ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" березня 2025 р. справа № 300/1952/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Саламандик Андрій Іванович до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) в інтересах якого діє адвокат Саламандик А.І. (далі - представник позивача) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - третя особа) в якому просить:
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції (від 21.03.2023 №П-480/42-05ЦА/03-2023);
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 25.06.1999 по 01.12.1999 - розрахунку сорок днів за один місяць служби в підрозділах патрульної-постової служби міліції; з 01.12.1999 по 27.08.2003, з 17.12.2003 по 13.01.2004, з 05.08.2010 по 10.04.2013 розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в підрозділах КР та УБНОН; з 29.09.2015 по 04.11.2015 - розрахунку 3 місяці за кожен місяць служби (відрядження) в зоні АТО;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, із зарахуванням вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 25.06.1999 по 01.12.1999 - розрахунку сорок днів за один місяць служби в підрозділах патрульної-постової служби міліції; з 01.12.1999 по 27.08.2003, з 17.12.2003 по 13.01.2004, з 05.08.2010 по 10.04.2013 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в підрозділах КР та УБНОН; з 29.09.2015 по 04.11.2015 - розрахунку 3 місяці за кожен місяць служби (відрядження) в зоні АТО, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», та передати дану довідку про перерахунок вислуги в Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вислуга років позивача у пільговому обчисленні, сформована за періоди з 25.06.1999 по 01.12.1999, з 01.12.1999 по 27.08.2003, з 17.12.2003 по 13.01.2004, з 05.08.2010 по 10.04.2013та з 29.09.2015 по 04.11.2015, підлягає зарахуванню до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії та відповідно до статті 78 Закону України “Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, оскільки норми Закону №2262-ХІІ у поєднанні з положеннями Постанови №393, дають підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат. Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Можливість пільгового обчислення періоду проходження служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України встановлено від 17.07.1992 №393.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.04.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Після відкриття провадження у справі, на підставі частини 13 статті 171 КАС України суддя, ухвалою від 26.05.2023 позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишив без руху та надав позивачу п'ятиденний строк з дня вручення (отримання) копії зазначеної ухвали для усунення недоліків шляхом подання обґрунтованої заяви про поновлення строку на звернення до суду з цим позовом та доказів поважності причин його пропуску.
Ухвалою суду від 16.06.2023 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду та продовжено розгляд справи №300/1952/23.
Відповідач скористався своїм правом подання відзиву на позовну заяву (а.с.96-108). Представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив. У відзиві зазначив, що законних та правових підстав для зарахування позивачу пільгової вислуги років до календарної вислуги років у ДВБ НПУ немає, оскільки статтею78Закону №580-VІІІвстановлено вичерпний перелік видів та категорії служб, які включаються до стажу служби в поліції і пільгова вислуга років в цьому переліку відсутня. Звернув увагу, що ДВБ НПУ не заперечує наявності у позивача пільгової вислуги, однак пільгова вислуга зараховується до вислуги років лише при звільненні зі служби в поліції та при наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. Станом на 24.07.2019 календарна вислуга років позивача становила 21 рік 11 місяців 11 днів, при цьому календарна вислуга років необхідна для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до п. «а'ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'станом на день звільнення позивача (24.07.2019)визначалась у розмірі 24 календарних роки і більше. В зв'язку із наведеним просив суд в задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, скористалось правом на подання пояснення (а.с.129-133).У поясненні зазначила, що для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Просила у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача скористався правом на подання відповіді на відзив (а.с.137-144). У відповіді на відзив зазначив, що приписи Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб'та постанови КМУ від 17.07.1992 за №393 не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугу років від наявності виключно календарної вислуги.Таким чином, вислуга років у пільговому обчисленні підлягає зарахуванню до календарної вислуги років позивача, яка дає право на призначення пенсії та відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.Просив позов задовольнити.
Відповідач правом на подання заперечення на відповідь на відзив не скористався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 КАС України, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено таке.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 14.09.2009, ОСОБА_1 з 25.06.1999 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ Управління МВС України в Івано-Франківській області, а з 07.11.2015 по 24.07.2019 проходив службу в Національній поліції (а.с.28-33).
Відповідно до витягу із послужного списку №0103092, ОСОБА_1 , проходив військову службу в ЗСУ, службу в органах внутрішніх справ та в Національній поліції, займав такі посади:
з 11.05.1994 до 21.03.1996 - ЗСУ, водій в/ч НОМЕР_2 ;
з 25.06.1999 до 01.12.1999 - міліціонер патрульно-постової служби міліції ОР ППСМ Івано-Франківського міського управління УМВС;
з 01.12.1999 до 10.04.2000 - помічник оперуповноваженого оперативно-пошукового відділення Івано-Франківського міського управління УМВС України в Івано- Франківській області;
з 10.04.2000 до 21.07.2000 - помічник оперуповноваженого відділення боротьби з крадіжками з помешкань громадян ОПВ УКР УМВС в Івано- Франківській області;
з 21.07.2000 до 27.08.2003 - помічник оперуповноваженого відділення боротьби зі злочинними проявами пов'язаними з викраденнями та угонами автотранспортними засобами ОПВ УКР УМВС в Івано-Франківській області;
з 27.08.2003 до 17.12.2003 - кінолог взводу охорони за забезпечення діяльності 5-го відділення судово-психіатричної експертизи Львівської обласної психіатричної лікарні, спеціальної окремої роти міліції УМВС України;
з 17.12.2003 до 13.01.2004 - помічник оперуповноваженого ВКР УМВС Івано-Франківського міського управління УМВС України в Івано-Франківській області;
з 13.01.2004 до 22.04.2004 - міліціонер-водій спеціальний окремий взвод міліції для забезпечення безпеки працівників суду, правоохоронних органів, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів сімей та близьких родичів, по охороні установ судових експертиз при УМВС України в Івано- Франківській області;
з 22.04.2004 до 21.07.2004 - міліціонер окремого взводу спеціального підрозділу судової міліції «Грифон» УМВС України в Івано- Франківській області;
з 21.07.2004 до 06.09.2004 - виконуючий обов'язків начальника технічної частини з гаражем - начальник гаража. Прикарпатського юридичного інституту МВС України;
з 06.09.2004 до 18.04.2006 - начальник технічної частини з гаражем - начальник гаража. Прикарпатського юридичного інституту МВС України;
з 18.04.2006 до 03.05.2006 - залишений в розпорядженні Прикарпатського юридичного інституту МВС України;
з 03.05.2006 до 05.08.2010 - начальник технічної частини з гаражем - начальник гаража. Прикарпатського юридичного інституту МВС України;
з 05.08.2010 до 10.04.2013 - старший оперуповноважений БНОН Галицького РВ УМВС України в Івано- Франківській області;
з 10.04.2013 до 01.08.2013 - виконуючий обов'язки начальника Бурштинського МРВ Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області;
з 01.08.2013 до 09.12.2014 - начальник Бурштинського МРВ Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області;
з 09.12.2014 до 07.11.2015 - заступник начальника РВ, начальник кримінальної міліція Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області;
з 07.11.2015 до 09.12.2016 - заступник начальника Галицького ВП Тисменицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області;
з 09.12.2016 до 03.02.2017 - заступник начальника ВП - керівник патрульної поліції Галицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області;
з 03.02.2017 до03.05.2017 - заступник начальника Галицького ВП Тисменицького ВП ГУ НП в Івано-Франківській області;
з 03.05.2017 до 24.07.2019 - оперуповноважений відділу оперативних розробок Івано- Франківського управління ДВБ НП України (а.с.41-55).
Окрім цього, у період 29.09.2015 по 04.11.2015 позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області, що підтверджено довідкою Головного управління МВС України у Луганській області від 03.11.2015 №ВДЗ/11779/А (а.с.27).
Наказом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України №140 о/с від 24.07.2019 «По особовому складу» відповідно до пункту 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» майора поліції ОСОБА_1 (0103092) оперуповноваженого відділу оперативних розробок Івано-Франківського управління з 24.07.2019 звільнено зі служби в поліції (а.с.40).
Відповідно до вказаного наказу №140 о/с від 24.07.2019 станом на час звільнення стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та виплат одноразової грошової допомоги при звільненні зі лужби - 21 рік 11 місяців 11 днів. Вислуга років у пільговому обчисленні - 02 роки 08 місяців 23 дні.
Згідно протоколу за пенсійною справою №0913006878 (НПУ) від 25.07.2019 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 25.07.2019 отримує пенсію по інвалідності, у розмірі 60% грошового забезпечення, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.37).
01.03.2022 позивач звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України із заявою у якій просив - провести перерахунок та зарахувати в календарну вислугу років наявну у нього пільгову вислугу , передбаченунаказом МВС України №895 від 05.12.2011, наказом МВС України №361 від 29.07.2008, наказом МВС України №366 від 01.10.2007 та постановою КМУ №393 від 17.07.1992, наказом МВС України №418 від 30.04.2013, сформовану за період з 25.06.1999 по 01.12.1999 -з розрахунку сорок днів за один місяць служби в підрозділах патрульної-постової служби міліції; з 01.12.1999 по 27.08.2003, з 17.12.2003 по 13.01.2004, з 05.08.2010 по 10.04.2013 -з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в підрозділах КР та УБНОН; з 29.09.2015 по 04.11.2015 -з розрахунку 3 місяці за кожен місяць служби (відрядження) в зоні АТО. Провести перерахунок та зарахувати до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану за період з 25.06.1999 по 01.12.1999 - з розрахунку сорок днів за один місяць служби в підрозділах патрульної-постової служби міліції; з 01.12.1999 по 27.08.2003, з 17.12.2003 по 13.01.2004, з 05.08.2010 по 10.04.2013 - з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в підрозділах КР та УБНОН; з 29.09.2015 по 04.11.2015 - з розрахунку 3 місяці за кожен місяць служби (відрядження) в зоні АТО, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.56).
Листом від 21.03.2023 за №П-480/42- 05ЦА/03-2023 відповідач за результатами розгляду заяви позивача повідомив, що зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років можливо лише за умови надбання такою особою певної кількості календарних років для призначення пенсії, що визначені ст.12 Закону №2262-ХІІ, яка станом на час звільнення позивача зі служби в поліції становить 21 рік 11 місяців 11 днів. Вимоги Закону №2262-ХІІ, не дають підстав для зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років. Також зазначено, що статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено вичерпний перелік видів та категорії служб, які включаються до стажу служби в поліції і пільгова вислуга років в цьому переліку відсутня. Законних та правових підстав для її включення до стажу служби в поліції немає(а.с.57-59).
Не погоджуючись такою відмовою, позивач звернувся із вказаним позовом до суду. Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно зі статтею 78 Закону №580-VIII:
- до стажу служби в поліції зараховуються: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР (п. 1-6 ч.2 ст. 78 Закону №580-VIII).
Відповідно до частини 4 ст. 78 Закону №580-VIII, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Згідно із частиною 1 статті 102 Закону №580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону №2262-ХІІ, особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби (частина 1 статті 2 Закону).
Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
-з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
- з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у постанові від 17 липня 1992 року №393 (далі - Постанова № 393).
Так, підпунктом «г» п. 3 Постанови №393 (в редакції станом на час звільнення зі служби в поліції) передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780«Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України'підпункт "г" п. 3 Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту:«час проходження служби особами рядового і начальницькогоскладу органів внутрішніх справ у підрозділахпатрульної служби запереліком посад і умовами, що визначаються Міністерством
внутрішніх справ».
На виконання вимог постанови КМУ №780 від 20.07.2011, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.12.2011 №895«Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах» затверджено Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, часпроходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів).
Відповідно до п.3 Переліку, затвердженого наказом №895, до посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ упідрозділах патрульної служби міліції, час проходженняслужби на якихзараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів),належить, зокрема, посада «міліціонер».
Враховуючи те, що у період з 25.06.1999 до 01.12.1999 ОСОБА_1 перебував на посадіміліціонера патрульно-постової служби міліції ОР ППСМ Івано-Франківського міського управління УМВС, зазначений період проходження служби на відповідній посаді зараховується на пільгових умовах однин місяць служби за сорок днів, що підтверджено відповідними записами у послужному списку (пункт 11 послужного списку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 року №1497 «Про доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова №1497) пп. «в» п. 3 Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і на умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ».
На виконання вимог Постанови №1497, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 липня 2008 року №361 затверджено Перелік посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця (далі - Наказ №361).
Відповідно до п.2 Наказу № 361 вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у п.2 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності Постановою № 1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до п.3 Переліку, затвердженого Наказом №361, до посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця належить, зокрема, посада «помічник оперуповноваженого».
Отже, оскільки у період з 01.12.1999 до 27.08.2003 а також з 17.12.2003 до 13.01.2004 ОСОБА_1 перебував на посадах помічника оперуповноваженого оперативно - пошукового відділення Івано-Франківського міського управління УМВС України в Івано-Франківській області, помічника оперуповноваженого відділення боротьби з крадіжками з помешкань громадян ОПВ УКР УМВС України в Івано-Франківській області, помічника оперуповноваженого відділення боротьби зі злочинними проявами пов'язаними з викраденнями та угонами автотранспортними засобами ОПВ УКР УМВС України в Івано-Франківській області, помічника оперуповноваженого ВКР УМВС Івано-Франківського міського управління УМВС України в Івано-Франківській області, зазначені періоди проходження служби на відповідних посадах зараховуються на пільгових умовах однин місяць служби за півтора місяця, що підтверджено відповідними записами у послужному списку (пункт 11 послужного списку).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2007 №1144 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» підпункт "в"п. 3 Постанови №393 доповнено абзацом такого змісту:«час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ».
На виконання вимог постанови КМУ №1144 від 19.09.2007, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 01.10.2007 №366затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей,боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьбизі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніхсправ, за якими зараховується час проходженняслужби на пільговихумовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
Згідно пункту 2 Наказу МВС від 01.10.2007 №366, вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовахзараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які
перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року №1144 (1144-2007-п), при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь часпроходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку, затвердженого наказом №366, до посад начальницького складу підрозділів кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця,належить, зокрема, посада «старший оперуповноважений».
Послужним списком ОСОБА_2 , підтверджується, що позивач у період з 05.08.2010 до 10.04.2013 перебував на посадістаршого оперуповноваженого БНОН Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області. Вказана посада передбачена відповідним переліком (наказ МВС України від 01.10.2007 №366).
Проте, суд наголошує, що в подальшому постановою КМУ від 20.07.2011 №780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до п. 3 Порядку № 393, згідно з якими абзаци 21, 23, 24, 26, 27 і 29 підпункту «в» виключено.
Отже, з 27.07.2011 період проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків, боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми не підлягає зарахуванню до вислуги років при призначенні пенсії у пільговому обчислені.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм, тому, реалізація права осіб на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Порядком №393, здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою КМУ від 20.07.2011 №780, оскільки це б суперечило принципу незворотності дії нормативно-правового акту в часі, передбаченого ч. 1 ст. 58 Конституції України.
Враховуючи наведене, а також внесені постановою КМУ від 20.07.2011 №780, зміни до п. 3 Порядку № 393, згідно з якими абзаци 21, 23, 24, 26, 27 і 29 підпункту «в» виключено, то періодперебування ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого БНОН Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області (з 05.08.2010 до 10.04.2013), підлягає зарахуванню з 05.08.2010 до 26.07.2011 з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, що підтверджено відповідними записами у послужному списку (пункт 11 послужного списку).
Відповідно до довідки Головного управління МВС України у Луганській області від 03.11.2015 №ВДЗ/11779/А та послужного списку, ОСОБА_1 у період з 29.09.2015 по 04.11.2015 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області.
Згідно підпункту «а» пункту 3 Постанови №393 (в редакції станом на час звільнення зі служби в поліції) передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 у період з 29.09.2015 по 04.11.2015 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області, зазначений період підлягає зарахуванню на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Ця позиція також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.
Окрім цього, у зазначеній постанові Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала правові висновки, що в цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
Застосовуючи ці приписи до обставин цієї справи, суд зазначає, що періоди проходження позивачем службиз 25.06.1999 до 01.12.1999 на посаді міліціонера патрульно-постової служби міліції ОР ППСМ Івано-Франківського міського управління УМВС, підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах з розрахунку однин місяць служби за сорок днів; з 01.12.1999 до 27.08.2003, з 17.12.2003 до 13.01.2004 на посадах помічника оперуповноваженого оперативно - пошукового відділення Івано-Франківського міського управління УМВС України в Івано-Франківській області, помічника оперуповноваженого відділення боротьби з крадіжками з помешкань громадян ОПВ УКР УМВС України в Івано-Франківській області, помічника оперуповноваженого відділення боротьби зі злочинними проявами пов'язаними з викраденнями та угонами автотранспортними засобами ОПВ УКР УМВС України в Івано-Франківській області, помічника оперуповноваженого ВКР УМВС Івано-Франківського міського управління УМВС України в Івано-Франківській області, підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах з розрахунку однин місяць служби за півтора місяця; з 05.08.2010 до 26.07.2011 на посаді старшого оперуповноваженого БНОН Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області,підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах з розрахунку однин місяць служби за півтора місяця; з 29.09.2015 по 04.11.2015час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах з розрахунку однин місяць служби за три місяці.
Крім того суд наголошує, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон України №2262. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком № 393.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27.06. 2018 у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення №5-рп/2002).
Таким чином, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
За таких обставин, відмова Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції є протиправною, тому для ефективного захисту прав позивача слід зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 25.06.1999 до 01.12.1999 з розрахунку однин місяць служби за сорок днів; з 01.12.1999 до 27.08.2003, з 17.12.2003 до 13.01.2004, з 05.08.2010 до 26.07.2011 з розрахунку однин місяць служби за півтора місяця; з 29.09.2015 по 04.11.2015 з розрахунку однин місяць служби за три місяці. Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , до стажу служби в поліції вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 25.06.1999 до 01.12.1999 з розрахунку однин місяць служби за сорок днів; з 01.12.1999 до 27.08.2003, з 17.12.2003 до 13.01.2004, з 05.08.2010 до 26.07.2011 з розрахунку однин місяць служби за півтора місяця; з 29.09.2015 по 04.11.2015 з розрахунку однин місяць служби за три місяці, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про перерахунок вислуги років.
Підсумовуючи наведене, з врахуванням вищезазначених висновків суду, про відсутність підстав для обчислення періоду служби позивача з 27.07.2011 по 10.04.2013 на посаді старшого оперуповноваженого БНОН Галицького РВ УМВС України в Івано-Франківській області, з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , підлягають частковому задоволенню.
В зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання щодо його розподілу.
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з п.1 ч.3 ст.132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За правилами ч.2 ст.134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно абз.1 ч.3 ст.134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Відповідно до ч.4 ст.134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
При цьому, згідно ч.5 ст.134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно з ч.9 ст.139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Згідно з п.1-2 ч.1ст.19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності є, зокрема:
- надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу представник позивача надав суду договір про надання правової допомоги від 11.01.2023 та попередній розрахунок витрат (а.с.60-62).
Згідно вказаного розрахунку представником позивача визначено суму витрат, які очікує понести позивач - 10 000 грн., та зазначає, що точну суму витрат та документальне підтвердження про витрати буде додатково надано в суд.
Однак, жодних доказів понесення позивачем витрат на правову допомогу на час винесення судом рішення, ні позивачем, ні його представником на адресу суду не подано.
Як наслідок, суд доходить висновку про відсутність на даний час підстав для стягнення на користь позивача витрат на правову допомогу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 , до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 25.06.1999 до 01.12.1999 з розрахунку однин місяць служби за сорок днів; з 01.12.1999 до 27.08.2003, з 17.12.2003 до 13.01.2004, з 05.08.2010 до 26.07.2011 з розрахунку однин місяць служби за півтора місяця; з 29.09.2015 по 04.11.2015 з розрахунку однин місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 , до стажу служби в поліції вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 25.06.1999 до 01.12.1999 з розрахунку однин місяць служби за сорок днів; з 01.12.1999 до 27.08.2003, з 17.12.2003 до 13.01.2004, з 05.08.2010 до 26.07.2011 з розрахунку однин місяць служби за півтора місяця; з 29.09.2015 по 04.11.2015 з розрахунку однин місяць служби за три місяці, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про перерахунок вислуги років.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ), адреса: АДРЕСА_1 ;
відповідач - Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (ідентифікаційний код юридичної особи40116086), адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601;
третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), адреса: вул. Січових Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.