01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
"19" листопада 2010 р. Справа № 19/147-10/8
Господарський суд Київської області в складі судді Скутельника П.Ф., при секретарі Балик О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника військового прокурора Центрального регіону України в інтересах держави в особі: 1) Міністерство оборони України, ідентифікаційний код: 0034022, місцезнаходження: 03168, м.Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, та 2) Центральне територіальне управління капітального будівництва Міністерства оборони України, ідентифікаційний код: 34578571, місцезнаходження: 03049, м.Київ, пр-т Повітрофлотський, 28-А,
до відповідача: відкрите акціонерне товариство «Промислово-будівельна група «Антарес», ідентифікаційний код: 14314274, місцезнаходження: 08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Соборна, 72,
про визнання договору недійсним
за участю представників сторін:
прокурор: Хруленко О.В., який діє на підставі посвідчення від 23.07.2007 року;
від позивача - 1: юрисконсульт відділу правової та претензійної роботи Центрального територіального управління капітального будівництва Міністерства оборони України Коваль О.Б., який діє на підставі довіреності від 26.01.2010 року за №220/140/д та головний спеціаліст відділу правового забезпечення фінансово-економічної діяльності правового департаменту Міністерства оборони України Порайко А.М., який діє на підставі довіреності від 13.11.2009 року за №220/422/д;
від позивача - 2: юрисконсульт відділу правової та претензійної роботи Центрального територіального управління капітального будівництва Міністерства оборони України Коваль О.Б., який діє на підставі довіреності від 20.01.2010 року за №10/3 та Салій В.В., який діє на підставі довіреності від 14.04.2010 року б/н;
від відповідача: Шабанова І.В., яка діє на підставі довіреності від 14.01.2010 року за №9, -
Обставини справи:
16.07.2010 року до господарського суду Київської області надійшла позовна заява заступника військового прокурора Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (далі за текстом: Позивач - 1) та Центрального територіального управління капітального будівництва Міністерства оборони України (далі за текстом: Позивач - 2) до відкритого акціонерного товариства «Промислово-будівельна група «Антарес»(далі за текстом: Відповідач) про визнання договору недійсним.
Позивачі свої вимоги обґрунтовують тим, що під час укладення договору на пайову участь у будівництві житла від 19.12.2008 року за №227/ДБ-297Д (далі за текстом: Договір) Відповідачем порушено загальні вимоги через недотримання вимог до істотних умов, які є необхідними для чинності такого правочину, внаслідок чого він підлягає визнанню недійсним. Прокурор визначив ціну позову в сумі 18241553,30 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.07.2010 року порушено провадження у справі №19/147-10.
Розпорядженням в.о. голови господарського суду Київської області Наріжного С.Ю. від 22.09.2010 року в зв'язку із закінченням повноважень судді Карпечкіна Т.П. справу №19/147-10 для подальшого розгляду передано судді Скутельнику П.Ф., який її 24.09.2010 року прийняв до провадження, присвоївши останній №19/147-10/8 та призначив до розгляду на 05.10.2010 року.
05.10.2010 року в засідання з'явилися прокурор, Позивачі -1, -2 та Відповідач. Прокурор та Позивачі -1 та -2 дали свої пояснення у справі, позов підтримали і просили його задовольнити в повному обсязі. Відповідач дав свої пояснення, позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити в повному обсязі. Проте, сторони не надали суду документів, витребуваних у них ухвалою від 24.09.2010 року. У зв'язку з цим ухвалою господарського суду Київської області від 05.10.2010 року розгляд справи відкладено на 14.10.2010 року.
14.10.2010 року в засідання з'явилися прокурор, Позивачі -1 та -2. Прокурор та Позивачі -1 та -2 дали свої пояснення у справі, позов підтримали і просили його задовольнити в повному обсязі. Відповідач не з'явився, про причини неявки не повідомив, витребуваних ухвалами від 24.09.2010 року та від 05.10.2010 року документів суду не надав. У зв»язку з цим ухвалою господарського суду Київської області від 14.10.2010 року розгляд справи відкладено на 21.10.2010 року.
21.10.2010 року в засідання з»явилися Позивачі -1 та -2. Позивачі -1 та -2 дали свої пояснення у справі, позов підтримали і просили його задовольнити в повному обсязі. Прокурор та Відповідач не з»явилися, про причини неявки не повідомили. Через потребу витребування додаткових доказів у вигляді документів розгляд справи відповідно до ухвали господарського суду Київської області від 21.10.2010 року відкладено на 04.11.2010 року.
04.11.2010 року в засідання з»явилися прокурор, Позивачі -1 та -2. Прокурор та Позивачі -1 та -2 дали свої пояснення у справі, позов підтримали і просили його задовольнити в повному обсязі. Відповідач не з»явився, про причини неявки не повідомив, витребуваних ухвалами від 24.09.2010 року, від 05.10.2010 року, від 14.10.2010 року та від 21.10.2010 року документів суду не надав. У зв'язку з цим ухвалою господарського суду Київської області від 04.11.2010 року розгляд справи відкладено на 19.11.2010 року.
19.11.2010 року в засідання з»явилися Позивачі -1 та -2. Позивачі -1 та -2 дали свої пояснення у справі, позов підтримали і просили його задовольнити в повному обсязі. Прокурор та Відповідач не з»явилися. Відповідач про причини неявки не повідомив, витребуваних ухвалами від 24.09.2010 року, від 05.10.2010 року, від 14.10.2010 року, від 21.10.2010 року та від 04.11.2010 року документів суду не надав. У зв»язку з цим спір розглядався за наявними у справі матеріалами, після дослідження яких та врахування раніше наданих пояснень представників сторін, суд видалився до нарадчої кімнати для прийняття рішення у справі, оголошення якого призначено на 19.11.2010 року.
Згідно з роз'ясненнями президії Вищого арбітражного суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України»від 18.07.1997 року за №02-5/289 особи, що беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження по справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарський судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи надані сторонами пояснення та матеріали справи, які є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов за наявними у справі матеріалами, згідно з вимогами ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представників Позивачів -1, -2, Відповідача та дослідивши подані докази, суд -
військовою прокуратурою Центрального регіону України проведено перевірку щодо законності закупівлі Міністерством оборони України квартир для військовослужбовців, за наслідками якої встановлено наступне.
Згідно ст. 1 Закону України “Про Збройні Сили України” - збройні сили України це військова державна структура, що призначена для збройного захисту суверенітету, незалежності, територіальної цілісності і неподільності України.
Вказаний Закон у ст. 3 передбачає, що безпосереднє керівництво збройними силами України здійснює Міністерство оборони України, яке є Центральним органом військового державного управління та Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони держави та військового будівництва, керівництво збройних сил України, їх мобілізаційну і бойову готовність та підготовку до виконання покладених на них завдань.
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про Збройні Сили України”, збройні сили України утримуються виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921 у п. 2 передбачає, що процедури закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, розпочаті до дати набрання чинності цією постановою, завершуються відповідно до цієї постанови.
Згідно із пунктами 5, 93 «Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, це Положення (далі за текстом: Положення) застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) становить не менше ніж 100 тис. гривень, а робіт - 300 тис. гривень. Державний нагляд (контроль) у сфері закупівель у межах їх повноважень здійснюється правоохоронними органами.
Вказане Положення у пунктах 3, 4 передбачає, що предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з підпунктами 15 і 22 пункту 2 цього Положення та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016-97 за показником п'ятого знака (класифікаційне угруповання "категорія") із зазначенням у дужках конкретної назви товару чи послуги. При цьому замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками шостого і дев'ятого знаків Класифікатора (класифікаційні угруповання "підкатегорія" і "тип"). Визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником відповідно до підпункту 17 пункту 2 цього Положення на основі Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000, а також Відомчих будівельних норм ВБН Г.1-218-182:2006 "Класифікація робіт з ремонтів автомобільних доріг загального користування". Об'єктом будівництва є кожна відокремлена будівля (виробничий корпус або цех, склад, житловий будинок тощо) чи споруда (міст, тунель, платформа, дорога тощо) з усіма улаштуваннями (галереями, естакадами тощо), монтаж устаткування, меблів, інвентарю, підсобних та допоміжних пристроїв, що є невід'ємними від неї, а також за потреби з інженерними мережами, які прилягають до неї. На будівництво об'єкта повинен бути складений окремий проект і кошторис або кошторисний розрахунок (об'єктний кошторис або об'єктний кошторисний розрахунок).
Це ж Положення у підпунктах 15, 17, 22 пункту 2 передбачає, що послуги - це будь-яка закупівля, крім товарів і робіт, включаючи підготовку спеціалістів, забезпечення транспортними засобами та засобами зв'язку, освоєння технологій, наукові дослідження, медичне та побутове обслуговування, поточний ремонт, а також консультаційні послуги. Роботи - це будь-яка діяльність, пов'язана з проектуванням, будівництвом нових, розширенням, реконструкцією, капітальним ремонтом та реставрацією існуючих об'єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, технічним оснащенням діючих підприємств, утилізацією боєприпасів, а також супровідні послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші, якщо вартість виконання зазначених послуг не перевищує вартості самого будівництва. Товари - продукція, об'єкти будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому, газоподібному стані, включаючи електроенергію, а також послуги, пов'язані з поставкою товарів, якщо їх вартість не перевищує вартості самих товарів;
Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, у підпунктах 5, 16 пункту 2 передбачає, що договір про закупівлю - це договір, який укладається між замовником і учасником за результатами процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари, в тому числі на умовах лізингу, за державні кошти. Предмет закупівлі - це визначені замовником (за обсягом, номенклатурою або місцем поставки товару (виконання робіт, надання послуг) товари, роботи чи послуги, на які в межах єдиної процедури закупівлі дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції, внесені на переговорах при застосуванні процедури закупівлі в одного учасника.
Дане Положення у підпунктах 19, 21 пункту 2 передбачає, що тендерна документація - це документи, що готуються замовником та безоплатно передаються в установленому порядку особам на відповідний запит для підготовки ними тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі або його частини. Тендерна пропозиція - це пропозиція щодо певного предмета закупівлі або його частини (лота), яка готується та подається замовнику особою, що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі, в порядку, передбаченому цим Положенням і тендерною документацією.
Відповідно до вимог пункту 8 Положення, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється за такими принципами: - максимальна економія та ефективність; - добросовісна конкуренція серед учасників; - відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі; - недискримінація учасників; - об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; - запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно із вимогами пункту 18 Положення, для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет. Склад тендерного комітету та положення про нього затверджуються замовником. Керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова, який призначається рішенням замовника та є особою, що має право на підписання договорів про закупівлю. Голова тендерного комітету організовує його роботу і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій. Рішення тендерного комітету оформляється протоколом, який підписують усі члени тендерного комітету.
Крім того, Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, у пунктах 24, 25, 28 передбачає, що замовник може вимагати від учасника подання інформації, що підтверджує відповідність учасника таким кваліфікаційним вимогам: - наявність коштів, обладнання і працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; - балансова вартість активів; - фінансовий обіг; - досвід у виконанні аналогічних договорів; - сплата податків і зборів (обов'язкових платежів); - провадження учасником підприємницької діяльності відповідно до положень його статуту; - відсутність підстав для відмови в участі в торгах, передбачених цим Положенням. Кваліфікаційні вимоги передбачаються замовником у тендерній документації чи інших документах, пов'язаних з поданням тендерних чи кваліфікаційних пропозицій. Замовник має право провести попередню кваліфікацію учасників. Інформація про проведення попередньої кваліфікації учасників обов'язково повинна містити: - найменування та адресу замовника; - вид, кількість товарів та місце їх поставки, вид і місце виконання робіт або надання послуг; - строки поставки товарів (виконання робіт, надання послуг); - вимоги, яким повинен відповідати учасник; - місце та кінцевий строк подання заявок на участь у попередній кваліфікації учасників; - інші відомості, що обґрунтовано вимагаються замовником. Замовник зобов'язаний відхилити тендерну або кваліфікаційну пропозицію у разі, коли учасник подав недостовірну інформацію про його відповідність установленим кваліфікаційним вимогам або учасник не відповідає установленим кваліфікаційним вимогам.
Також, Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, у пункті 61 передбачає, що замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли: - учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим у тендерній документації; - учасник не подав документального підтвердження того, що він є вітчизняним виробником або його представником, дилером, дистриб'ютором.
Міністерством оборони України 12.12.2008 року проведено тендер з приводу закупівлі квартир в порядку пайової участі в регіонах України, за результатами якого переможцем торгів визнано відкрите акціонерне товариство «Промислово-будівельна група «Антарес», про що тендерним комітетом Міністерства оборони України складено протокол від 12.12.2008 року за № 209, згідно якого ВАТ “Промислово-будівельна група ”Антарес” визнано переможцем та акцептовано тендерну пропозицію останнього за № 25 по лоту № 11.
Вказаний тендер проводився відповідно до вимог тендерної документації, затвердженої 27.10.2008 року, на виконання пунктів 2, 18 Положення, головою тендерного комітету Міністерства оборони України щодо організації та проведення процедур закупівель товарів і робіт з будівництва (реконструкції), директором департаменту будівництва Міністерства оборони України Амосовою Т.В.
Зазначена тендерна документація містить в собі інструкцію учасникам торгів (далі за текстом: Інструкція), згідно п.п.1.1.2., 1.1.3 якої учасники торгів повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним у даній інструкції та додатках до неї. Документи, що подаються учасником до тендерного комітету, повинні чітко відображати шляхи реалізації ним передачі квартир за пайовою участю, інформацію про його організаційні, технічні можливості виконання тендерних пропозицій, та про те, що учасник торгів є власником предмету закупівлі у випадку придбання квартир в порядку пайової участі у будівництві житла.
Крім того, дана Інструкція у п.6.1. передбачає, що тендерна пропозиція учасника повинна включати, зокрема: - документи та інформацію, які підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника; - документи про реєстрацію в бюро технічної інвентаризації; - терміни виконання постачання квартир, графіки будівництва при придбанні житла в порядку пайової участі (терміни проведення робочих та державних приймальних комісій, реєстрації в бюро технічної інвентаризації); - документи, які підтверджують права власності на квартири та витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно, або незавершеного будівництва при придбанні житла в порядку пайової участі; - правовстановлюючі та дозвільні документи учасника, рішення місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про відведення земельної ділянки під будівництво, дозволи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, висновок комплексної державної експертизи проектно-кошторисної документації та рішення про її затвердження (при придбанні житла в порядку пайової участі у будівництві); - інші документальні матеріали, які повинні бути оформленні та поданні учасником у складі тендерної пропозиції згідно з цією тендерною документацією.
Також, Інструкція у п. 17.1. передбачає, що замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, якщо: - учасник не відповідає кваліфікаційним вимогам; - тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації; - учасник відмовився надати підтвердження відповідності його кваліфікаційним вимогам, встановленим у тендерній документації; - замовник отримав достовірну інформацію щодо невідповідності учасника кваліфікаційним вимогам чи надав у тендерній пропозиції будь-яку недостовірну інформацію.
Інструкція містить в собі Додаток 2 про перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника, згідно п.п.1.6., 5.1. якого учасник зобов'язаний подати комітету документи, зокрема: - організаційно-функціональну структуру організації; - завірені копії фінансового звіту за два попередні роки («Баланс», «Звіт про фінансові результати»).
Додаток 4 до Інструкції містить в собі відомості про перелік документів, які вимагаються комітетом від учасника торгів, згідно п. 3. якого учасник зобов'язаний подати комітету документи, зокрема: - нотаріально завірена копія рішення міської державної адміністрації щодо будівництва; нотаріально завірена копія дозволу інспекції державного архітектурно будівельного контролю на будівництво; - нотаріально завірена копія рішення місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про відведення земельної ділянки під будівництво; - нотаріально завірену копію позитивного висновку комплексної державної експертизи проектно-кошторисної документації та рішення про її затвердження.
Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, у пункті 84 передбачає, що договір про закупівлю укладається у письмовій формі відповідно до положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від умов тендерної (цінової) пропозиції учасника - переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не повинні змінюватися після підписання договору до повного виконання зобов'язань сторонами, крім коригування ціни договору підряду в будівництві відповідно до будівельних норм.
Згідно з ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Цивільним кодексом України у ч. 2 ст. 202 закріплено, що правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).
Згідно з вимогами ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Цей же Кодекс у п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ст. 203 передбачає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до п. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Пунктом 1 статті 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з п. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно положень ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Також, Цивільний кодекс України у ч. 2 п. 3 ст. 6 передбачає, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Крім того, Цивільний кодекс України в п. 6 ст. 4 передбачає, що цивільні відносини регулюються однаково на всій території України.
Цивільний кодекс України в п.п. 1, 2 ст. 640 передбачає, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Цей же Кодекс в п. 1 ст. 641 передбачає, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до п. 2 ст. 180 Господарського кодексу України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Відповідно до п. 3 ст. 180 Господарського кодексу України, при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
У відповідності із п.п. 4, 6, 7 ст. 180 Господарського кодексу України, умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
19.12.2008 року на підставі рішення тендерного комітету Міністерства оборони України між Міністерством оборони України в особі Центрального територіального управління капітального будівництва та ВАТ “Промислово-будівельна група “Антарес” укладено договір на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-297Д (далі за текстом: Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, метою Договору є забезпечення житлом безквартирних військовослужбовців Збройних Сил України, яке здійснюється за рахунок Державного бюджету України, шляхом пайової участі Міністерства оборони України у спорудженні забудовником житлового будинку у м. Васильків Київської області по вул. 1-го Травня, 12, (далі за текстом: об'єкт).
Згідно з умовами п. 1.3. Договору Відповідач зобов'язався збудувати та передати у власність Позивача у термін до 01.09.2009 року 59 квартир об'єкту, відповідно до адресного переліку квартир, загальною площею 3107,59 кв.м.
В ході розгляду справи встановлено, що Договір укладений з грубим порушенням вимог ст.ст. 179, 180 Господарського кодексу України, ст.ст. 203, 229, 627, 628, 638, 641 Цивільного кодексу України, пунктів 2, 8, 18, 19, 21, 24, 25, 28, 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, та пунктів 1, 2, 4, 6, 17 Інструкції, в зв'язку з тим, що при вчиненні цього правочину не дотримано обов'язкових вимог Закону щодо досягнення згоди з приводу всіх істотних умов, які встановленні в якості обов'язкових для категорії таких угод з метою забезпечення їх дійсності через те, що однією із істотних умов була встановлена законом вимога щодо наявності наступних документів та відомостей у документарній формі у Відповідача:
- правовстановлюючих документів, зокрема з приводу прав на ділянку, на якій здійснюється будівництво, та на незавершений будівництвом об'єкт у вигляді багатоквартирного житлового будинку;
- дозволів інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт;
- проектно-кошторисної документації;
- висновку комплексної державної експертизи проектно-кошторисної документації та рішення про її затвердження;
- визначаючої організаційно-функціональну структуру організації, організаційні та технічні можливості виконання тендерних пропозицій;
- відображаючи шляхи реалізації учасником тендеру передачі квартир за пайовою участю та про те, що учасник торгів є власником предмету закупівлі у випадку придбання квартир в порядку пайової участі у будівництві житла;
- завірена копія фінансового звіту за два попередні роки до проведення тендеру («Баланс», «Звіт про фінансові результати»);
- встановлюючи терміни проведення робочих та державних приймальних комісій, реєстрації в бюро технічної інвентаризації;
- витяг з держаного реєстру з приводу наявності майнових прав на незавершений будівництвом житловий будинок при придбанні житла в порядку пайової участі;
- позитивні висновки комплексної державної експертизи по проекту житлового будинку у м.Васильків Київської області по вул. 1-го Травня, 12, з приводу наявності яких у Відповідача добросовісно помилялися Позивачі та при відсутності яких учасник - Відповідач є таким, який не відповідає кваліфікаційним вимогам замовника за Договором і пропозиція якого не могла бути акцептована.
Крім того, відповідно до ст. 29 Закону України “Про планування і забудову територій”, дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
За повідомленням Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Київської області у формі листа від 12.08.2009 року за № 7/10-1633, Відповідач 03.09.2008 року до підписання Договору за № 227/ДБ-297Д розпочав будівництво об'єкту без одержання дозволу на виконання будівельних робіт. У зв'язку з цим Відповідачу було винесено Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Київської області припис про припинення будівництва об'єкту до отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до вимог п.п. 2, 6 Постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи” від 31.10.2007 року за № 1269, проекти будівництва підлягають незалежно від джерел фінансування обов'язковій комплексній державній експертизі. Під проектами будівництва слід розуміти проектну документацію, розроблену для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будинків, споруд, технічного переоснащення об'єктів виробничого призначення.
Пункт 7 Постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи” від 31.10.2007 року за № 1269 встановлює, що за програмами і проектами, що реалізуються із залученням коштів Державного бюджету України, коштів державних підприємств, установ та організацій, комплексна державна експертиза проводиться у повному обсязі відповідно до ст. 15 Закону України “Про інвестиційну діяльність”.
Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України “Про інвестиційну діяльність”, державна експертиза інвестиційних програм і проектів будівництва здійснюється на засадах організаційної єдності спеціалізованою державною експертною організацією центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури “Укрдержбудекспертиза” та її місцевими підрозділами за участю експертних підрозділів організацій - співвиконавців комплексної державної експертизи.
Судом встановлено, що за повідомленнями ДП «Укрдержбудекспертиза»у формі листа від 10.08.2009 року за № 2017 та Філії ДП «Укрдержбудекспертиза»у Київській області «Київоблдержбудекспертиза»у формі листа від 27.07.2009 року за № 700, адресованих Центральному територіальному управлінню капітального будівництва Міністерства оборони України, Відповідачу позитивних висновків комплексної державної експертизи по проекту житлового будинку у м.Васильків Київської області по вул. 1-го Травня, 12, не надавалося.
Згідно із листом Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 10.06.2009 року за № 22/4-3324, затвердження проектів будівництва житлового будинку у м.Васильків Київської області по вул. 1-го Травня, 12, та надання в подальшому дозволу на виконання будівельних робіт можливе лише за умови отримання Відповідачем позитивного комплексною висновку державної експертизи.
Одночасно судом за наслідками вивчення матеріалів тендерної документації, затвердженої 27.10.2008 року головою тендерного комітету Міністерства оборони України щодо організації та проведення процедур закупівель товарів і робіт з будівництва (реконструкції), та матеріалів перевірки, яка проведена органами прокуратури та копія яких додана до позовної заяви при поданні останньої в суд, встановлено що Позивачі добросовісно помилялися щодо наявності у Відповідача наступних документів та інформації у документарній формі:
- правовстановлюючих документів, зокрема з приводу прав на ділянку, на якій здійснюється будівництво, та на незавершений будівництвом об'єкт у вигляді багатоквартирного житлового будинку;
- дозволи державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт;
- проектно-кошторисна документація;
- висновок комплексної державної експертизи проектно-кошторисної документації та рішення про її затвердження;
- визначаючи організаційно-функціональну структуру організації, організаційні та технічні можливості виконання тендерних пропозицій;
- відображаючи шляхи реалізації учасником тендеру передачі квартир за пайовою участю та про те, що учасник торгів є власником предмету закупівлі у випадку придбання квартир в порядку пайової участі у будівництві житла;
- завірена копія фінансового звіту за два попередні роки до проведення тендеру («Баланс», «Звіт про фінансові результати»);
- встановлюючи терміни проведення робочих та державних приймальних комісій, реєстрації в бюро технічної інвентаризації;
- витяг з держаного реєстру з приводу наявності майнових прав на незавершений будівництвом житловий будинок при придбанні житла в порядку пайової участі;
- позитивні висновки комплексної державної експертизи по проекту житлового будинку у м.Васильків Київської області по вул. 1-го Травня, 12. У зв'язку з відсутністю у Відповідача на час проведення тендеру та укладеного за наслідками його проведення Договору вказаних документів та інформації в документарній формі, які є обов'язковими для укладення Договору та істотними умовами в якості передумови укладення останнього, з приводу наявності яких у Відповідача добросовісно помилялися Позивачі та при відсутності яких учасник - Відповідач є таким, який не відповідає кваліфікаційним вимогам замовника за Договором, тобто тендерна пропозиція Відповідача не могла бути акцептована, зокрема через те, що без цих документів і інформації Відповідач не здатен довести свою кваліфікаційну придатність, порушуються вимоги ст.ст. 179, 180 Господарського кодексу України, ст.ст. 203, 229, 627, 628, 638, 641 Цивільного кодексу України, пунктів 2, 8, 18, 19, 21, 24, 25, 28, 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921 та пунктів 1, 6, 17 Інструкції.
На час розгляду справи сторони Договору від 19.12.2008 року за № 227/ДБ-297Д останній реально не виконували та суду будь-яких належних і допустимих доказів виконання цього Договору не надали. Суд дослідивши матеріали перевірки, проведеної органами прокуратури та копія яких додана до позовної заяви при її поданні в суд, та пояснення Позивачів і прокурора, які дані в судовому засіданні, приходить до висновку про те, що останніми належним чином та в повному обсязі доводиться той факт, що Позивач -1 в особі Позивача -2 при укладенні Договору від 19.12.2008 року за № 227/ДБ-297Д добросовісно помилявся з приводу наявності у Відповідача вищевказаних документів та інформації в документарній формі, наявність яких є обов'язковими для укладення Договору.
Таким чином, суд вважає доведеним посилання Позивачів на те, що при укладенні Договору від 19.12.2008 року за № 227/ДБ-297Д не дотримано вимог ст.ст. 179, 180 Господарського кодексу України, ст.ст. 203, 229, 627, 628, 638, 641 Цивільного кодексу України, пунктів 2, 8, 18, 19, 21, 24, 25, 28, 84 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, та пунктів 1, 6, 17 Інструкції, щодо обов'язковості досягнення згоди з приводу всіх істотних умов, потрібних для укладення Договору, через те, що однією із істотних умов була вимога щодо наявності у Відповідача вищевказаних документів та інформації в документарній формі, з приводу наявності яких у Відповідача добросовісно помилялися Позивачі.
Відповідно до вимог ст. 203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно з вимогами ст. 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Цивільний кодекс України в ст. 216 передбачає, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Якщо у зв'язку із вчиненням недійсного правочину другій стороні або третій особі завдано збитків та моральної шкоди, вони підлягають відшкодуванню винною стороною. Правові наслідки, передбачені частинами першою та другою цієї статті, застосовуються, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів. Правові наслідки недійсності нікчемного правочину, які встановлені законом, не можуть змінюватися за домовленістю сторін. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.
Цей же Кодекс у ст. 228 передбачає, що правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
Також, Цивільний кодекс України у ст.ст. 229, 230 передбачає, якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов'язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом. У разі визнання правочину недійсним особа, яка помилилася в результаті її власного недбальства, зобов'язана відшкодувати другій стороні завдані їй збитки. Сторона, яка своєю необережною поведінкою сприяла помилці, зобов'язана відшкодувати другій стороні завдані їй збитки. Якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним. Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.
Згідно із пунктом 11 «Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року за N 921, результати процедури закупівлі визнаються недійсними у наступних випадках: - виявлення порушень законодавства, які вплинули на об'єктивність вибору переможця процедури закупівлі; - ненадання розпорядником державних коштів у встановлений строк за вимогою уповноваженого органу документів щодо проведення процедури закупівлі.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Господарський процесуальний кодекс України у ст. 36 встановлює, що письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що копії документів, які знаходяться в матеріалах справи, у вигляді листа від 12.08.2009 року за № 7/10-1633, листа від 10.08.2009 року за № 2017, листа від 27.07.2009 року за № 700, листа від 10.06.2009 року за № 22/4-3324, договору на пайову участь у будівництві житла № 227/ДБ-297Д, тендерної документації, затвердженої 27.10.2008 року головою тендерного комітету Міністерства оборони України щодо організації та проведення процедур закупівель товарів і робіт з будівництва (реконструкції), та матеріалів перевірки, яка проведена органами прокуратури та копія яких додана до позовної заяви при поданні її у господарський суд, можуть вважатися письмовим доказом обґрунтованості вимоги Позивачів про визнання недійсним Договору від 19.12.2008 року за № 227/ДБ-297Д, в зв»язку з тим, що Позивач -1 в особі Позивача - 2 вчиняючи даний правочин добросовісно помилялися щодо наявності у Відповідача -учасника тендеру та переможця останнього вищезазначених документів та інформації в документарній формі, які являлись однією із підстав в якості обґрунтування для акцептування тендерної пропозиції Відповідача у тендері та при відсутності яких Договір не міг бути укладеним, внаслідок того, що наявність цих документів і інформації була істотною умовою для укладення Договору.
У судовому засіданні, надані Позивачами -1 та - 2 докази, спростовані не були.
Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На момент судового засідання Відповідачем не подано жодних документів, які підтверджують наявність у нього вищевказаних документів та інформації, які вимагались в якості підстави для укладення Позивачем -1 в особі Позивача - 2 із Відповідачем оскаржуваного Договору, при відсутності яких не можливо укласти Договір.
Суд, беручи до уваги викладене, приходить до висновку щодо обґрунтованості вимоги Позивачів про визнання недійсним Договору від 19.12.2008 року за № 227/ДБ-297Д, в зв'язку з тим, що Позивач -1 в особі Позивача - 2, вчинюючи даний правочин, добросовісно помилявся щодо наявності у Відповідача вищевказаних документів та інформації, які вимагались в якості підстави для укладення Позивачем -1 в особі Позивача - 2 із Відповідачем оскаржуваного Договору, при відсутності яких цей Договір не міг бути укладеним, внаслідок того, що Відповідач при відсутності таких документів і інформації не міг стати переможцем тендеру та його тендерна пропозиція не могла бути акцептована через те, що наявність даних документів з інформацією є істотною умовою для укладення Договору.
Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору. Державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: - при задоволенні позову - на відповідача; - при відмові в позові - на позивача.
Відшкодування витрат по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у вигляді державного мита в сумі 18241,55 грн. (вісімнадцять тисяч двісті сорок одна гривня 55 коп.) та 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 ГПК України покладається судом на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. Позов заступника військового прокурора Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Центрального територіального управління капітального будівництва Міністерства оборони України до відкритого акціонерного товариства «Промислово-будівельна група «Антарес»про визнання договору від 19.12.2008 року за № 227/ДБ-297Д недійсним - задовольнити повністю.
2. Визнати договір на пайову участь у будівництві житла від 19.12.2008 року № 227/ДБ-297Д, укладений між Міністерством оборони України, ідентифікаційний код: 0034022, місцезнаходження: 03168, м.Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, в особі Центрального територіального управління капітального будівництва, ідентифікаційний код: 34578571, місцезнаходження: 03049, м.Київ, пр-т Повітрофлотський, 28-А, та відкритим акціонерним товариством “Промислово-будівельна група “Антарес”, ідентифікаційний код: 14314274, місцезнаходження: 08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Соборна, 72, - недійсним з моменту його укладення.
3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства “Промислово-будівельна група “Антарес”, ідентифікаційний код: 14314274, місцезнаходження: 08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Соборна, 72, в доход державного бюджету України державне мито в сумі 18241,55 грн. (вісімнадцять тисяч двісті сорок одна гривня 55 коп.) та 236 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду Київської області набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання та може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя П.Ф. Скутельник
Повний текст рішення підписано 23.11.2010 року