Постанова від 04.03.2025 по справі 309/689/23

Справа№ 309/689/23

Провадження № 1-кп/309/55/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2025 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області е

в складі: головуючого судді ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

прокурора ОСОБА_3

обвинуваченого ОСОБА_4

адвоката ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Хуст клопотання адвоката ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 12022070000000310 від 31 жовтня 2022 року про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України , -

ВСТАНОВИВ:

До Хустського районного суду Закарпатської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022070000000310від 31 жовтня 2022 року про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.

Органом досудового розслідування ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що він будучи державним службовцем 12 рангу, та 03.01.2013 призначений наказом №2-К на посаду начальника управління Держземагенства у Хустському районі в Закарпатській області.

Положенням про управління Держземагенства у Хустському районі Закарпатської області, що затверджене 21.09.2012 наказом № 44 Державного агентства земельних ресурсів України, частиною 4 визначено, що працівники управління у відповідності до п. 4.11 здійснюють землеустрій відповідно до Закону України «Про землеустрій», у тому числі забезпечують проведення інвентаризації земель, згідно п. 4.14 здійснюють ведення Державного земельного кадастру та отримують інформацію про відведення земельних ділянок, а відповідно до п. 4.15 здійснюють ведення поземельних книг та їх зберігання. Як зазначено, у п. 4.17 вказаного положення, працівники управління, також, створюють, формують та ведуть місцевий фонд документації із землеустрою, відповідно до п. 4.18 здійснюють державну реєстрацію земельних ділянок та державну реєстрацію права власності, права користування земельними ділянками (сервітут), права постійного користування земельними ділянками, а згідно п. 4.21 у межах визначених законодавством беруть участь у погодженні документації із землеустрою.

Крім цього, відповідно до п. 5.8 Положення начальник управління організовує роботу з комплектування, зберігання, обліку та використання архівних документів. Також, згідно з п. 1 частини 10 зазначеного Положення, на начальника управління покладаються обов'язки по здійсненню керівництва управлінням, він несе персональну відповідальність за організацію та результати діяльності, у відповідності до п. З частини 10 начальник, також, організовує та забезпечує виконання управлінням актів законодавства, наказів Мінагрополітики України, доручень Міністра та його заступників, наказів Держземагенства України, доручень Голови Держземагенства та його заступників, наказів Головного управління Держземагенства у Закарпатській області та доручень начальника Головного управління Держземагенства у Закарпатській області.

В той же час, відповідно до п. 10 частини 8 вказаного Положення начальник управління призначає на посади та звільняє з посад державних службовців та працівників Управління, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності ( крім своїх заступників).

У зв'язку з вищенаведеним, ОСОБА_4 , у розумінні п. 1 примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою, як така, що обіймає постійно в органі державної влади посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.

Згідно ст. 1 Закону України «Про землеустрій» (у редакції від 27.07.2013), землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Статтею 2 вищезазначеного Закону, передбачено, що землеустрій у тому числі забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.

Державний фонд документації із землеустрою у відповідності до Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого Постановою КМУ від 17.11.2004 № 1553 (у редакції від 10.10.2012) формується на основі збирання, обробки, обліку матеріалів, отриманих у результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них, для використання їх органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями і громадянами.

Державний фонд складається з Головного фонду документації із землеустрою; регіональних фондів документації із землеустрою - Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя; місцевих фондів документації із землеустрою - адміністративних районів та міст обласного значення.

Місцевий фонд створюється, формується і ведеться районним (міським) відділом (управлінням) земельних ресурсів Держземагенства.

Місцевий фонд призначений для обліку та зберігання документації із землеустрою, проведеного на місцевому рівні.

Відповідно до вимог статей 1, 5, 7 Лісового кодексу України (в редакції від 02.07.2013) усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі. До земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства.

Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.

Згідно ст. ст. 17, 19 Лісового Кодексу України (в редакції від 02.07.2013) право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Згідно частини 5 статті 116 Земельного кодексу України (в редакції від 05.12.2013) земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

У відповідності до п. б ч. 1 статті 186 Земельного кодексу України (в редакції від 05.12.2013) розгляд і затвердження землевпорядної документації проводиться в такому порядку, а саме проекти створення нових землеволодінь і землекористувань після погодження їх у встановленому порядку розглядаються і затверджуються відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

При цьому, у відповідності до ч. 1 ст. 186-1 Земельного Кодексу України (в редакції від 05.12.2013) проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

У відповідності до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» (в редакції від 27.07.2013) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок обов'язково включають серед іншого: довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Так, ОСОБА_4 , начальник управління Держземагенства в Хустському районі Закарпатської області, усупереч вищенаведеним нормативним актам, несумлінно поставився до виконання своїх службових обов'язків та обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, яке виразилося у службовій недбалості, при тому, що у нього була реальна можливість діяти так, як того вимагають інтереси служби за наступних обставин.

У розпорядженні ОСОБА_4 знаходився місцевий фонд документації із землеустрою, затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, також у розпорядженні відділу знаходився Державний акт на право постійного користування землею І-ЗК №000382 від 16.04.1997 виданий Хустському державному лісогосподарському підприємству для ведення лісового господарства. У зв'язку з чим, у ОСОБА_4 була наявна об'єктивна можливість встановити розташування земельної ділянки лісового фонду, яка перебувала у користуванні вказаного підприємства.

Разом з тим, останньому достовірно було відомо, що вилучення земель лісового фонду на той час було заборонено відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008.

Не зважаючи на викладене, ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті, який розташований за адресою: м. Хуст вул. Карпатської Січі, 21, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території с. Шаян, Хустського району, Закарпатської області в урочищі «Ерней лаз» загальною площею 0,27 га. громадянину ОСОБА_6 , проявив необережність при виконанні обумовлених його службовим становищем обов'язків, маючи об'єктивно можливість встановити факт невідповідності проекту вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів та документації із землеустрою, в частині накладення вищенаведеної ділянки на землі Хустського державного лісогосподарського підприємства розміром 0,1163 га. скріпив:

28.01.2014 протягом робочого дня у не встановлений досудовим розслідуванням час, своїми підписами та відтисками печатки управління документ, який є обов'язковою складовою проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в с. Шаян, ур. «Ерней лаз» на території Вишківської селищної ради, Хустського району Закарпатської області за № 33 від 28.01.2014, до якої внесено відомості про віднесення земельних ділянок №1 площею 0.16 га. та №2 площею 0,11 га. загальною площею 0,27 га. під кодом А 01.03 до земель сільськогосподарських, а саме до пасовищ.

- 28.01.2014 протягом робочого дня у не встановлений досудовим розслідуванням час, своїми підписами та відтисками печатки управління документ, який є обов'язковою складовою проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства с. Шаян, ур. «Ерней лаз», до якого внесено відомості про віднесення земельної ділянки загальною площею 0,27 га. під кодом А 01.03 для ведення особистого селянського господарства, землі сільськогосподарського призначення, пасовища, як результат управління Держземагенства в Хустському районі погодило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_6 ;

- 28.01.2014 протягом робочого дня у не встановлений досудовим розслідуванням час, своїми підписами та відтисками печатки управління документи, які є обов'язковою складовою проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність матеріали геодезичних вишукувань збірний кадастровий план та кадастрові плани земельних ділянок, щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства с. Шаян, ур. «Ерней лаз», до якого внесено відомості про віднесення земельної ділянки загальною площею 0,27 га. під кодом А 01.03 для ведення особистого селянського господарства до земель сільськогосподарського призначення, пасовищ.

Як наслідок, 11.02.2014 рішенням № 39 Вишківської селищної ради Хустського району Закарпатської області, з урахуванням вказаних документів від 28.01.2014 Держземагенства у Хустському районі Закарпатської області скріпленої підписом ОСОБА_4 та відтиском печатки очолюваного ним управління, та які є невід'ємною частиною проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, вказаний проект відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 2125355300:03:001:0094 та 2125355300:03:001:0095 затверджено та передано земельну ділянку у приватну власність громадянина ОСОБА_6 .

Згідно висновків експерта, за результатами проведення судових земельно - технічних експертиз, земельна ділянка з кадастровим номером 2125355300:03:001:0094, яка розташована в Закарпатській області Хустського району в с. Шаян, урочище «Ерней Лаз», частково накладається на землі Хустського державного лісогосподарського підприємства, площа накладення становить 0,0786 га. та земельна ділянка з кадастровим номером 2125355300:03:001:0095, яка розташована в Закарпатській області Хустського району в с. Шаян, урочище «Ерней Лаз», частково накладається на землі Хустського державного лісогосподарського підприємства, площа накладення становить 0,0377 га.

Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, несумлінно ставлячись до виконання своїх службових обов'язків, маючи реальну можливість діяти так, як того вимагають інтереси служби, проявив необережність при виконанні обумовлених його службовим становищем обов'язків, усупереч вимог ст.ст. 1, 5, 7, 17, 19 Лісового кодексу України (в редакції від 02.07.2013), ст. ст. 55, 57, 116, 186, 186-1 Земельного кодексу України (в редакції від 05.12.2013), Закону України «Про землеустрій» (у редакції від 27.07.2013), Положення про Державний фонд документації із землеустрою, Положення про управління Держземагенства у Хустському районі в Закарпатській області, затвердженого 21.09.2012 наказом № 44 Державного агентства земельних ресурсів України, не виконав основну функцію територіального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин по державному нагляду у сфері землеустрою, що знаходиться у прямому причинному зв'язку із прийняттям рішення про передачу у приватну власність громадянину ОСОБА_6 земельних ділянок лісового фонду з кадастровими номерами 2125355300:03:001:0094 вартістю 112 528 гривень, площею 0, 16 га та 2125355300:03:001:0095 вартістю 76 219 гривень, площею 0, 11 га, загальною площею 0, 27 га., загальною вартістю 188 744 грн.

Вищенаведеним спричинено шкоду охоронюваним законом державним інтересам в особі ДП «Хустське ЛГ» на вищенаведену суму, що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.

З урахуванням вищевикладеного ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 367КК України за яке передбачено покарання позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

В судовому засіданні адвокат ОСОБА_5 подав суду письмове клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 подане клопотання підтримав, просить його задоволити.

Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечив проти задоволення клопотання обвинуваченого та його захисника.

Дослідивши письмове клопотання, заслухавши думку учасників процесу, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Згідно ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Згідно до ст. 285 ч.1 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках , передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі; 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років 3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини; 4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину; 5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

У відповідності до ст. 12 КК України злочини, передбачений ч.2 ст. 367 КК України , є не тяжким злочином

Органом досудового розслідування ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, який ним вчинено 28 січня 2014 року тобто з дня вчинення ним кримінального правопорушення минуло понад 11 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Враховуючи наведене, суд вважає можливим клопотання задовольнити та звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, оскільки в судовому засіданні встановлено, що з моменту вчинення ним кримінального правопорушення минуло понад 11 років, перебіг строків давності не переривався і не зупинявся, обвинувачений від суду не ухилялася.

Таким чином на даний момент строк давності за вказане кримінальне правопорушення є таким, що минув, а тому у суду відсутні підстави щодо відмови в задоволенні заявленого клопотання.

Цивільний позов у даному кримінальному провадженні не заявлявся.

У кримінальному провадженні наявні процесуальні витрати за проведені експертизи, які підлягають до стягнення з ОСОБА_4 .

Речові доки - відсутні.

Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 285,288 КПК України, ст. 49 КК України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання адвоката ОСОБА_5 та обвинуваченого ОСОБА_4 - задоволити.

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст.367 КК України на підставі ст. 49 КК України у зв'язку з закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Кримінальне провадження № 12022070000000310від 31 жовтня 2022 року про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України - закрити.

Речові докази по справі - відсутні

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Закарпатського НДЕКЦ МВС України витрати на проведення земельно-технічної експертизи № СЕ-19/107-21/2609-ЗТ від 13.04.2021 р. у розмірі 3922 грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Закарпатського НДЕКЦ МВС України витрати на проведення земельно-технічної експертизи № СЕ-19/107-21/2610-ЗТ від 15.04.2021 р. у розмірі 3922 грн. 80 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Закарпатського НДЕКЦ МВС України витрати на проведення земельно-технічної експертизи № СЕ-19/107-21/5622-ОЗ від 13.04.2021 р. у розмірі 2574 грн. 30 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Закарпатського НДЕКЦ МВС України витрати на проведення земельно-технічної експертизи № СЕ-19/107-21/5617-ОЗ від 13.04.2021 р. у розмірі 2574 грн. 30 коп.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Хустський районний суд Закарпатської області протягом семи днів з дня її проголошення.

Суддя Хустського

районного суду: ОСОБА_1