Ухвала від 04.03.2025 по справі 300/633/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

"04" березня 2025 р. справа № 300/633/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити з 01.01.2025 відповідний перерахунок і виплату пенсії без застосування коефіцієнтів відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, пенсіонер, заявник, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова органу пенсійного фонду у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум, встановленого статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 за №4059-ІХ (надалі по тексту також - Закон №4059-ІХ) та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" №1 від 03.01.2025 (надалі по тексту також - Постанова №1).

Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 04.02.2025 відкрив провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами. Одночасно судом витребувано у сторін додаткові докази, необхідні для розгляду справи (а.с.23).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву. Так, на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надійшов відзив від 13.02.2025 за №0900-0803-8/8564 на позовну заяву, реєстрацію якого проведено судом 17.02.2025 за вх.№3981/25 (а.с.26-58).

Також Управління скерувало на адресу суду клопотання про зупинення провадження від 12.02.2025 за №0900-0803-8/8529, яке, разом із долученими документами, зареєстровано в суді 17.02.2025 за вх.№4004/25 (а.с.56-60).

Необхідність зупинення провадження у справі орган пенсійного забезпечення мотивує тим, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відкрито адміністративне провадження в адміністративній справі №320/2229/25 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року за №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

За доводами ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, предмет спору у справі №320/2229/25 безпосередньо стосується правовідносин, з приводу яких ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду з даним позовом.

Позивач скерував на адресу суду відповідь від 26.02.2025 на відзив, реєстрацію якої здійснено судом 03.03.2025 за вх.№5244/25 (а.с.61-64). У поданій відповіді ОСОБА_1 заперечив проти аргументів та доводів Управління, викладених у відзиві.

Також до суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення від 26.02.2025 на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №300/633/25, які зареєстровано в суді 03.03.2025 за вх.№5246/25 (а.с.66-69). Позивач заперечив проти зупинення провадження у справі №300/633/25 до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25, з огляду на наступне.

Як стверджує ОСОБА_1 , позовні вимоги у цій адміністративній справі не стосуються визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року за №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а стосуються відновлення прошеного права особи зі статусом учасника бойових дій та інвалідністю 2 групи внаслідок війни в частині перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум. Просив відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зупинення провадження у справі №300/633/25, а також клопотав про прискорення розгляду справи по суті.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, викладеного у відзиві від 13.02.2025 за №0900-0803-8/8564 на позовну заяву, про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство соціальної політики України.

Розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.02.2025 за №0900-0803-8/8529 про зупинення провадження у справі №300/633/25, врахувавши заперечення на клопотання про зупинення провадження, та дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.

Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС) передбачено підстави з яких провадження у справі підлягає зупиненню.

Так, залежно від характеру підстав для зупинення провадження КАС України вирізняє два види зупинення провадження в справі, а саме імперативне і диспозитивне.

Обов'язкове (диспозитивне) зупинення провадження в справі передбачене тоді, коли в силу прямої вказівки закону суд зобов'язаний зупинити провадження незалежно від свого розсуду і осіб, які беруть участь у справі. Так, обов'язковими є підстави, передбачені частиною 1 статті 236 КАС України.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

З аналізу наведених вище норм права вбачається, що за наявності іншої пов'язаної справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, суд за відсутності об'єктивної неможливості розгляду судової справи зобов'язаний зупинити провадження у своїй справі до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Водночас, у цій статті також міститься застереження про те, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від предмета справи.

З огляду на зазначені вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати:

- чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку, зокрема, адміністративного судочинства;

- чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.

Об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.

Вказаний висновок сформовано Верховним Судом у постанові від 28.09.2021 у справі № 160/4745/20, у постанові від 20.09.2022 у справі № 852/2а-9/21.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 прийнято постанову №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", яка набирала чинності з дня опублікування та застосовується з 1 січня 2025 року (надалі по тексту також - Постанова №1).

Пунктом 1 Постанови №1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року за № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ, що підтверджується матеріалами пенсійної справи №09030006917 - МВС щодо призначення пенсії, протоколами та розрахунками за пенсійною справою і не заперечується сторонами (а.с.33-53).

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області проведено перерахунок пенсії заявника з 01.02.2025, внаслідок якого підсумок пенсії (з надбавками) склав 31 747,48 гривень, втім з перерахунку пенсії за пенсійною справою №0903006917-МВС слідує, що ОСОБА_1 проводиться виплата пенсії в розмірі 26 308,21 гривень.

Підставою для проведення коментованого перерахунку пенсії визначено "перерахунок з 01.01.2025 Державний бюджет України стаття 46 (понижений коефіцієнт).

Пониження суми склало 29 765,28 гривень згідно Постанови №1, деталізація розрахунку пониження суми 29 765,28 гривень згідно Постанови №1 свідчить про наступне застосування коефіцієнтів:

- розрахунок пониження по діапазону 1: 1,0*23610 = 23610 (без пониження в діапазоні

- розрахунок пониження по діапазону 2: 0,50*2361 = 1180,50 (пониження в діапазоні 23610,01 .. 25971 з коефіцієнтом 0,5);

- розрахунок пониження по діапазону 3: 0,4*3784,28 = 1517,71 (пониження в діапазоні 25971,01 .. 30693 з коефіцієнтом 0,4) (а.с.51).

Зі змісту коментованого перерахунку за пенсійною справою №09030006917 - МВС слід виснувати про те, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на підставі розпорядження від 14.01.2015 провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням положень Постанови №1.

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з підстав відмови органу пенсійного забезпечення у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум, встановленого статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" від 19.11.2024 за №4059-ІХ та постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" №1 від 03.01.2025.

Як слідує з відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває справа №320/2229/25 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 за №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 року за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №320/2229/25 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/124810763).

З огляду на вказане, доводи ОСОБА_1 про те, що предмет адміністративної справи №300/633/25 не пов'язаний з результатами розгляду адміністративної справи №320/2229/25, не можуть бути враховані так як дія приписів постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 за №1 та їх застосування у спірних правовідносинах безпосередньо пов'язані із діями та рішеннями відповідача, які вчинені і прийняті у досліджуваному випадку на виконання саме такого рішення Уряду України.

Відтак, клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.02.2025 за №0900-0803-8/8529 про зупинення провадження у справі №300/633/25 є таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про зупинення провадження по адміністративній справі №300/633/25, до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.

Керуючись статтями 237, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 12.02.2025 за №0900-0803-8/8529 про зупинення провадження в адміністративній справі №300/633/25, - задовольнити.

2. Зупинити провадження в адміністративній справі №300/633/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити з 01.01.2025 відповідний перерахунок і виплату пенсії, без застосування коефіцієнтів відповідних сум перевищення десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум, до набрання чинності судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.

Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 256, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Чуприна О.В.