Справа № 148/290/25
Провадження №3/148/200/25
03 березня 2025 року м. Тульчин
Суддя Тульчинського районного суду Вінницької області Штифурко Л.А., за участю секретаря Лиженко Є.М., прокурора Тульчинської окружної прокуратури Сосновського О., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Стрільники Шаргородського району Вінницької області, громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , працюючої діловодом Шпиківської селищної ради, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом VIII скликання Шпиківської селищної ради та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік лише 20.03.2024, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного вище правопорушення визнала. Зазначила, що була заклопотана на роботі, через що не впевнилась у тому, що вчасно подала декларацію.
Прокурор у судовому засіданні висловив думку, що зібрані у справі докази вказують на наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання декларації особою, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2022 рік. Просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в мінімальному розмірі, так як вона шкодує про вчинене.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 130 від 22.01.2025 (а.с. 1 - 7), роздруківку щодо пошуку декларацій, поданих ОСОБА_1 , з якої вбачається що остання подала декларацію за 2022 рік 20.03.2024 (а.с. 8), копію щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, подану 20.03.2024 о 13:25 год. (а.с. 9-12), лист Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Шпиківської селищної ради від 02.10.2024 №48760-2024 про надання інформації та копій документів (а.с. 13-15), копію листа Шпиківської селищної ради від 16.10.2024 №913/02-14 (а.с. 16), рішення 1 сесії 8 скликання Шпиківської селищної ради № 1 від 24.11.2020, згідно якого ОСОБА_1 обрано депутатом VIII скликання Шпиківської селищної ради (а.с. 17), копію проколу 1 сесії 8 скликання Шпиківської селищної ради № 1 від 25.11.2020 (а.с. 18-21), копію листа Національного агентства з питань запобігання корупції Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (а.с. 23-24), доходжу висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 є депутатом Шпиківської селищної ради, то відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларації відповідно до цього Закону.
За змістом ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п.2-7 Розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
12.10.2023 набрав чинності Закон України від 20.03.2023 №3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану".
На виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.03.2023 №3384-ІХ Національне агентство з питань запобігання корупції підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4, де розяснило, що за загальним правилом до 31.01.2024 публічні службовці подають щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Отже, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024.
Разом з цим, в ході судового розгляду даної справи встановлено, що ОСОБА_1 невчасно подала декларацію осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме лише 20.03.2024. Жодних поважних причин такого несвоєчасного подання в ході судового засідання не встановлено.
Датою вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 20.03.2024 - дата фактичного подання декларації, а виявлено правопорушення 22.01.2025, коли складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до роз'яснень, викладених у листі від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу порушника, ступінь її вини та майновий стан, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, керуючись ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважаю, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 нових правопорушень її слід піддати адміністративному стягненню в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
За змістом ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6 283, 287, 289 КУпАП, суддя,
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 850 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень) (Отримувач коштів:УК у Тульч. р-н./Тульчинськ. р-н./21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37979858, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.) (ЕАП), Рахунок отримувача: UA 368999980313090106000002568.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок), (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити, що відповідно до вимог ст.ст. 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у вказаний строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Вінницького апеляційного суду через Тульчинський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.А.Штифурко