Справа № 758/2722/25
3/758/1987/25
Категорія 307
04 березня 2025 року cуддя Подільського районного суду м.Києва Денисов О. О. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1
До Подільського районного суду м. Києва надійшов протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. Згідно протоколу від 21 лютого 2025 року серії ВАВ №584879 особі інкримінується вчинення домашнього насильства фізичного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: вчинив сварку в ході якої почав її бити по обличчю, чим саме зламав ніс та вибив декілька зубів.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, додані до нього матеріали, дослідивши письмові пояснення та зауваження по суті справи вважаю, що матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають направленню на доопрацювання з наступних підстав.
У відповідності до ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи та чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
До протоколу долучено висновок експертного дослідження №041-226-2025, у висновках якого заначено, що відсутність медичної документації, в тому числі результатів додаткових досліджень ОСОБА_2 , не дозволяє судити про характер та ступінь тяжкості її тілесних ушкоджень, згідно п.п. 4.13.1; 4.13.4 «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», затверджених Наказом МОЗ України» №6 від 17.01.1995, погоджених з Міністерством внутрішніх справ України, Генеральною прокуратурою України, Верховним судом України, Службою безпеки України.
Крім цього, згідно повідомлення за підписом завідувача відділу судово-медичної експертизи живих осіб ОСОБА_3 , адресованому начальнику Подільського УП ГУНП у м. Києві, у графі: «за результатами дослідження (обстеження) встановлено: наявність тілесних ушкоджень», міститься позначка, навпроти слова «так», що в подальшому виключає наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки, адміністративна відповідальність настає за умови вчинення домашнього насильства, фізичного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно ч. 2 ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства) відрізняється від кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 125 КК України (умисне легке тілесне ушкодження) саме наслідками. При цьому, за диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, як адміністративне правопорушення розглядається лише те домашнє насильство, що не спричинило тілесні ушкодження, однак внаслідок якого, була завдана шкода фізичному здоров'ю.
В матеріалах справи, що надійшла до суду, відсутня постанова про закриття кримінального провадження та не вказано характер завданих тілесних ушкоджень.
За таких умов неможливо вирішити питання про притягнення до адміністративної відповідальності за наданими матеріалами за ч.1 ст.173-2 КУпАП, а кримінальне провадження можливе лише за заявою потерпілої про його реєстрацію, що також відсутня в наданих суду матеріалах.
Таким чином, матеріали справи підлягають поверненню органу, який їх направив, для доопрацювання (дооформлення).
Враховуючи викладене та керуючись ст. 245,256,278,280 КУпАП, суд,-
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Подільського управління поліції ГУНП у м. Києві для доопрацювання (дооформлення), з підстав наведених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. О. Денисов