Справа № 715/382/25
Провадження № 1-кп/715/105/25
04.03.2025 селище Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
учасники судового провадження:
прокурор ОСОБА_3
обвинувачена ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №72025260000000003 по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка та жителька АДРЕСА_1 , громадянка України, не працююча, одружена, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, раніше не судима, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 222 КК України,-
ОСОБА_4 діючи умисно, з корисливих мотивів, 03 жовтня 2024 року при завезенні товарів на митну територію України обрала зелений коридор перетину кордону, таким чином подала працівникам Чернівецької митниці неправдиву інформацію про відсутність у неї будь-яких товарів, з метою уникнення сплати ввізного мита на товари, тобто з метою одержання пільг щодо податків.
Статтею 30 Податкового кодексу України передбачено, що податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Так, відповідно до підпункт 14.1.113 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України митні платежі, це податки, що відповідно до цього Кодексу або митного законодавства справляються під час переміщення або у зв'язку з переміщенням товарів через митний кордон України.
Відповідно до ст. 272 Митного кодексу України (далі - МКУ), ввізне мито встановлюється на товари, що ввозяться на митну територію України.
Статтею 276 МКУ визначено, що платниками мита є особа, яка ввозить товари на митну територію України чи вивозить товари з митної території України у порядку та на умовах, встановлених цим Кодексом.
Главою 53 розділу XII МКУ, регулюються загальні положення щодо пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами.
Відповідно до ст. 364 МКУ, цей розділ регулює умови та порядок пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних зі здійсненням підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 374 МКУ, умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України наступні:
- товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами (частина статті 374);
- норма частини першої цієї статті застосовується у разі, якщо особа, яка ввозить товари на митну територію України, в'їжджає в Україну не частіше одного разу протягом однієї доби. З метою забезпечення дотримання цієї умови посадові особи органів охорони державного кордону, які здійснюють паспортний контроль у пунктах пропуску через державний кордон України, безпосередньо в процесі здійснення такого контролю інформують посадових осіб митних органів про громадян, які в'їжджають в Україну частіше одного разу протягом однієї доби. У разі якщо товари в обсягах, що не перевищують обмежень, встановлених у частині першій цієї статті, ввозяться на митну територію України особою, яка в'їжджає в Україну частіше одного разу протягом однієї доби, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, які видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України (частина 2 статті 374).
Відповідно до ст. 366 Митного кодексу України двоканальна система митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.
- двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України (частина 1 статті 366);
- канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню (частина 2 статті 366);
- громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою (частина 4 статті 366);
- початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення (частина 5 статті 366);
Так, згідно отриманої інформації від Головного центру обробки інформації Державної прикордонної служби ОСОБА_4 03.10.2024 року здійснила о 16:44 год. виїзд з території України (пішохід), 03.10.2024 року здійснила о 18:55 год. в'їзд на територію України (пішохід), 03.10.2024 року здійснила о 19:27 год. виїзд з території України (пішохід), 03.10.2024 року здійснила в'їзд на територію України, час відсутній (пішохід), що вказує про те, що вона перетнула кордон України більше одного разу на добу.
Разом з тим, ОСОБА_4 , отримавши на території Республіки Румунія від невстановлених під час досудового розслідування осіб та у невстановленому місці товарів іноземного походження (джинсів) в кількості 122 штуки загальною вартістю 170 285,98 грн, достовірно знаючи про необхідність сплати ввізного мита за товар, який вона переносить пішим ходом в ручній поклажі, будучи обізнаною, що у разі обрання для проходження громадянином каналу, позначеного символами зеленого кольору («зелений коридор»), товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, тобто мають пільги щодо сплати податку, зокрема, звільняються від такого оподаткування ввізним митом, 03.10.2024 року біля 19 год. 40 хв. перебуваючи на території пункту пропуску «Порубне-Сірет» митного поста «Порубне» Чернівецької митниці, діючи умисно, обрала для проходження митного контролю смугу руху позначеної символами зеленого кольору («зелений коридор»). Таким чином, ОСОБА_4 надала працівниками Чернівецької митниці неправдиву інформацію про відсутність у неї будь-яких товарів, які підлягають декларування для отримання пільг щодо податків.
В подальшому ОСОБА_4 вищевказаний товар перемістила до транспортного засобу з державним номерним знаком Volksvagen Passat, НОМЕР_1 , який знаходився поблизу ПП «Порубне», а саме на автомобільній автостоянці АЗС "PP Oil».
За результатами проведеного 03.10.2024 року, працівниками ТУ БЕБ у Чернівецькій області обшуку транспортного засобу Volksvagen Passat, з державним номерним знаком НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_4 вилучено джинси марки «Nicely Jeans» модель 270 в кількості 6 штук; джинси марки «Nicely Jeans» модель 274 в кількості 6 штук; джинси марки «Nicely Jeans» модель 274 в кількості 6 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5182 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5182 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5191 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5191 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5191 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5190 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5190 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5197 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5197 в кількості 8 штук; джинси марки «Sea lion» модель 3771 в кількості 8 штук, джинси марки «Sea lion» модель 3771 в кількості 8 штук; джинси марки «Sea lion» модель 3760 в кількості 8 штук; джинси марки «Sea lion» модель 3760 в кількості 8 штук в загальній кількості 122 штуки відповідно до висновку експерта від 13.11.2024 № СЕ-19/104-24/44637-ТВ, ринкова вартість, яких станом на 03.10.2024 у новому стані: складала 170 285, 98 грн (сто сімдесят тисяч двісті вісімдесят п'ять гривень дев'яносто вісім копійок), що вказувало на те, що в останньої був наявний товар, який підлягав декларуванню, а обрання нею «зеленого коридору» і не декларування товарів було здійснено виключно з метою на отримання пільг щодо податків, а саме: несплаті ввізного мита за товар, який вона мала намір перемістити на територію України.
Таким чином, ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 222 КК України, - наданні завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків.
В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 свою вину у вчиненому визнала повністю, підтвердила обставини, викладені в обвинувальному акті та щиро розкаялася, просила суд суворо не карати.
За згодою учасників судового процесу, згідно ч. 3 ст. 349 КПК України, судом було визнано недоцільним дослідження доказів стосовно фактичних обставин справи, які ніким не оспорювались. Обвинувачена правильно розуміє фактичні обставини справи, що підтверджується її показаннями, сумнівів у добровільності та істинності її позиції немає, а тому суд, згідно вимог ч. 2 ст.349 КПК України, обмежив дослідження фактичних обставин справи допитом обвинуваченої та оголошенням письмових доказів, наданих прокурором, щодо речових доказів та матеріалів, що характеризують обвинувачену.
Суд вважає доведеним, що викладене в обвинуваченні діяння мало місце і містить склад кримінального правопорушення. Встановлено, що в діях обвинуваченої ОСОБА_4 є склад кримінального правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 222 КК України - надання завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків.
Як пом'якшуючі покарання обставини, відповідно до ст.66 КК України, суд визнає: повне визнання вини, щире каяття у вчиненому, активне сприяння у розкритті кримінального правопорушення.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченої, згідно ст.67 КК України, судом не встановлено.
У відповідності до ст. 65 КК України призначаючи покарання у кожному конкретному випадку, суд повинен врахувати ступінь тяжкості скоєного злочину, дані про особу винного та обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчинення нею нових злочинів.
Призначаючи вид та міру покарання обвинуваченій ОСОБА_4 , суд враховує ступінь тяжкості вчиненого, зокрема, що нею вчинено не тяжкий злочин, всі обставини справи, особу винної, а саме те, що вона вперше притягується до кримінальної відповідності, її вік, позитивну характеристику по місцю проживання, наявність на утриманні двох неповнолітніх дітей, повне визнання вини, щире каяття у вчиненому, її майновий стан.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 необхідно призначити міру покарання у виді штрафу з позбавленням права займатися підприємницькою діяльністю, пов'язаною з наданням послуг з переміщення товарів на митну територію України.
Призначення вказаного покарання, буде відповідати загальним засадам кримінального провадження, тяжкості скоєного, обставинам правопорушення, особі обвинуваченого, а також не тільки меті покарання, а й меті правосуддя, невід'ємною частиною якого є справедливість та верховенство права.
Долю речових доказів та процесуальних витрат необхідно вирішити у відповідності до вимог ст. 100 та ст.124 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 349, 368, 371, 374 КПК України, суд,-
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.222 КК України і призначити їй міру покарання у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, 00 копійок в дохід держави з позбавленням права займатися підприємницькою діяльністю, пов'язаною з наданням послуг з переміщення товарів на митну територію України, строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати за проведення судової експертизи у розмірі 6367 (шість тисяч триста шістдесят сім) гривень 20 копійок.
Речові докази:
-джинси марки «Seasanta Black» модель 16469 в кількості 60 штук; штани «Divsders» мобель 3540-к в кількості 53 штуки; джинси «Black Z1» модель 5199 в кількості 16 штук; джинси «BlackZ1» модель 5190 в кількості 8 штук; джинси «Black Z1» модель 5182 в кількості 24 штуки; джинси «Redman» модель 6626 в кількості 8 штук; джинси «Redman» модель 6596 в кількості 14 штук; джинси «Pantalon Skater» модель 3097 в кількості 6 штук; джинси «BlackZ1» модель 5198 в кількості 8 штук; джинси «Nicelu Jeans» модель 270 в кількості 6 штук; джинси «Nicelu Jeans» модель 274 в кількості 6 штук; джинси «Pantalon» модель 80245 в кількості 24 штук; джинси «Pantalon» модель 80244 в кількості 8 штук; джинси «Pantalon» модель 80246 в кількості 16 штук; джинси «Mikaletta» модель 13339 в кількості 90 штук; джинси «Mikaletta» модель 13103 в кількості 6 штук; джинси «Sealion» модель 3771в кількості 40 штук та джинси «Sealion» модель 3760 в кількості 32 штуки; джинси марки «BLACKZL» модель 5182 у кількості 4 пачки по 8 штук кожна; джинси марки «PANTOLON JEANS BOYERIENO» код 80246 у кількості 2 пачки по 8 штук кожна; джинси марки «PANTOLON JEANS BOYERIENO» код 80245 у кількості 1 пачка по 8 штук кожна; джинси марки «PANTOLON JEANS BOYERIENO» код 80246 у кількості 3 пачки по 8 штук кожна; джинси марки «SEA LION» модель 3760 у кількості 3 пачки по 8 штук кожна; джинси марки «BLACKZL» модель 5197 у кількості 3 пачки 8 штук; джинси марки «BLACKZL» модель 5191 у кількості 1 пачка 8 штук; джинси марки «SEA LION» модель 3771 у кількості 2 пачки по 8 штук кожна; джинси марки «NICELY JEANS» модель 274 у кількості 2 пачки по 6 штук; джинси марки «NICELY JEANS» модель 270 у кількості 2 пачки по 6 штук; джинси марки «NICELY JEANS» модель 276 у кількості 1 пачка по 6 штук; джинси марки «NICELY JEANS» модель 269 у кількості 1 пачки по 6 штук; джинси марки «Nicely Jeans» модель 270 в кількості 6 штук; джинси марки «Nicely Jeans» модель 274 в кількості 6 штук; джинси марки «Nicely Jeans» модель 274 в кількості 6 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5182 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5182 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5191 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5191 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5191 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5190 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5190 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5197 в кількості 8 штук; джинси марки «Black Z1» модель 5197 в кількості 8 штук; джинси марки «Sea lion» модель 3771 в кількості 8 штук, джинси марки «Sea lion» модель 3771 в кількості 8 штук; джинси марки «Sea lion» модель 3760 в кількості 8 штук; джинси марки «Sea lion» модель 3760 в кількості 8 штук - конфіскувати в дохід держави.
- 96 пар джинсів іноземного походження, які визнано речовим доказами відповідно до ст. 96-1, 96-2 КК України конфіскувати в дохід держави;
- 40 доларів США - повернути ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
Скасувати арешт з:
- транспортного засобу марки Volksvagen Passat д.н.з. НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_4 та належить ОСОБА_6 який накладений ухвалою Садгірського районного суду м. Чернівці від 09.10.2024року;
- транспортного засобу марки Volksvagen Caravvelle д.н.з. НОМЕР_2 яким користується ОСОБА_7 та належить ОСОБА_8 який накладений ухвалою Садгірського районного суду м. Чернівці від 09.10.2024 року;
-транспортного засобу марки Opel Vivaro д.н.з НОМЕР_3 , яким користуються ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , який належить ОСОБА_10 який накладений ухвалою Садгірського районного суду м. Чернівці від 09.10.2024 року.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
На вирок суду може бути подано апеляцію до Чернівецького апеляційного суд через Глибоцький районний суд Чернівецької області на протязі 30-ти діб з дня його проголошення всіма учасниками процесу.