04 березня 2025 року Справа № 280/11940/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вулиця Соборна, будинок, 7а, місто Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802)
третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012),
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій, з урахуванням заяви про виправлення описки у позовній заяві позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незастосування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з застосуванням (урахуванням) положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці, з урахуванням раніше виплачених сум з дати звернення про її призначення - з 26.02.2024.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що при призначенні їй пенсії не враховані норми, передбачені ст. ст.1 та 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VІ, стосовно розміру призначеної пенсії, замість 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, як зазначено у вказаному Законі, до розрахунку взято коефіцієнт стажу тільки 0,41083 (41,08 відсотка), що більше, ніж вдвічі менше належного за Законом. Стверджує, що відповідачем не заперечується наявність у позивачки необхідного пільгового стажу для обчислення пенсії з урахуванням ст. 8 вказаного Закону,15 років підземної роботи додано додатково до страхового стажу, як то визначено в другому реченні ст. 8 Закону № 345- VІ, але інші норми Закону, викладені в першому реченні цієї статті щодо розміру призначеної пенсії 80% від середнього заробітку, відповідачем проігноровані. Вважає такі дії відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовну заяву не визнав. У відзиві від 13.01.2025 вх. № 1331 зазначає, що рішенням № 084150005347 від 24.10.2024 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.“а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» з 26.02.2024. Вказує, що листом управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління від 25.10.2024 № 1100-0303-9/67329 повідомлено головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про виконання рішення суду. Покликається на те, що в рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 04.06.2024 по справі № 280/3404/24 відсутнє зобов'язання щодо здійснення нарахування та виплати пенсії із застосуванням норм ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Крім того, вказує, що позивач із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» не звертався, доказів звернення не надано. Вважає, що підстав для задоволення позову немає.
Третя особа надала пояснення вх. № 3593 від 23.01.2025, в яких вказує, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.06.2024 по справі №280/3404/24 виконувалось саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в результаті чого було прийнято рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 084150005347 від 24.10.2024, яким позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.“а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» з 26.02.2024. Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заяву позивача про призначення пенсії не розглядало та рішення щодо неї не приймало, отже не вчиняло протиправних дій щодо позивача. Зазначає, що зобов'язання щодо розрахунку розміру пенсії позивача з урахуванням ст. 8 Закону України від 02.09.2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», в рішенні суду відсутнє. Враховуючи зазначене, вважає, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.06.2024 по справі № 280/3404/24 Головним управлінням пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконано в повному обсязі згідно із покладеними зобов'язаннями. Вказує, що відповідач, здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, відповідно до вимог статті 19 Конституції України, а отже своїми діями права та законні інтереси позивача не порушили. Просить відмовити у позові.
Ухвалою суду від 30.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/11940/24. Призначено розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/3404/24 від 04.06.2024, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком №1 періоди її роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 28.02.2022, у зв'язку із чим, ризначити ОСОБА_1 з 26.02.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.“а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до прийняття Закону України від 02.03.2015 за №213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із рішенням Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020.
ОСОБА_1 через представника звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо перерахунку пенсії згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VІ.
Листом від 03.12.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/3404/24, позивачу з 26.02.2024 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до прийняття Закону України від 02.03.2015 за №213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із рішенням Конституційного Суду України №1- р/2020 від 23.01.2020 та зараховано до стажу з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 періоди роботи з 18.05.2006 по 14.02.2008 та з 03.06.2008 по 28.02.2022. Вищезазначене рішення суду виконано органом Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку. Зазначає, що надіслане позивачем звернення щодо перерахунку пенсії від 18.11.2024 року підлягає розгляду відповідно до Закону України «Про звернення громадян» №393/96 від 02.10.1996 року. Для проведення перерахунку пенсії, згідно ст.8 Закону №345 рекомендовано подати заяву встановленого зразку.
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо розрахунку пенсії згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та з вимогою вчинити певні дії, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Абзацом 1 частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Абзацом третім частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», який набрав законної сили 16.09.2008 року, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до п. 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно ч. 2 ст. 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія ст. 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що дія Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей, зокрема, й тих, що здійснюють добування уранових руд та інших підземних робіт.
Судом у рішенні від 04.06.2024 по справі № 280/3404/24, яке набрало законної сили встановлена наявність у позивача пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, більш ніж 15 років, отже позивач має право на обчислення розміру пенсії із застосуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд не приймає покликання відповідача на відсутність в рішенні Запорізького окружного адміністративного суду зобов'язання щодо застосування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та на те, що позивач не зверталась із окремою заявою щодо такого перерахунку, оскільки вказані обставини не перешкоджали відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України при призначенні пенсії з урахуванням наявності відповідних документів, що підтверджують право позивача на обчислення розміру пенсії із застосуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд вважає такі доводи відповідача "надмірним формалізмом" з боку відповідача що призвело до порушення прав позивача.
Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 при її призначенні без врахування положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 26.02.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з застосуванням (урахуванням) положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням раніше виплачених сум є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ч. 3 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вулиця Соборна, будинок, 7а, місто Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обчислення пенсії ОСОБА_1 при її призначенні без врахування положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 26.02.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з застосуванням (урахуванням) положень ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. судового збору за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 04.03.2025.
Суддя Л.Я. Максименко