Справа № 522/3652/24-Е
Провадження № 2/522/1465/25
25 лютого 2025 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Глущенко Т. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію, -
У провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію.
16 грудня 2024 року та 25 лютого 2025 року представником позивача - адвокатом Артьомовим О. С. до суду подано заяви про закриття провадження у справі з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, оскільки заборгованість відповідачем сплачена та предмет спору відсутній. Також, з посиланням на ч. 3 ст. 142 ЦПК України, просив стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору, оскільки позивач не підтримує свої вимоги унаслідок задоволення їх відповідачем після пред'явленння позову.
Сторони у судове засідання не з'явилися, повідомлялися належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без винесення судового рішення у зв'язку із виявленням після відкриття провадження обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Під предметом спору розуміється об'єкт спірних правовідносин, тобто благо, щодо якого виникає спір між позивачем та відповідачем.
Об'єктом цивільних правовідносин є матеріальні і нематеріальні блага, з приводу яких виникають цивільні правовідносини.
Правове значення категорії предмет спору і пов'язані із цим правові наслідки на час розгляду справи чітко визначені ЦПК України, саме із нею процесуальний закон пов'язує закриття провадження у справі в порядку пункту 2 частини 1 ст. 255 ЦПК України.
Як слідує із заяв, спірні відносини між сторонами врегульовано, а відтак заяви позивача про закриття провадження у справі слід задовольнити та провадження у справі закрити.
Частиною 2 ст. 255 ЦПК України передбачено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
При зверненні до суду Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» сплачено судовий збір у розмірі 1 878,80 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 9879191538 від 28 лютого 2023 року, у розмірі 302,80 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 7316 від 16 січня 2024 року та у розмірі 268, 40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 9958733130 від 11 липня 2023 року.
Враховуючи викладене, сума сплаченого позивачем судового збору підлягає поверненню позивачу.
Натомість, доводи позивача про необхідність стягнення на його користь судових витрат по сплаті судового збору з відповідача, не узгоджуються з положеннями ЦПК України, оскільки ч. 3 ст. 142 ЦПК України регулює порядок стягнення понесених позивачем витрат з відповідача у разі відмови позивача від позову, тоді як позивач звернувся до суду із заявою про закриття провадження у справі з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, а не із заявою про відмову від позову.
Керуючись ст. ст. 255, 353-354 ЦПК України, суд, -
Провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію - закрити.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (код ЄДРПОУ: 42114410, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88) сплачений судовий збір відповідно до платіжної інструкції № 9879191538 від 28 лютого 2023 року на суму 1 878,80 грн, відповідно до платіжної інструкції № 9958733130 від 11 липня 2023 року на суму 268, 40 грн та відповідно до платіжної інструкції №7316 від 16 січня 2024 року на суму 302,80 грн.
Ухвала набира законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА