03 березня 2025 року м. Київ № 640/13406/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Перепелиця А.М., розглянувши заяву судді Перепелиці А.М. про самовідвід судді в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Офісу Президента України про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Офісу Президента України про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати наказ керівника Апарату Адміністрації Президента України № 490-к від 02 травня 2019 року про звільнення ОСОБА_1 ;
- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника керівника Головного контрольного департаменту Адміністрації Президента України з 02 травня 2019 року;
- стягнути на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 лютого 2020 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2020 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 23.06.2022 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2020 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020 у справі № 640/13406/19 скасовано. Справу № 640/13406/19 направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції - Окружного адміністративного суду міста Києва.
Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
На виконання положень п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ, адміністративну справу було передано до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
Матеріали справи отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Перепелиці А.М.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 прийнято до провадження адміністративну справу та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 відвід судді Перепелиці А.М. в адміністративній справі №640/13406/19 визнано необґрунтованим. Відповідно до статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України передано заяву про відвід для вирішення іншим складом суду у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 (суддя Панченко Н.Д.) у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Перепелиці А.М., у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Офісу Президента України про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку, - відмовлено.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відвід судді Перепелиці А.М. в адміністративній справі №640/13406/19 визнано необґрунтованим. Відповідно до статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України передано заяву про відвід для вирішення іншим складом суду у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 (суддя Марич Є.В.) у задоволенні заяви гр. ОСОБА_1 про відвід судді Київського окружного адміністративного суду Перепелиці А.М. в адміністративній справі за №640/13406/19 відмовлено.
03.03.2025 суддею Перепелиця А.М. заявлено самовідвід у справі №640/13406/19 з метою уникнення сумнівів щодо неупередженості судді.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу), зокрема, за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді.
Згідно з частиною першою статті 39 КАС України, за наявності підстав, зазначених у статтях 36 - 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Приписами частин першої - другої статті 40 КАС України визначено, що питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження, у справі. Питання про самовідвід вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
Відповідно до приписів частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлює право на справедливий судовий розгляд. Кожна людина при визначенні її громадських прав та обов'язків або при висуненні проти неї будь-якого обвинувачення, має право на справедливий і відкритий розгляд впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Неупередженість зазвичай означає відсутність упередженості або суб'єктивного ставлення, що може бути оцінене багатьма способами v. Switzerland (Ветштайн проти Швейцарії); Micallef v. Malta (Мікалефф проти Мальти).
Навіть прояви неупередженості мають значення, іншими словами, "правосуддя має не тільки здійснюватися, а повинно також демонструватись". Під сумнівом - довіра до суду, яку суд має вселяти громадянам у демократичному суспільстві. Так, кожний суддя стосовно якого існують будь-які сумніви щодо недостатньої неупередженості повинен відмовитись від розгляду справи (Micallef v. Malta (Мікалефф проти Мальти).
Таким чином, важливим питанням є довіра, яку суди повинні вселяти в громадськість у демократичному суспільстві (рішення у справі "Ветштайн проти Швейцарії" ("Wettstein v. Switzerland") та рішення у справі "КастіллоАльгар проти Іспанії" ("Castillo Algar v. Spain"), від 28 жовтня 1998 року, п. 45).
З урахуванням обставин, викладених у заяві головуючого судді у справі №640/13406/19 про самовідвід, з метою забезпечення повного, об'єктивного, неупередженого розгляду і вирішення адміністративної справи, суд дійшов висновку, що заява судді про самовідвід є обґрунтованою, а відтак підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 31, 36, 39, 40, 41, 41, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву судді Перепелиці А.М. про самовідвід у справі №640/13406/19 - задовольнити.
Відвести суддю Перепелицю А.М. від розгляду адміністративної справи №640/13406/19.
Передати адміністративну справу №640/13406/19 для визначення складу суду згідно з частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя Перепелиця А.М.