Постанова від 03.03.2025 по справі 200/5791/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2025 року справа №200/5791/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2024 року у справі № 200/5791/24 (головуючий І інстанції Куденков К.О. ) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дванадцята Київська державна нотаріальна контора про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дванадцята Київська державна нотаріальна контора, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання повної інформації державному нотаріусу Дванадцятої київської державної нотаріальної контори щодо недоотриманої пенсії померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка була недоотримана ним за своє життя за період з 01.03.2017 по 18.02.2020;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області сформувати і направити державному нотаріусу Дванадцятої київської державної нотаріальної контори для включення до складу спадщини після померлого ОСОБА_2 , відповідної довідки з врахуванням усієї суми недоотриманої пенсії померлого пенсіонера за період з 01.03.2017 по 18.02.2020, без обмеження будь-яким строком.

Ухвалою суду від 3 жовтня 2024 року визнано поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2024 року позов задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо ненадання повної інформації державному нотаріусу Дванадцятої київської державної нотаріальної контори щодо недоотриманої пенсії померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка була недоотримана ним за своє життя за період з 01.03.2017 по 18.02.2020;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати пенсію померлого ОСОБА_2 за період з 01.03.2017 по 18.02.2020, а також сформувати і направити державному нотаріусу Дванадцятої київської державної нотаріальної контори довідку про неотриману суму пенсії з урахуванням усієї суми недоотриманої пенсії померлого ОСОБА_2 за період з 01.03.2017 по 18.02.2020, без обмеження будь-яким строком (для включення до складу спадщини після померлого ОСОБА_2 ).

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначив, що при нарахуванні недоотриманої пенсії за минулий час померлого пенсіонера з числа внутрішньо переміщених осіб органи Пенсійного фонду України застосовують норми пункту 1 статті 46 Закону України № 1058.

Обчислення розміру пенсії, що могла бути нарахована, проводиться згідно з частиною другою статті 49 Закону №1058, з урахуванням вимог статті 46 Закону №1058 (не більше ніж за три року до дня звернення за отриманням пенсії).

Датою звернення за отриманням пенсії у випадках смерті пенсіонерів є дата звернення визначеного нотаріусом спадкоємця з усіма передбаченими законодавством документами (аналогічні права належали спадкодавцю). При надані відповіді на запит нотаріуса щодо суми недоотриманої пенсії органи Пенсійного фонду України вказують розмір недоотриманих сум пенсій на дату формування довідки про суму недоотриманої пенсії та обов'язково зазначають, що розмір виплати може бути зменшено в залежності від дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду України особи, яка має право на отримання даної виплати згідно свідоцтва про право на спадщину. 31.07.2023 до Головного управління надійшов лист Дванадцятої Київської державної нотаріальної контори №371/02-14 №12121/8, на який Головним управлінням в серпні 2023 року надіслана довідка про відсутність сум недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 з урахуванням вимог частини першої статті 46 Закону №1058 (листи додаються).

Відповідач вважає, що суд 1 інстанції помилково не взяв до уваги те, що пенсія за період 01.03.2017 по 18.02.2020 ОСОБА_2 відповідачем не нараховувалась, оскільки пенсіонер до територіальних органів Пенсійного фонду України на територію, підконтрольну українській владі, за поновленням виплати пенсії особисто не звертався, а отже немає підстав для надання іншої довідки, ніж та, що вже була надана відповідачем нотаріусу Дванадцятої Київської державної нотаріальної контори.

У відповідних обставинах Верховним Судом в постанові від 16.12.2020 у справі № 428/12730/19 висловлено правову позицію, згідно якої при вирішенні спорів про право на спадщину на належні спадкодавцю за життя суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, визначальним є те, чи були такі виплати нараховані спадкодавцеві за життя, оскільки лише за умови, що такі суми були нараховані за життя, проте не отримані спадкодавцем, вони можуть увійти до складу спадщини. Подібний за змістом висновок висловлено Верховним Судом у постановах від 26.02.2020 у справі № 243/2404/19-ц (провадження № 61-20134св19), від 14.04.2020 року у справі № 431/6232/16-ц (провадження № 61-17311св19), від 09.12.2020 року у справі № 243/9613/19-ц (провадження № 61-7355св20)

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 від 05.06.1980 позивачка вийшла заміж за ОСОБА_2

За копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 26 березня 2020 року складено відповідний актовий запис № 417.

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 4 жовтня 2021 року у справі № 759/9936/21 задоволено позов ОСОБА_1 до Київської міської ради, треті особи: Дванадцята київська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Ухвалою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 10 січня 2024 року у справі № 243/60/24 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа: Дванадцята Київська державна нотаріальна контора про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Роз'яснено позивачу, що вона має право звернутися до суду в порядку адміністративного судочинства.

Суд у вказаному рішенні зазначив, що спір стосовно не нарахованої та недоотриманої суми пенсії померлого спадкодавця є публічно-правовим, виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб'єкта владних повноважень, тому повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 9 липня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Ухвалу Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 10 січня 2024 року залишено без змін.

Згідно копії листа Дванадцятої Київської державної нотаріальної контори № 371/02-14 від 20 січня 2022 року, остання просила Відділення пенсійного фонду м. Бахмут, Донецької області надати довідку про неотриману суму пенсії на день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 04.08.2023 № 0500-0215-8/66191 повідомлено Дванадцяту Київську державну нотаріальну контору про те, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис № 417 від 26.03.2021, дійсно перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримував пенсію за віком. Зазначено, що недоотримана пенсія у зв'язку зі смертю відсутня. Роз'яснено, що відповідно до статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, у зв'язку з чим вищезазначену суму недоотриманої пенсії буде зменшено в залежності від дати звернення до управління особи, яка має право на спадщину з оформленим свідоцтвом про право на спадщину.

Згідно витягу з ІКІС ПФУ: Підсистеми «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» за період з березня 2017 року по лютий 2020 року пенсія ОСОБА_2 не нараховувалась.

У відзиві на позовну заяву зазначено, що з 01.03.2017 виплата пенсії ОСОБА_2 автоматично припинена на підставі обміну інформацією з органами соціального захисту населення щодо дійсності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

За даними ІКІС ПФУ: Підсистеми «Звернення» 23.03.2018 ОСОБА_2 звернувся із заявою №3339 про поновлення пенсії. Виплату пенсії не було поновлено у зв'язку з відсутністю довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 .

При вирішенні цього спору апеляційним судом, згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, враховано висновки Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 16.12.2020 року у справі № 428/12730/19.

За ч.ч. 1, 2 статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

За ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 року суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Згідно абз. 1, 2 пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок № 22-1), заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.Згідно п. 1.3 Порядку № 22-1 заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

За п. 1.9 Порядку № 22-1 Особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.

За абз. 1, 3, 4 пункту 2.26 Порядку № 22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.

Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

За документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду (пункт 2.16 Порядку № 22-1).

Для підтвердження інформації про місце проживання особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (пункт 2.22 Порядку № 22-1).

Таким чином, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а у разі відсутності членів сім'ї, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Згідно ч. 1 статті 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

За ч.ч. 1, 2 статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За ст. 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:

1) особисті немайнові права;

2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;

3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;

5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Проте, існують такі спадкові права, які можуть переходити у порядку спадкування, але їхній перехід може бути обмежений на підставі прямої вказівки закону.

Системний аналіз положень статей 1219 та 1227 ЦК України, при застосуванні до встановлених у цій справі обставин, дає підстави для висновку, що потрібно розрізняти: право на пенсію, як об'єкт цивільних прав, яке нерозривно пов'язане із особою і яке не входить до складу спадщини та припиняється зі смертю особи, яка мала таке право; та право на суми відшкодування (грошових коштів), нараховані суми пенсії спадкодавцю за його життя, тобто належали йому, але не отриманні ним за життя, які передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини (стаття 1227 ЦК України).

Отже, право на пенсію не входить до складу спадщини. Нараховані за життя суми пенсії, які не були отримані спадкодавцем, входять до складу спадщини.

За правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 16.12.2020 року у справі № 428/12730/19 при вирішенні спорів про право на спадщину на належні спадкодавцю за життя суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, визначальним є те, чи були такі виплати нараховані спадкодавцеві за життя, оскільки лише за умови, що такі суми були нараховані за життя, проте не отримані спадкодавцем, вони можуть увійти до складу спадщини.

За матеріалами справи нарахування пенсії спадкодавцю було припинено з березня 2017 року року, він у встановленому законом порядку не оскаржив дії (бездіяльність) пенсійного органу щодо припинення пенсійних виплат.

Відповідно до вимог ЦК України до складу спадкового майна входить лише суми пенсії, які належали спадкодавцю після їх призначення й нарахування за його життя, а право на призначення страхового платежу (яке не було реалізовано) згідно із статтею 1219 ЦК України до складу спадщини не входить.

Отже, суд першої інстанції необґрунтовано дійшов висновку про задоволення позовних вимог, оскільки спадкодавцю за життя не було нараховано пенсійні виплати за спірний період, а тому зазначені суми, на які претендує позивач, не можуть входити до складу спадщини після смерті її чоловіка.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Отже, суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильно вирішення справи, внаслідок чого апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Щодо розподілу судових витрат.

Згідно ч.ч. 1,3, 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Отже, правовою підставою для відшкодування судових витрат позивачу (судовий збір, правнича допомога), який не є суб'єктом владних повноважень, є задоволення позову (часткове задоволення).

В даному випадку у задоволені позову відмовлено, тому відсутні правові підстави для розподілу судових витрат у цій справі щодо позивача.

Також, не підлягають відшкодуванню судові витрати зі сплати судового збору на користь відповідача, оскільки КАС України передбачено тільки відшкодування судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2024 року у справі № 200/5791/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дванадцята Київська державна нотаріальна контора про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Дванадцята Київська державна нотаріальна контора про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Повний текст постанови складений 3 березня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко