Справа № 758/2051/25
25 лютого 2025 року м. Київ
Слідча суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
слідчої ОСОБА_3 ,
представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчої СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні №42023102070000270 від 01.09.2023 року, про тимчасовий доступ до речей і документів,
Слідча СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 за погодженням з прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_5 звернулась до Подільського районного суду міста Києва із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Клопотання мотивоване тим, що СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023102070000270, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.09.2023 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) проведено позаплановий аудит КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до висновку аудиторського звіту № 070-5-07/71 від 29.12.2016 встановлено фінансові порушення, що призвели до втрат - 2847,5 тис. грн., з ризиком втрат - 511,2 тис. грн. Порушення, що не призвели до втрат (порушення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, незабезпечення експертиз кошторисної документації) становили 9574,1 тис. грн.
Зокрема, в ході аудиту у сфері орендних відносин виявлено суттєві недоліки, що створили ризики втрат коштів та неефективного використання комунального майна, а саме:
- в результаті ігнорування розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_4 , яким передбачена передача на баланс КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » нежитлових приміщень, бюджетом міста Києва недоотримано доходів від оренди комунального майна у сумі 1548,8 тис. грн;
- здійснюється недостатній контроль за цільовим використанням орендованого майна, а також переукладанням договору з ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » із встановленням більших орендних ставок, як наслідок недоотримано доходів від оренди майна розрахунково у сумі 96,5 тис. грн., а бюджетом м. Києва - 10,5 тис. грн;
- здійснюється недостатній контроль в частині цільового використання нежитлових приміщень, які передані в орендне користування ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що призвело до недоотримання доходів підприємством розрахунково на суму 61,5 тис. грн та бюджетом м. Києва - 8,1 тис. грн;
- не переукладання договорів, термін дії яких закінчився призвело до застосування орендних ставок до орендарів (громадські та благодійні організації), які не відповідають Положенню про оренду майна територіальної громади міста Києва, як наслідок недоотримано доходів КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » в період 2015 по листопад 2016 року (розрахунково) на суму 119,8 тис. грн.;
- встановлена відсутність відшкодування земельного податку орендарями (комерційними підприємствами) в період 10 місяців 2016 року розрахунково на суму щонайменше 412,4 тис. грн., а отже на цю суму бюджетом м. Києва недоотримано коштів;
- відсутність стягнення в судовому порядку з ГО « ІНФОРМАЦІЯ_9 » неустойки за неповернення приміщень в сумі 210,8 тис. грн.
Детальним аналізом аудиторського звіту № 070-5-07/71 від 29.12.2016 встановлено наступні істотні порушення під час діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Так, виконавчий орган ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) розпорядженням від 07.05.2012 № 725 зобов'язав здійснити передачу 19 нежитлових приміщень загальною площею 2 941,62 кв.м. Подільського району на баланс КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Проте, на момент аудиту згідно вказаного розпорядження передачу приміщень на баланс зазначених КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » не здійснено. Проведеним дослідженням встановлено, що об'єкти знаходяться на балансі КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та передані в орендне користування філіям ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », УДППЗ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » та ПРЦК « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 про бюджет м. Києва на 2015 рік КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 », як підприємство, що здійснює утримання об'єктів житлового фонду міста, перераховує до бюджету міста Києва 25% суми надходжень від оренди комунального майна, в свою чергу, КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відраховує 50%.
У 2016 році рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 про бюджет м. Києва на 2016 рік КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » було взагалі звільнене від перерахунку до бюджету міста Києва частини надходжень від оренди комунального майна. Отже, невиконання КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » вищевказаного розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_13 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) призвело до недоотримання бюджетом міста Києва додаткових доходів від оренди комунального майна.
Відповідно до інформації Департаменту земельних ресурсів більшість земельних ділянок, на яких розташований нежитловий фонд Підприємства та який станом на 31.10.2016 обліковуються у міському земельному кадастрі за КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » перебуває в орендному користуванні, мають кадастровий номер, а КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » зазначене як землекористувач цих ділянок. Також облік цих ділянок в міському кадастровому плані засвідчує розподіл земель між власниками та користувачами ст. 193 ЗК України. Згідно з ст. 206 ЗК України використання земельних ділянок є платним. Отже, наведене свідчить, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » с землекористувачем частини ділянок, на яких розташовані нежитлові приміщення Подільського району м. Києва, і повинно сплачувати земельний податок.
Таким чином, КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » порушило ст. 92, 193, 206 ЗК України (зі змінами та доповненнями), п.п. 14.1.72. ст. 14, ст. 269, ст. 270 ПК України (зі змінами та доповненнями), абз. 2 п. 6.5 Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.04.2015 №415/1280, а також умови договорів, де заначено право підприємства на компенсацію витрат за користування земельною ділянкою, та п.п. 3.3.2. Положення про відділ управління нежитловим фондом КП « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
У зв'язку з чим під час досудового розслідування виникла необхідність у отриманні належним чином завірених копій укладених договорів оренди житлових та нежитлових площ, які перебувають на балансі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з юридичними та фізичними особами, що є чинними на сьогоднішній день та належним чином завірених копій додатків до них.
10.01.2025 до КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » спрямовано запит з метою отримання вищевказаних копій документів, однак відповіді не надано.
Враховуючи викладене, під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, що перебувають у володінні комунального підприємства.
У судовому засіданні слідча ОСОБА_3 підтримала заявлене клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів з підстав, наведених у ньому.
Представник особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечила щодо задоволення клопотання слідчої. Зазначила, що комунальне підприємство надало відповідь на запит органу досудового розслідування, яка ним отримана 22.01.2025 року, про що свідчить відмітка канцелярії Подільського УП ГУ НП у м. Києві. Комунальним підприємством повідомлено, що повна інформація стосовно переліку діючих договорів оренди житлових та нежитлових площ, які перебувають на балансі КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з юридичними та фізичними особами розміщена на офіційному веб-сайті ДВК інформаційно-аналітичних систем «Управління майновим комплексом територіальної громади м. Києва», а саме: (Модуль ДКВ) ІНФОРМАЦІЯ_14 . Представник комунального підприємства зауважила, що обсяг запитуваної слідчою документації є надто великим і публічно доступним. Крім того, просить врахувати, що слідча не вперше звертається до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до таких документів. На виконання ухвали слідчої судді Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_6 від 08.07.2024 року комунальним підприємством було надано тимчасовий доступ до таких документів за період з 2015 року по день звернення із клопотанням.
Слідча суддя, заслухавши учасників судового провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріалами, дійшла наступного висновку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходом забезпечення кримінального провадження.
Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим кодексом (ст. 132 КПК України).
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до документів з наданням можливості їх вилучення здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду (ч. 2 ст. 159 КПК України).
Згідно з ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Слідчою суддею встановлено, що СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023102070000270 від 01.09.2023 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
У межах зазначеного кримінального провадження сторона обвинувачення у клопотанні просить надати тимчасовий доступ до належним чином завірених копій документів, які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зокрема договорів оренди житлових та нежитлових площ, які перебувають на балансі комунального підприємства з юридичними та фізичними особами, що є чинними на сьогоднішній день.
При цьому, слідчою суддею з'ясовано, що отримати зазначені документи орган досудового розслідування міг і без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, оскільки належним чином завірені копії договорів оренди житлових та нежитлових площ, які перебувають на балансі Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з юридичними та фізичними особами розміщені на офіційному веб-сайті ДВК інформаційно-аналітичних систем «Управління майновим комплексом територіальної громади м. Києва», а саме: (Модуль ДКВ) ІНФОРМАЦІЯ_14 . Про що було повідомлено у листі комунального підприємства, адресованого слідчому СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 від 22.01.2025 року.
Крім того, слідча суддя звертає увагу на те, що підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стали матеріали аудиторського звіту ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) № 070-5-07/71 від 29.12.2016. При цьому, ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 08.07.2024 року по справі №758/7337/24 вже надавався тимчасовий доступ до документів, із можливістю вилучення копій документів, а саме: документів по укладених договорах оренди житлових та нежитлових площ, які перебувають на балансі КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з юридичними та фізичними особами у період з 2015 року по теперішній час (у тому числі і пролонговані договори, угоди), документів щодо взаємовідносин за період з 2015 року по теперішній час, які були об'єктами позапланового аудиту фінансового та відповідності діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що проводився ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), за результатами якого складено аудиторський звіт № 070-5-07/71 від 29.12.2016 року, який був реалізований.
Інших обставин кримінального провадження, які б обумовлювали необхідність застосуваннятакого повторного заходу забезпечення кримінального провадження, слідчою у клопотанні не наведено таслідчій судді не представлено.
Також, клопотання є не конкретизованим щодо орендарів КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та періоду запитуваної документації.
Із урахуванням наведеного, слідча суддя дійшла висновку, що слідчою не в повній мірі виконані вищезазначені вимоги кримінально-процесуального законодавства та недостатньо наведено обґрунтування щодо необхідності надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у зв'язку з чим у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст. 159-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотанняслідчої СВ Подільського УП ГУ НП у м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Подільської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні № 42023102070000270 від 01.09.2023 року, про тимчасовий доступ до речей і документів - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_1