на проходження ВЛК. На подану скаргу до ІНФОРМАЦІЯ_8 отримав відповідь про відсутність в діях міського ТЦК та СП протиправної бездіяльності. За таких обставин дії міського та обласного центрів комплектування вважає протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 22.07.2024 року суддя залишив без руху позовну заяву. У встановлений строк позивач усунув недоліки позовної заяви та надав докази сплати судового збору.

Ухвалою судді від 01.08.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 23-24).

Відповідач-1 надав відзив, за змістом якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Повідомляє, що заяву позивача було розглянуто, комісією прийнято рішення про надання відстрочки та сформовано довідку про надання відстрочки від призову під час мобілізації, довідка дійсна за умови пред'явлення військово-облікового документа і передбачає зазначення у ній номеру та дату видачі військово-облікового документа. Про вказані обставини заявника було повідомлено в телефонній розмові та запропоновано оформити військово-обліковий документ, для заповнення якого потрібно пройти ВЛК. Довідка є недооформленою у зв'язку з відсутністю військово-облікового документа у позивача, що містив би актуальну інформацію про стан придатності до служби військовозобов'язаного (а.с. 29-38).

Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву посилається на те, що за результатами скарги позивачу було надано письмову відповідь, за змістом якої надано роз'яснення причини направлення ОСОБА_1 на проходження ВЛК та вказано на відсутність в діях комісії та працівників ІНФОРМАЦІЯ_9 упередженості та недбалості. У задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі (а.с. 37-41).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 27.05.2024 року засобами поштового зв'язку надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, оскільки є педагогічним працівником (а.с. 5-7). До заяви додав копію витягу з наказу про встановлення підвищеної заробітної плати та довідку про роботу в ВСП «Кропивницький інженерний фаховий коледж ЦНТУ» на посаді викладача з навантаженням 1,2 ставки.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період від 03.06.2024 року №22, комісія розглянула заяву позивача та прийняла рішення про надання відстрочки ОСОБА_1 , 04.06.2024 року сформувала довідку №135 про надання відстрочки позивачу. Довідка за формою містить графи про номер та дату військово-облікового документа та дійсна лише за умови його пред'явлення.

Позивач вказує, що згодом йому зателефонували з ІНФОРМАЦІЯ_9 та просили донести копію паспорту, довідки про присвоєння РНОКПП та військового квитка.

11.06.2024 року позивач приніс запитувані в телефонній розмові копії документів, проте йому дали направлення на проходження ВЛК. Довідку про відстрочку не видали.

В результаті таких дій відповідач 14.06.2024 подав скаргу на дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_9 до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

За змістом листа №8181 від 17.06.2024, наданого у відповідь на скаргу, відповідач-2 повідомив, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 було прийнято рішення про надання відстрочки, однак у зв'язку з необхідністю вписати у довідку про відстрочку реквізитів військово-облікового документа, виникла необхідність у направлені позивача на проходження ВЛК, для відображення у подальшому у військово-обліковому документі відповідно до Порядку №559 (а.с. 40).

Позивач вважає протиправними дії відповідачів, щодо не прийняття рішень за заявою та скаргою та відсутність підстав для направлення на ВЛК, у зв'язку з чим за захистом своїх прав і інтересів звернувся до суду з позовом.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово був продовжений і діє станом на час розгляду справи.

Пунктом 3 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30, 34, 38, 39, 41,44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Згідно статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі по тексту - Закон №389 - VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. №2232-ХІІ (далі по тексту - Закон №2232-XII).

Відповідно до частин 1, 3 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частинами 1, 2 статті 2 Закону №2232-ХІІ визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Пунктом 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008передбачено, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.

За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Законом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. №3543-XII (далі по тексту - Закон 3543-XII).

Відповідно до статті 1 Закону 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

За частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Отже, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до пункту 19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно пункту 4 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Таким чином, порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом.

Отже, порушення позивачем вимог правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

В силу пункту 12 згаданого Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право, зокрема, видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження.

Статтею 23 вказаного Закону визначено питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Пунктом 2 частини 3 статті 23 Закону №3543-XII визначено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі по тексту - Порядок № 1487).

Відповідно пункту 2 Порядку № 1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів військовий квиток.

У пункті 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 про «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зазначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є:

для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

для резервістів - військовий квиток.

Відтак, з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Щодо наявності відповідного права вчиняться відповідна відмітка у військовому квитку або запис у посвідченні.

Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, приймаються по відношенню до громадян України (призовників, військовозобов'язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах.

Відповідно до пунктів 56-60 Постанови КМУ №560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі по тексту - Порядок №560) відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Отже судом встановлено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 27.05.2024 року, відповідно до витягу з протоколу засідання комісії щодо розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 03.06.2024 року №22 комісія прийняла рішення про надання відстрочки ОСОБА_1 , 04.06.2024 року сформувала довідку №135 про надання відстрочки позивачу, однак за відсутності військово-облікового документа, довідка не є дійсною та не видана заявнику.

Відповідно до облікових даних у військовозобов'язаного ОСОБА_1 відсутній військово-обліковий документ.

Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, передбачено військово-обліковий документ в електронній формі і у паперовій формі - на бланку. При цьому особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру (частина 2 статті 3 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»).

Військово-обліковий документ в електронній формі має містити відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Військово-обліковий документ на бланку має містити відомості останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення.

З вказаних підстав, ІНФОРМАЦІЯ_10 для оформлення військово-облікового документа, дані щодо якого мають бути вписаними в довідку про відстрочку, було направлено ОСОБА_1 для проходження військово-лікарської комісії

Суд приходить до висновку, що відповідач в межах наданих йому повноважень розглянув заяву позивача та прийняв рішення про надання відстрочки від призову на військову службу, про результати розгляду повідомив позивача в телефонній розмові, що підтверджено позивачем. Оскільки надані позивачем документи не були достатніми для дооформлення довідки про відстрочку від призову за мобілізацією, а саме відсутній військово-обліковий документ, а оформлення військово-облікового документу в свою чергу вимагає наявність висновку ВЛК про стан придатності до військової служби військовозобов'язаного, позивача правомірно було направлено на проходження військово-лікарської комісії.

Пунктом 60 Порядку №560 Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

У разі коли комісія надіслала відповідні запити до органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, строк розгляду заяви та документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку, не перевищує 15 календарних днів. У разі неотримання від органу державної влади, іншого державного органу відповіді на запит комісія не пізніше ніж на п'ятнадцятий день з дати реєстрації заяви приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Отже, заяву розглянуто у визначений Порядком №560 строк, прийнято рішення у формі протоколу.

З огляду на це, суд не встановив протиправності дій відповідача щодо прийняття рішення про відстрочку та направлення позивача на ВЛК.

У заяві про надання відстрочки позивач вказав, що просить повідомити про результати розгляду заяви письмово, за вказаною адресою реєстрації, натомість відповідач у спосіб, визначений військовозобов'язаним, інформації про прийняте рішення не надав, а відтак допустив протиправну бездіяльність в частині інформування заявника про прийняте рішення.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у не розгляді скарги ОСОБА_1 14.06.2024, суд зазначає наступне.

14.06.2024 ОСОБА_1 подав скаргу до ІНФОРМАЦІЯ_8 на дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_9 .

17.06.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_11 за результатами розгляду скарги підготовлено та направлено заявнику за адресою реєстрації лист, за змістом якого відповідач повідомив про прийняте рішення від 03.06.2024 року № 22 про надання відстрочки від призову на військову службу, а також зазначив, що у зв'язку з необхідністю вписати у довідку про відстрочку від 04.06.2024 року №135 реквізитів військово-облікового документа, виникла необхідність у направлені позивача на проходження ВЛК для відображення у подальшому у військово-обліковому документі відповідно до Порядку №559; повідомлено про відсутність підстав для проведення службової перевірки; запропоновано позивачу для отримання довідки військово-облікового документа прибути до ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с. 40).

Отже суд виснував, що відповідач-2 розглянув скаргу та повідомив заявника про результати її розгляду. Відтак, відповідач-2 діяв у межах та у спосіб наданих йому повноважень, а тому у задоволені позовних вимог у цій частині належить відмовити.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.

При зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 2422,40 грн. (а.с. 22). Враховуючи часткове задоволення позову, оскільки задоволенню підлягає лише одна з позовних вимог, відшкодуванню судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 підлягає судовий збір у розмірі 605,50 грн.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо інформування ОСОБА_1 про результати розгляду заяви від 27.05.2024 року

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_12 повідомити ОСОБА_1 про прийняте рішення за результатами розгляду заяви від 27.05.2024 року у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн., за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Судові витрати в розмірі 1816,80 грн. вважати фактично понесеними.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасникам справи, які зареєстрували електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи. Вказане не позбавляє права таку особу отримати копію судового рішення у паперовій формі за її окремою заявою.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. НАУМЕНКО