Справа № 308/5375/23
3/308/3199/23
28 лютого 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участі представника Закарпатської митниці ДФС Селеш О., представника особи, що притягається до відповідальності ОСОБА_1 адвокат Марків Р.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого директором товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Груп-М», що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 30.06.2009 року, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.6 ст.470 Митного кодексу України, -
встановив:
Протоколом про порушення митних правил №0240/30500/23 від 15 березня 2023 року стверджується, що ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митного органу як підставу для митного оформлення документів, а саме сертифікату про походження лісоматеріалів та вироблених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій серії ЛВ №819758 від 03 березня 2023, що містять неправдиві відомості щодо кількості товару «круглі лісоматеріали бук» розміром 410 см., та виготовленої з них готової продукції, заявлену в рахунку -фактури №2 від 07 березня 2023 року та пакувальному листі №2 від 07 березня 2023 року.
29 листопада 2024 року представником особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвокатом Марків Р.Б. подане клопотання про повернення начальнику Закарпатської митниці Державної митної служби України протоколу про порушення митних правил №0240/30500/23 від 15. 03.2023 року для доопрацювання матеріалів.
28 лютого 2025 року представником особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвокатом Марків Р.Б. подано заяву про доповнення до клопотання про повернення.
В судовому засіданні 28 лютого 2025 року:
- представник Закарпатської митниці ДФС Селеш О., в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримав у повному обсязі та просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті;
- представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності адвокат Марків Р.Б. підтримав подане ним клопотання та просив повернути матеріали справи на до оформлення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, приходжу до наступних висновків.
У відповідності до статті 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За приписами статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення (частина 1статті 257 МК України).
Частиною 6статті 265 МК України визначено, що декларування товарів, що належать громадянам, може здійснюватися цими громадянами або іншими громадянами, уповноваженими на це власниками зазначених товарів нотаріально посвідченими дорученнями.
Відповідно до частин 1 та 5 статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, та надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у дій декларації.
Частиною 1 ст. 266 Митного кодексу України визначено, що декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого митним Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Частиною 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України).
З матеріалів справи вбачається, що відправником та продавцем вказаного вантажу є ТзОВ «Грін Груп-М», ОСОБА_1 являється директором ТзОВ «Грін Груп-М», а отже є відповідальним за додержання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Таким чином, директор товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Груп-М» ОСОБА_1 являється належною особою декларантом, а тому клопотання адвоката Марків Р.Б., являється таким, що не підлягає задоволенню.
Крім того, суддя звертає увагу, що розгляд справи про порушення митних правил відбувається лише в межах протоколу № 0240/30500/23від 15 березня 2023 року.
Складання протоколу про порушення митних правил є виключно дискреційними повноваженнями праціників Державної митної служби України, а відтак суд не вправі втручатись у вказані повноваження та вказувати осіб відносно яких має бути складений протокол.
Тому суд вважає, що зазначені в клопотанні про направлення матеріалів справи на доопрацювання обставини не відносять до недоліків протоколу про порушення митних правил, а стосуються змісту правопорушення, яке підлягає розгляду по суті відповідно до вищевказаного протоколу.
Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 251, 278 КУпАП, суддя-
постановив:
Відмовити у задоволенні клопотання адвоката Марків Руслана Богдановича про повернення протоколу про порушення митних правил №0240/30500/23 від 15. 03.2023 року для доопрацювання матеріалів.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Дегтяренко К.С.