Рішення від 28.02.2025 по справі 320/287/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2025 року м. Київ справа №320/287/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Пенсійного фонду України

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України (далі - відповідач), в якому просить суд

- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України по відношенню до ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , щодо виконання пункту та абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 в частині, що стосується проведення перерахунку його пенсії, а саме:

а)не проведення перерахунку з 01 серпня 2021 року пенсії позивача, призначеної за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб», особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів, виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням: посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704» (Офіційний вісник України, 2021 р. № 58, ст. 3610) (далі - дата виникнення права на перерахунок пенсії) за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням; надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року, починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою, з якої позивач звільнився у зв'язку з виходом на пенсію;

б) не повідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком до цієї постанови 1 і подання його в п'ятиденний строк Міністерству оборони України.

- зобов'язати Пенсійний фонд України, відповідно до абзацу І пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 144, повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 , РНОКП НОМЕР_1 . пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно із додатком 1 до цієї подання його п'ятиденний строк Міністерству оборони постанови України.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №729 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704» збільшено грошове забезпечення військовослужбовцям розвідувальних органів.

У зв'язку з цим, на підставі вимог частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів», якою передбачено перерахувати з 01 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами зазначеного Закону, особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби), виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України № 704, розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців.

Позивач 21 жовтня 2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою щодо отримання публічної інформації про здійснення перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 144, у відповідь на яку позивача повідомлено, що такий перерахунок не здійснювався, оскільки Пенсійний фонду України не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Вважаючи, що такою бездіяльністю відповідач порушує його право на належне пенсійне забезпечення як особі, звільненої з розвідувальних органів, позивач звернувся до адміністративного суду з вказаною позовною заявою.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача у відзиві на позовну заяву послався на те, що обов'язок повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у нього виникне лише після припинення дії воєнного стану.

Також, у відзиві на позовну заяву зазначено, що нормами постанови Кабінету Міністрів України № 144 не передбачено можливості подання державними органами інформації щодо конкретної особи чи повідомлення до конкретних управлінь для проведення перерахунку пенсії. Положення вказаної постанови стосуються інтересів широкого кола осіб, які є учасниками відповідних правовідносин.

При цьому, представник відповідача послався й на те, що Міністерством соціальної політики України до Кабінету Міністрів України направлено лист від 25 березня 2022 року № 3065/0/2-22/54, в якому зазначено, що реалізація механізму обміну інформацією про одержувачів пенсій, визначеного Постановою № 144, в умовах війни може спричиняти ризики доступу до персональних даних, що наражатиме на небезпеку осіб зазначеної категорії та членів їхніх сімей, а тому з метою усунення таких ризиків Мінсоцполітики вважає за доцільне забезпечити невідкладне проведення визначеного Постановою Кабінету Міністрів України № 144 перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, після закінчення правового режиму воєнного стану в Україні. Зазначену позицію погоджено Кабінетом Міністрів України, про що зазначено в листі Віце-прем'єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29 березня 2022 року № 8045/1/1-22. З огляду на широкомасштабне вторгнення російської федерації на територію України, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах введеного Указом Президента воєнного стану створює ризики доступу до персональних даних.

З урахуванням вищевикладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копія вказаної ухвали суду від 26 січня 2024 року разом з копією позовної заяви та доданими до неї документами направлені на юридичну адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з частиною другою статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 07 жовтня 2017 року.

Позивач 21 жовтня 2023 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою щодо надання інформації про причини нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів».

Листом від 28 листопада 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що з огляду на широкомасштабне вторгнення військ російської федерації на територію України, передбачений Постановою №144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах введеного дії воєнного стану створює ризики доступу до персональних даних.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов таких висновків.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осію» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ).

Частиною третьою статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовані статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, частиною першої якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

У відповідності до частини другої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

У частині третій цієї є статті зазначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною першою статті Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно частини другої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

У частині третій статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ зазначено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 45).

Пунктом першим Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Абзацом другим пункту 2 Порядку № 45 визначено, що Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У абзаці першому пункту 3 Порядку № 45 вказано, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абзац другий пункту 3 Порядку № 45).

23 жовтня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ «Про розвідку» (з наступними змінами та доповненнями; далі Закон України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ), окрім частини третьої статті 15, статті 16, статті 39, частини третьої статті 42, частини першої статті 43, частини п'ятої статті 48, підпунктів «а», «в», «ґ» підпункту 5, підпункту 23 п пункту 5 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Згідно пункту 1 розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ, стаття 39, частина третьої статті 42, частина першої статті 43, частина п'ятої статті 48 цього Закону набирають чинності з 01 січня 2021 року.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ грошове забезпечення та заробітна плата співробітників розвідувальних органів складається з: 1) посадового окладу; 2) окладу за військовим званням або надбавки за ранг державного службовця; 3) надбавки за вислугу років; 4) надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці; 5) інших доплат, надбавок та винагород, передбачених законодавством; 6) премій.

Частини третьої статті 42 Закону України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ, яка набрала чинності з 01 січня 2021 року, посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом: для співробітників кадрового складу - 1,8; для співробітників, які не належать до кадрового складу, - 1,4.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729, яка набрала чинності 17 липня 2021 року (далі - Постанова № 729), внесені зміни до Постанови № 704.

Так, Постановою № 729 пункт 4 Постанови № 704 було доповнено абзацами такого змісту: «Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом: для військовослужбовців кадрового складу - 1,8; для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4».

Наведене в сукупності свідчить, що Постановою № 729 збільшено посадові оклади відповідної категорії військовослужбовців (військовослужбовців розвідувальних органів), а також інші складові грошового забезпечення, що відповідно до статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії цієї категорії військовослужбовців.

При цьому, перерахунку пенсії пенсійним органом має передувати отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

23 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів», яка набрала чинності 26 лютого 2022 року (з наступними змінами та доповненнями; далі - Постанова № 144).

Абзацами першим четвертим пункту 1 Постанови № 144 постановлено перерахувати з 1 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) виходячи з визначеного Постановою № 704 розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням: посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності (далі - дата виникнення права на перерахунок пенсії) за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням; надбавок за почесне звання заслужений/народний, службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук)/доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії; надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 р. починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 1 Постанови № 144 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що скасовані чи такі, що не виплачувалися з дати виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), під час перерахунку пенсій не враховуються.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

У частині другій статті 51 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зазначено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина третя статті 51 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ).

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, на переконання суду, з 01 серпня 2021 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини - 17 липня 2021 року набрала чинності Постанова № 729) у органів Пенсійного фонду України виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Наведене дозволяє дійти висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, разом зі змінами внесеними Постановою № 729, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011- ХІІ.

Водночас, суд зауважує, що перерахунок пенсії здійснюється на підставі даних довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Алгоритм дій, які повинні вчинити органи Пенсійного фонду України та державний орган, з якого особа була звільнена зі служби, передбачений у пункті 4 Постанови № 144 та, зокрема, Порядком № 45.

Абзацом першим пункту 4 Постанови № 144 передбачено, що Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.

Відповідно до абзацу другого пункту 4 Постанови № 144 на підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою щодо нездійснення здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до вимог Постанови № 144. Однак, у відповіді зазначено, що з огляду на широкомасштабне вторгнення військ російської федерації на територію України, передбачений Постановою № 144 механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах дії воєнного стану створює ризики доступу до персональних даних.

З цього приводу суд зазначає таке.

Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє на час ухвалення рішення.

Згідно статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон України від 12 травня 2015 року № 389-VIII), воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

При цьому, варто уваги, що ані Законом України від 12 травня 2015 року № 389-VIII, ані іншими законодавчими актами не передбачено введення будь-яких обмежень щодо проведення перерахунку пенсій військовослужбовців розвідувальних органів та щодо використання інформації про таких осіб (персональних даних) під час дії воєнного стану.

Тому, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що передбачений механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах воєнного стану створює ризики щодо доступу до інформації (персональних даних) військовослужбовців розвідувальних органів.

Судом також враховано, що за змістом частини першої статті 11 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ «Про інформацію» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ), інформація про фізичну особу (персональні дані) відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Частиною другою статті 11 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ передбачено, що не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Відповідно частини першої статті 20 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.

Згідно положень частини другої статті 20 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (частина перша статті 21 Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ).

З аналізу Додатку № 1 до Постанови № 144 «Список осіб із числа військовослужбовців розвідувальних органів, пенсії яких підлягають перерахунку» вбачається, що форма вказаного Списку не містить жодної конфіденційної інформації про фізичну особу в розумінні Закону України від 02 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ.

Форма Списку передбачає наступну інформацію про особу із числа військовослужбовців розвідувальних органів, пенсії яких підлягають перерахунку: прізвище, ім'я, по батькові, дата звільнення із служби (смерті), військову звання, найменування посади на день звільнення зі служби (смерті) із зазначенням назви підрозділу та розмір грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, з урахуванням усіх його складових.

Суд зазначає, що лист Міністерства соціальної політики України від 25 березня 2022 року №3065/0/2-22/54 «Про забезпечення перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144», на який відповідач посилається у своєму відзиві, не є нормативно-правовим актом, а носить лише інформаційний характер.

Більш того, суд зазначає, що оскільки йдеться про реалізацію конституційного права позивача на соціальний захист, навіть в умовах воєнного стану вимоги принципу пропорційності мають бути дотримані. Відповідно, має бути збережений розумний баланс приватних і публічних інтересів, що означає, що цілі обмеження права мають бути істотними, а засоби їх досягнення обґрунтованими і мінімально обтяжливими для осіб, чиї права обмежуються.

Суд також звертає увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і відповідне рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

Відповідні правові висновки містяться у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Наведене свідчить, що відповідно до чинного законодавства позивач набув право на перерахунок пенсії з 01 серпня 2021 року, а передумовою для його проведення є направлення відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з Додатком № 1 до пункту 4 Постанови №144 і подання такого списку Міністерству оборони України.

На переконання суду, бездіяльність відповідача щодо неповідомлення в одноденний строк після набрання чинності Постановою №144 Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони України не відповідає критерію правомірності, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Водночас, щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії з 01 серпня 2021 року, суд вважає ці вимоги такими, що не підлягають задоволенню, оскільки, як вже було неодноразово зазначено судом, перерахунок пенсії здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, що надійшли від уповноважених органів.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно частини другої статті 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

VI. Судові витрати.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, а матеріали справи не містять доказів понесення сторонами інших судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Пенсійного фонду України (01014, місто Київ, вулиця Бастіонна, будинок 9, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України стосовно ОСОБА_1 щодо виконання абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів», в частині, що стосується проведення перерахунку його пенсії, а саме неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області про необхідність підготовки Списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з Додатком № 1 і подання такого списку Міністерству оборони України.

3. Зобов'язати Пенсійний фонд України відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві про необхідність підготовки списку осіб на ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку за формою згідно з додатком 1 до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» і подання такого списку Службі зовнішньої розвідки України.

4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

5. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.