03 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/13827/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
за участі секретаря Головачової Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду без фіксування судового процесу в порядку частин 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України заяву Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (далі - Управління, УДМС у Чернігівській області, заявник) звернулось до суду із заявою та просить відстрочити строк виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.01.2025 по справі №620/13827/24 до 17.03.2025.
Свою заяву мотивує тим, що у зв'язку із введенням воєнного стану та активними бойовими діями, що відбувались в місті Чернігові, 14.03.2022 всі бланки паспортів громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, які зберігались в Управлінні в кількості 480 екземплярів, були знищені посадовими особами. Отримання УДМС у Чернігівській області необхідного бланка паспорта потребує певного часу, оскільки залежить від прийняття ДМС відповідного наказу та фізичної доставки бланків. Наведене унеможливлює виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 24.02.2025 заяву призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 03.03.2025.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд заяви без його участі, заяву підтримав, просив відстрочити строк виконання рішення суду у справі №620/13827/24 до 17.03.2025.
Позивачка у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась встановленому законом порядку.
Частиною 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява про відстрочення виконання судового рішення має бути задоволена, з таких підстав.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.01.2025 у справі №620/13827/24, яке набуло чинності 04.02.2025, позов ОСОБА_1 задоволено повністю, зокрема зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (а.с. 38-41).
Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Частиною 5 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Крім того, згідно із статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, єдиною правовою підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Вирішуючи подану Управлінням заяву, суд ураховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено на території України воєнний стан, продовжений Указом Президента України від 22.04.2022 №259/2022 з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
На час розгляду заяви строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
У зв'язку із введенням воєнного стану, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», ураховуючи положення статей 7, 8 Закону України «Про основи національної безпеки України», наказу ДМС України від 04.09.2020 №150 «Про затвердження Інструкції про порядок замовлення, закупівлі, постачання, обліку, зберігання, знищення та списання бланків документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують її особу чи її спеціальний статус, а також документів осіб, які звернулись за захистом в Україні» та враховуючи активні бойові дії в Чернігівській області, комісією по роботі з бланками документів 14.03.2022 знищено шляхом спалення бланків паспортів громадянина України в кількості 480 штук, на підтвердження чого надано відповідний акт від 14.03.2022 №3 та доповідну записку від 14.03.2022 №7401-1596/74.1-22 (а.с. 50 - 51, 52 ).
На підставі наведеної інформації наказом ДМС України від 14.03.2022 №55 визнано недійсними бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року в кількості 480 штук, які знаходились на балансі УДМС у Чернігівській області (а.с. 53-54).
З наведеного вбачається, що в силу незалежних від заявника обставин він позбавлений можливості виконати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.01.2025 у справі №620/13827/24 та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Водночас відповідно до наданих суду доказів, УДМС у Чернігівській області вживаються заходи щодо добровільного виконання рішення суду. Так, 09.01.2025 заявником до ДМС України направлено лист за №7401.3/333-25, у якому повідомлено про надходження до Управління рішення суду про видачу паспорта громадянина України у вигляді книжечки. У зв'язку зі знищенням 14.03.2022 бланків документів, УДМС у Чернігівській області просило передати на баланс Управління бланк паспорта громадянина України зразка 1994 року для виконання рішення суду (а.с. 55).
Суд наголошує, що питання відстрочення виконання судового рішення є надзвичайно чутливим для позивача, яка продовжує бути обмеженою у своїх правах, не маючи паспортного документа до того часу, доки рішення суду не виконано.
Суд розуміє потребу позивача якнайшвидше отримати паспортний документ. У той же час суду необхідно забезпечити баланс інтересів приватного та публічного.
Рішенням, що забезпечить баланс вказаних інтересів, є відстрочення виконання судового рішення з обов'язковим визначенням питання щодо часу, на який може бути надана ця відстрочка.
Беручи до уваги те, що отримання бланків паспортів громадянина України на баланс УДМСУ в Чернігівській області у кількості, необхідній для виконання рішень суду, які набрали законної сили, залежить від прийняття відповідного рішення у вигляді наказу Державною міграційною службою України та часу для фізичної доставки відповідних бланків паспортів із інших областей, суд, враховуючи обставини справи та вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, вважає достатнім відстрочити виконання рішення суду до 17.03.2025.
За наведених обставин заяву про відстрочення виконання рішення суду необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 241-243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.01.2025 по справі №620/13827/24 до 17.03.2025.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено 03 березня 2025 року.
Суддя Ольга ТКАЧЕНКО