Ухвала від 21.02.2025 по справі 758/1711/25

Справа № 758/1711/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2025 року м. Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі судді Гребенюка В.В., розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Подільського районного суду міста Києва з заявою, заінтересована особа Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення.

Ухвалою Суду від 10.02.2025 позовну заяву залишено без руху.

19.02.2025 року на виконання Ухвали суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану.

Тобто, у порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності такого юридичного факту або стану, і факт або стан, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

Під спором про право необхідно розуміти певний стан суб'єктивного права; спір є суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін, спір поділяється на матеріальний і процесуальний. Таким чином, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов'язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням наявності суб'єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають у реалізації такого права.

Заявник просить суд:

- встановити факт, що має юридичне значення, а саме, встановити факт приналежності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до німецької національності;

- встановити факт неправильності актового запису про шлюб №17 від 01 травня 1981 року згідно «Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб» №00023665689 від 14.08.2019 р. в частині вказівки національності ОСОБА_2 ) Лео «українка» замість «німкеня» та зобов'язати Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести зміни до цього актового запису шляхом визначення у графі «національність» ОСОБА_2 ) Лео «німкеня» замість «українка»;

- встановити факт неправильності актового запису про народження №71 від 05.12.1981 р. згідно свідоцтва про народження від 05.12.1981 р. серії НОМЕР_1 в частині вказівки національності ОСОБА_2 ) Лео «українка» замість «німкеня» та зобов'язати Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести зміни до цього актового запису шляхом визначення у графі «національність» ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) «німкеня» замість «українка».

Положеннями частин першої третьої статті 49 ЦК України

визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (надалі за текстом - Правила).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та в яких зазначено про можливість оскарження його у судовому порядку.

Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 розділу ІІ Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, постанова адміністративного суду.

Отже, з метою вирішення вимог по суті цієї заяви, судом буде досліджуватись питання щодо неправильності актового запису та питання, при тому, що актовий запис про народження №71 від 05.12.1981 не визнаний судом недійсним.

Так, суд звертає увагу заявниці, що органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін, тобто за результатами вирішення спору про право.

Підсумовуючи викладене вище, суд вбачає спір про право, який має розглядатися в позовному провадженні за участю сторін провадження, а відтак, наявні підстави для залишення заяви без розгляду.

Крім того, щодо вимоги про визначення національності заявниці, суд зазначає, що така вимога не підлягає розгляду в судовому порядку взагалі.

Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Оскільки під час розгляду справи у порядку окремого провадження виник спір про право, суд доходить до висновку про наявність підстав для залишення заяви без розгляду.

Керуючись положеннями ст. ст. 19, 260, 293 та 294 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без розгляду;

Роз'яснити заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах;

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя В.В. Гребенюк