Ухвала від 26.02.2025 по справі 133/2918/23

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

Справа №133/2918/23

Провадження №1-кп/133/48/25

26.02.25 м. Козятин

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

в складі головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

розглядаючи у відкритому підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023025230000146 від 06.08.2023 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України, вирішуючи клопотання про залучення до справи потерпілої,

ВСТАНОВИВ:

До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області 20.09.2023 надійшов вказаний обвинувальний акт.

У підготовчому судовому засіданні прокурор просив призначити справу до судового розгляду. Обвинувачений ОСОБА_4 не заперечував щодо призначення справи до розгляду.

Відповідно до наданої в судовому засіданні копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07.09.2024 потерпілий ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заслухавши прокурора, обвинуваченого, вивчивши обвинувальний акт, суд вважає, що підстав для закриття кримінального провадження не вбачається, обвинувальний акт складено відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства, при його затвердженні прокурором дотримані вимоги закону, підстав для направлення обвинувального акта для визначення підсудності не встановлено, дане кримінальне провадження підсудне Козятинському міськрайонному суду Вінницької області.

Отже, у суду наявні достатні підстави для призначення даного кримінального провадження до судового розгляду.

Крім того в судовому засіданні прокурором порушено питання про залучення до справи потерпілої ОСОБА_6 - матері покійного потерпілого ОСОБА_5 .

За положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 55 КПК України потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

На підставі ч. 3 ст. 55 КПК України потерпілим є також особа, яка не є заявником, але якій кримінальним правопорушенням завдана шкода і у зв'язку з цим вона після початку кримінального провадження подала заяву про залучення її до провадження як потерпілого.

Відповідно до ч. 5 ст. 55 КПК України за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у ч. 1ст. 55 КПК України, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.

У п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 02.07.2004 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілого від злочинів» , зазначено, що у справах про злочини, внаслідок яких сталася смерть потерпілого, права, передбачені частинами 3 і 4 ст. 49 КПК України, мають його близькі родичі. Оскільки п. 11 ст. 32 КПК України містить вичерпний перелік таких родичів (ними є батьки, один із подружжя, діти, рідні брати і сестри, дід, баба, внуки), суди не вправі визнавати потерпілими у цих справах інших осіб.

Потерпілим може бути визнано особу, яка є близьким родичем чи членом сімї особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, у випадках, якщо внаслідок кримінального правопорушення настала смерть особи; - особа перебуває у стані, який унеможливлює подання нею відповідної заяви.

Смерть особи має перебувати у безпосередньому причинному зв'язку із вчиненням кримінального правопорушення. Якщо особа, якій заподіяну шкоду, померла після вчинення кримінального правопорушення, але з інших причин (нещасний випадок, хвороба, самогубство і т.д.), то її близькі родичі чи члени сім'ї не мають права на визнання їх потерпілими.

Кримінально-процесуальний кодекс України допускає можливість відмови у визнанні особи потерпілим. Умовою для цього є наявність очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної в ч. 1 ст. 55 КПК України. «Очевидність та достатність» таких підстав є оціночним поняттям, яке визначається в кожному конкретному випадку, виходячи із обставин кримінального провадження і внутрішнього переконання особи, уповноваженої на визнання потерпілим, і може полягати, зокрема, у такому: - очевидна відсутність події або складу кримінального правопорушення; - відсутність шкоди з боку особи, яка подала відповідну заяву; - очевидна відсутність причинного зв'язку між кримінальним правопорушенням і заподіяною шкодою; - наявність завданої кримінальним правопорушенням шкоди іншого виду, ніж передбачено ч. 1 ст. 55 КПК України (наприклад, заподіяння особі моральної шкоди як представнику певної частини суспільства; заподіяння моральної шкоди юридичній особі); - неможливість визнання потерпілим конкретної особи, виходячи з кримінально-правової характеристики кримінального правопорушення.

При визначенні шкоди, як підстави для визнання особи потерпілим, необхідно виходити із того, що шкода має бути безпосередньо спричинена особі кримінальним правопорушенням.

Як видно з обвинувального акта, ОСОБА_6 будь якої шкоди завдано не було, оскільки кримінальне правопорушення, згідно обвинувального акту, було вчинено лише щодо її сина, який загинув захищаючи суверенітер України, а не в результаті правопорушення, інкримінованого ОСОБА_4 ..

На підставі викладеного суд прийшов до висновку про відмову у залученні до справи у якості потерпілої ОСОБА_6 .

Керуючись ст. ст. 314-316 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у клопотанні прокурора про залучення до справи у якості потерпілого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Закрити підготовче засідання у справі та призначити судовий розгляд у справі на 03.03.2025. об 11:10.

Розгляд кримінального провадження здійснювати у відкритому судовому засіданні суддею одноособово.

В судове засідання викликати учасників судового розгляду.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали буде проголошено 27.02.2025 о 13:00.

Суддя ОСОБА_7

Попередній документ
125567293
Наступний документ
125567295
Інформація про рішення:
№ рішення: 125567294
№ справи: 133/2918/23
Дата рішення: 26.02.2025
Дата публікації: 06.03.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти життя та здоров'я особи; Умисне легке тілесне ушкодження
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (03.03.2025)
Дата надходження: 20.09.2023
Розклад засідань:
14.11.2023 11:00 Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
17.04.2024 10:15 Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
11.09.2024 10:10 Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
26.02.2025 13:10 Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
03.03.2025 11:10 Козятинський міськрайонний суд Вінницької області