Справа № 190/282/25
Провадження №3/190/155/25
12 лютого 2025 року м. П'ятихатки
Суддя П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області Фирса Ю.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з відділення поліції № 7 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої вчителем Вишнівського ліцею, проживаючої по АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП,
Згідно протоколу 28.01.2025 року о 12 год. 30 хвл. ОСОБА_1 на території Вишнівського ліцею, що розташований по вул. Степова, 57 сел. Вишневе, в громадському місці, образливо чіплялась до ОСОБА_2 , чим порушила громадський порядок та спокій громадян та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні факт вчинення адміністративного правопорушення не визнала та пояснил, що вона в адресу ОСОБА_2 не чіплялась.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до вимог ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності, однак сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути вирішальним доказом винуватості.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, до матеріалів адміністративної справи долучені наступні докази, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №640580 від 29.01.2025 року, в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 хуліганських дій, що мали місце 28.01.2025 року о 12:30 год.;
- протокол прийняття заяви, зміст якого узгоджується зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 640580 від 29.01.2025 року;
- письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , яка зазначила, що 28.01.2025 року вона прийшла до школи зі своєю донькою, прийшли до директора, в цей час підійшла класний керівник та почала кричати не неї та її доньку, після чого 29.01.2025 року в кабінеті директора класний керівник знову ображав її нецензурною лайкою;
-письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 , яка показала, що була свідком конфлікту, бачила як ОСОБА_2 кричала на дитину 5 класу. Згодом підійшов класний керівник та стала на захист учня 5 класу ОСОБА_4 . Бачила як ОСОБА_2 кричала на вчителя.
-письмовими поясненнями порушника ОСОБА_1 , які узгоджуються з поясненями наданими в суді.
Будь-яких інших належних та допустимих доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 суду надано не було.
Таким чином, вважаю, що суду не надано доказів того, що ОСОБА_1 образливо чіплялась до ОСОБА_2 , при цьому пояснення свідка ОСОБА_3 навпаки вказують на образливе чіпляння саме ОСОБА_2 до ОСОБА_1 .. А від так є недоведеним наявність в її діях складу правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
З тлумачення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод викладених в рішеннях ЄСПЛ вбачається, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
У силу приписів ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Тож, на думку суду, матеріали адміністративної справи не містять доказів, з точки зору їх допустимості, достовірності та достатності, які б підтверджували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а отже і доводили винуватість поза розумним сумнівом.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, а тому дана справа підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 173 КУпАП, ст.ст. 283-285 КУпАП, суддя,
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена на протязі 10 днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя Ю.В. Фирса