Рішення від 04.03.2025 по справі 260/164/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2025 рокум. Ужгород№ 260/164/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), у якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у зменшенні розміру вже раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 .

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести виплату вже раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 у розмірі 23610,00 гривень (двадцять три тисячі шістсот десять гривень,00 коп.).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, що виникла починаючи з 01 серпня 2024 року.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 січня 20025 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право отримувати щомісячну доплату до пенсії згідно з Постановою №713 та включенням у розрахунок складових пенсії індексацій базового ОСНП за 2022 та 2023 роки та виплати пенсії у розмірі десяти прожиткових мінімумів, тобто 23610,00 гривень, адже фактично перерахунки пенсії позивача після березня 2018 року не проводилися, а звернення до судових органів і прийняті ними рішення були спрямовані не на проведення перерахунку, а на відновлення виплати пенсії з використанням довідок встановленої форми про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та 01.08.2023 року, виданої уповноваженим органом. Тому вважає, що дії Головного Управління Пенсійного Фонду України у Закарпатській області щодо зменшення пенсії на 1500,00 гривень протиправними і безпідставними.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року було відкрито спрощене позовне провадження за вказаною позовною заявою та надано строк учасникам справи для подання заяв по суті справи.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

Відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та вказує, що пенсію позивачу було призначено на підставі подання про призначення пенсії від 02.10.2023 року №874, та документів про грошове забезпечення станом на 02.08.2023 року (грошового атестату №16/08/01 та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 (зі змінами) №16/08/02).

Враховуючи нове грошове забезпечення позивача основний розмір позивача не підлягає індексації відповідно до Постанов №118 та № 168.

Головним управлінням з 29.03.2023 року була помилково нарахована індексація 2022 та 2023 року основного розміру пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168.

З 01.06.2024 року у зв'язку з доопрацюванням Пенсійним фондом України програмного забезпечення в частині реалізації функції розрахунку/перерахунку пенсії у разі зміни грошового забезпечення після 01.01.2022 року Головним управлінням здійснено перерахунок розміру пенсії позивача та приведено її у відповідність до чинного законодавства. Про що позивача було повідомлено листом Головного управління ПФУ у Закарпатській області від 26.11.2024 № 5401- 5322/Л-02/8-0700/24.

З 01.09.2024 року у зв'язку з доопрацюванням Пенсійним фондом України програмного забезпечення в частині реалізації функції розрахунку/перерахунку пенсії у разі зміни грошового забезпечення після 01.01.2022 року позивачу згідно статті 2 Закону № 2262-ХІІ здійснили перахунок пенсії, після звільнення із служби, з урахуванням додаткової вислуги років та з оновленим грошовим забезпечення станом на 02.08.2023 згідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262- XII, новим грошовим забезпеченням станом на нову дату звільнення (02.08.2023).

Отже перерахунок пенсії позивача після повторного звільнення зі служби відповідно до статті 2 Закону № 2262-ХІІ неможливо здійснити без врахування нового грошового забезпечення. Вказує, що розмір пенсії позивача значно підвищився у зв'язку з новим (вищим) грошовим забезпеченням станом на 02.08.2023 року.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 виданого Пенсійним фондом України 05.09.2007 року (а.с.13).

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 у справі №260/8039/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії та здійсненні виплати пенсії, згідно довідки №518/6.3/977 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Адміністрацією Державної спеціальної служби з транспорту Міністерства оборони України з 01 квітня 2019 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої Адміністрацією Державної спеціальної служби з транспорту Міністерства оборони України довідки №518/6.3/977 від 18 листопада 2021 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, з урахуванням виплачених сум.

Вказане рішення набрало законної сили.

Також рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.11.2023 року у справі №260/8096/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити ОСОБА_1 з 01 травня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Вказане рішення набрало законної сили.

Окрім цього, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року по справі № 260/4220/24 (набрало законної сили 19.08.2024) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії із застосуванням обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2024 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У подальшому позивач звертався до відповідача з листами про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з безпідставним її зменшенням.

Відповідачем було надано відповідь на звернення позивача, зокрема, листом від 02.10.2024 №4782-4398/Л-02/8-0700/24 повідомив, що

Як вбачається з матеріалів справи згідно відомостей про перерахунок пенсії позивача від 01.03.2024 підсумок пенсії позивача складав 26454,62 грн, а з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн. Водночас згідно вказаного перерахунку до складових пенсійного забезпечення, окрім іншого, включено індексацію базового ОСНП 2022, індексацію базового ОСНП 2023 та індексацію базового ОСНП 2024.

Згідно відомостей про перерахунок пенсії позивача від 01.09.2024 року встановлено, що підсумок пенсії позивача з надбавками складає 22095,21 грн, як підстава здійснення перерахунку вказано рішення суду. Відповідно до вказаного перерахунку у складових пенсійної виплати відсутні такі складові як індексація базового ОСНП 2022 та індексація базового ОСНП 2023, а також щомісячна доплата відповідно до Постанови №713.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії при її перерахунку позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій, рішень відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1, 2 та 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 713, п.1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Суд вказує, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.11.2023 року у справі №260/8096/23 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити ОСОБА_1 з 01 травня 2022 року нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Разом з тим, як зазначено відповідачем, з 01.09.2024 року у зв'язку з доопрацюванням Пенсійним фондом України програмного забезпечення…..

Водночас, відповідачем не надано суду доказів призначення пенсії з урахуванням нової дати звільнення, разом з тим, судом встановлено, що згідно відомостей від 01.09.2024 року має місце перерахунок пенсії на підставі рішення суду.

Отже, згідно доказів наявних у матеріалах справи встановлено, що відповідачем на виконання чергового рішення суду позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.09.2024 року без урахування доплати у сумі 2000,00 грн.

За правовими висновками Верховного Суду, сформованими в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22, перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз.3 п.1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Такий же висновок зроблений Верховним Судом в постановах від 02.03.2023 в справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 в справі №380/25987/21, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22.

Спір у цій справі стосується також правомірності дій пенсійного органу щодо скасування індексацію основного розміру пенсії з урахуванням коефіцієнтів 1,14 (2022 рік) та 1,197 (2023 рік).

Положеннями ст.64 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 118.

Пунктом 2 Постанови № 118 передбачено установити, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 168.

Пунктом 2 Постанови № 168 передбачено установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 185.

Пунктом 2 Постанови № 185 передбачено установити, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" на 2023 рік зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Відповідно до пп.2 п.22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

В свою чергу п.8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено, що у 2023 році, зокрема, ст.64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, Постановами № 118, № 168, № 185 визначено умови та порядок застосування в тому числі ст.64 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому, Постановами № 118, № 168, № 185 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням індексації, передбаченої Постановами №118 та №168, однак у подальшому відповідач виключив суми індексацій із складових пенсії та припинив їх виплату.

Разом з тим, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність дій щодо виключення вказаних складових пенсійної виплати з загального розміру пенсії позивача.

З огляду на викладене, у спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду безпідставно припинило нарахування та виплату індексації, передбаченої Постановами №118 та №168.

Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку про протиправність, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії згідно Постанови №713 та нарахуванні та виплаті індексації пенсії відповідно до Постанови №118 та №168, а також необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови №713 та з врахуванням індексації на підставі Постанови №118 та №168 та раніше виплачених сум.

Суд вказує, що згідно заявлених позовних вимог позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2024 року. Разом з тим, позивачем не надано суду доказів на підтвердження протиправності дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 01.08.2024 року, водночас як встановлено судом, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.09.2024 року, за результатами якого протиправно зменшено розмір пенсії, відтак суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням висновків суду з 01.09.2024 року.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в нарахуванні та виплаті доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в нарахуванні та виплаті індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.09.2024 року з урахуванням індексації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та раніше виплачених сум.

У задоволенні позову у частині решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору